Śmiertelna dawka alkoholu nie jest pojęciem obiektywnym. Każdy organizm ma bowiem inną tolerancję substancji odurzających i nieco inaczej radzi sobie z ich nadmiarem. Pewne jest jedno – nadmierne i długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do występowania stanu zagrożenia zdrowia i życia uzależnionego. Dlatego też w przypadku podejrzenia choroby alkoholowej niezbędna jest pomoc specjalistów.
Artykuły
Wpływ alkoholu na organizm człowieka – jakie narządy niszczy?
Wpływ alkoholu na organizm człowieka jest oczywisty. Substancja odurzająca, zwłaszcza spożywana w nadmiarze i przez dłuższy czas, prowadzi do powstania nieodwracalnych zmian w całym ciele. Wpływa na pracę wszystkich narządów, współpracę poszczególnych układów. Zmienia budowę i strukturę tkanek oraz komórek. Wszystko to prowadzi do wystąpienia szeregu dolegliwości i schorzeń, z którymi często borykają się alkoholicy.
Impotencja alkoholowa – zaburzenia erekcji po alkoholu
Impotencja alkoholowa to schorzenie, które często dotyka osób cierpiących z powodu choroby alkoholowej. Zaburzenia erekcji po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu zdarzają się powszechnie. Są wynikiem oddziaływania substancji odurzającej na cały organizm człowieka. Skutecznie zaburza ona przecież większość funkcji narządów i tkanek.
Ubezwłasnowolnienie alkoholika – czyli kiedy można wysłać człowieka na przymusowe leczenie odwykowe?
Ubezwłasnowolnienie alkoholika możliwe jest wyłącznie w ściśle określonych przypadkach. Nie oznacza to jednak, że chorego nie można zmusić do leczenia. Często jest to jedyny sposób na przerwanie niebezpiecznych ciągów alkoholowych.
Czerwona i opuchnięta twarz po alkoholu – skąd się bierze?
Czerwona i opuchnięta twarz po alkoholu to wynik zmian w głębokich strukturach skóry powodowanych przez substancję odurzającą. Krążąca w krwiobiegu pacjenta, wpływa na funkcjonowanie naczyń krwionośnych oraz zaburza transport niezbędnych substancji do komórek. Czy zatem alkoholika można rozpoznać, oceniając wyłącznie jego wygląd zewnętrzny?
Bezsenność po alkoholu. Jaki wpływ na sen ma picie?
Bezsenność po alkoholu to stosunkowo częsty objaw. Choć wiele osób uważa, że alkohol pomaga w zaśnięciu, w rzeczywistości jest całkiem inaczej. Jego oddziaływanie na organizm człowieka skraca wprawdzie czas potrzebny do zaśnięcia, ale robi to kosztem najbardziej wartościowej fazy snu.
Syndrom DDA – zasady terapii
Syndrom DDA, jak sama nazwa wskazuje, dotyka dorosłych dzieci alkoholików. Znajdują się one w grupie ryzyka związanego z łatwiejszym popadaniem w chorobę alkoholową. Nie oznacza to jednak, że potomstwo alkoholików skazane jest na życie w nałogu. Odpowiednie działania