Czy alkoholizm można wyleczyć? Prawda o trwałym wychodzeniu z nałogu
Alkoholizm to choroba długotrwała, o złożonym przebiegu, dotykająca zarówno sfery zdrowia psychicznego, jak i fizycznego człowieka. Osoba chora rzadko zdaje sobie sprawę z własnych trudności. Zmaga się bowiem z utratą kontroli nad piciem, nie może jednocześnie zaprzestać spożywania coraz większych dawek etanolu. Stopniowo jej organizm przyzwyczaja się bowiem do szkodliwego oddziaływania etanolu. Jego brak powoduje objawy głodu alkoholowego, niezwykle trudne do samodzielnego pokonania. Czy alkoholizm można wyleczyć? Zadanie to nie należy do łatwych, szczególnie ze względu na charakterystykę zaburzenia. Substancje odurzające uruchamiają w umyśle człowieka układ nagrody, aktywując dopaminę zaangażowaną w odczuwanie przyjemności.
Dla osoby uzależnionej spożywanie alkoholu kojarzy się z przyjemnością i odprężeniem. Zapomina ona wówczas o wszystkich problemach, zanurzając się w świecie własnego uzależnienia. Nie widzi zatem potrzeby powrotu do normalnego życia. Rzadko samodzielnie podejmuje decyzję o udziale w odtruciu alkoholowym lub sesjach terapeutycznych ze specjalistami. Najczęściej korzysta z fachowej pomocy i różnorodnych metod leczenia dopiero odczuwając nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego. Czy alkoholizm można wyleczyć? Specjaliści alarmują, że leczenie choroby alkoholowej jest długotrwałe i nie u każdego chorego przynosi oczekiwane rezultaty. Podjęcie decyzji o przerwaniu ciągu alkoholowego jest jednak pierwszym krokiem do trzeźwości. Powstrzymanie się przed sięgnięciem i wypijaniem kolejnych dawek alkoholu nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać.
Jak powstaje i postępuje nałóg, czyli choroba alkoholowa? Czy alkoholizm można wyleczyć?
Do wystąpienia różnorodnych nałogów może prowadzić neuroplastyczność mózgu. To suma wszystkich procesów zachodzących w ośrodkowym układzie nerwowym człowieka. Alkoholizm opiera się na dążeniu chorego do poprawy własnego nastroju i samopoczucia bez jednoczesnej chęci zmiany własnej sytuacji, prowadzącej do jego obniżenia. To zatem pójście na skróty, które staje się pułapką dla osoby uzależnionej. Wraz z rozwojem choroby alkoholowej pogłębiają się objawy, wydłużają ciągi alkoholowe i trudniej jest osiągnąć stan trzeźwości. Wielu członków rodziny chorych i ich przyjaciół zastanawia się nad tym, czy alkoholizm można wyleczyć? Specjaliści uważają, że z nałogiem pozostaje się do końca życia. Jednak po odpowiednich oddziaływaniach terapeutycznych można mówić o sukcesie i trwać w trzeźwości.
Uzależnienie od alkoholu rozwija się w sposób podstępny i stosunkowo długotrwale. Wyróżnia się cztery fazy rozwoju choroby alkoholowej: wstępną, ostrzegawczą, krytyczną i przewlekłą. Początkowo osoby uzależnione korzystają z każdej okazji do wypicia alkoholu, podejmując ryzykowne próby picia kontrolowanego. Stopniowo zaczynają one również ukrywać kolejne dawki spożywanej toksyny, decydując się na picie w samotności. W zaawansowanych stadiach nałogu trwają w ciągach alkoholowych, bez umiejętności samodzielnego odstawienia alkoholu etylowego. Działanie to nie pozostaje obojętne dla ich zdrowia psychicznego i fizycznego. Nie istnieje bowiem bezpieczna dawka alkoholu. Każda ilość toksyny wprowadzona do ludzkiego organizmu zostawia po sobie widoczny ślad.
Czy alkoholizm jest chorobą uleczalną?
Choroba alkoholowa uznawana jest za nieuleczalną przede wszystkim ze względu na specyfikę swojego rozwoju. To przypadłość rodząca się w ludzkich emocjach i psychice. Jej przebieg nie jest jednakowy u wszystkich chorych, staje się natomiast indywidualną kwestią. Pierwsze doświadczenia osób uzależnionych z alkoholem są pozytywne. Po wypiciu używki czują one bowiem odprężenie, rozluźniają się, nie odczuwają skutków nadmiernego stresu. Mają zatem złudne poczucie panowania nad własnymi emocjami i stanem psychicznym. Moment przejścia od picia okazjonalnego do nałogu jest natomiast niezwykle trudny do uchwycenia. Uzależnienia staje się widoczne zwykle dopiero wówczas, gdy chory zmaga się z fizycznymi i psychicznymi objawami odstawienia alkoholu, zaniedbuje swoje obowiązki zawodowe i rodzinne, przestaje czynnie uczestniczyć w życiu społeczności i podporządkowuje swoje życie alkoholowi.
Czy alkoholizm można wyleczyć? Elementy kompleksowej terapii uzależnienia
Rozpoczęcie terapii alkoholizmu poprzedza zwykle długie rozmawianie z osobą uzależnioną o leczeniu. Sami chorzy nie zauważają bowiem swoich trudności lub skutecznie wypierają je ze swojej świadomości. Nieoceniona jest zatem rola rodziny w leczeniu uzależnienia. To jej członkowie jako pierwsi zwracają uwagę chorego na zmianę zachowania, reakcji i sposobu funkcjonowania na co dzień. Zastanawiając się nad tym, czy alkoholizm można wyleczyć, często zadają specjalistom pytanie o kolejność podejmowanych działań terapeutycznych. Pierwszym krokiem na drodze do trzeźwości jest odstawienie substancji odurzającej, a więc przerwanie ciągu alkoholowego. Uzależnieni często nie są w stanie samodzielnie zrezygnować z używki, do której obecności przyzwyczaili własny układ nerwowy. Wyjście z alkoholizmu bez terapii nie jest zatem możliwe, a samodzielne odstawienie alkoholu grozi m.in. nawrotami choroby alkoholowej. Z pomocą specjalistów pacjent żegna się z alkoholem podczas stacjonarnego detoksu alkoholowego.
Czy alkoholizm jest uleczalny? Z pewnością terapia jest rozciągnięta w czasie i złożona. Gwarancji całkowitego wyleczenia alkoholizmu nie da nam jednak żaden lekarz. Po uzyskaniu stanu trzeźwości pacjenta, w nowoczesnej terapii alkoholizmu specjaliści mogą zalecić wszywkę alkoholową. Esperal ma formę jałowych tabletek przeznaczonych do podskórnej implantacji i stosowany jest pomocniczo po diagnozie alkoholizmu. Pozwala wzbudzić u osoby uzależnionej zewnętrzną, silną motywację do trwania w abstynencji. Połączenie leku z alkoholem skutkuje bowiem wystąpieniem nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów tzw. reakcji disulfiramowej, których obawiają się osoby zaszyte, przez co rezygnują z picia alkoholu. Dla osiągnięcia jak najlepszych i stałych rezultatów leczenia zaleca się połączenie wszystkich elementów terapii alkoholowej z psychoterapią alkoholizmu. Pomaga ona wytrwać w trzeźwości już po zakończeniu stosowania Esperalu.
Czy można leczyć alkoholika bez jego zgody?
O tym, jak długo leczy się alkoholizm, decyduje wiele indywidualnych czynników. Należą do nich przede wszystkim wyjściowy stan pacjenta uzależnionego, stopień zaawansowania choroby alkoholowej, jej objawy, przebieg ewentualnego dotychczasowego leczenia alkoholizmu i chęć pacjenta do współpracy ze specjalistami. Czy alkoholizm można wyleczyć bez zgody chorego? W specjalistycznych ośrodkach terapeutycznych możliwe jest przymusowe leczenie osoby uzależnionej, które odbywa się nawet wbrew jej woli. W Polsce działanie to jest dopuszczalne jedynie w ściśle określonych zapisami prawa przypadkach. Gdy alkoholik nie chce się leczyć, a stanowi zagrożenie dla siebie lub otoczenia, bądź ma wpływ degeneracyjny na młodsze pokolenia, w tym również członków własnej rodziny – może zostać wysłany na odwyk. Zauważa się jednak, że odmawianie alkoholu po terapii z przymusu jest dla chorych trudniejsze i częściej wracają oni do swoich uzależnień w porównaniu z osobami, które leczą się dobrowolnie.
Dodaj komentarz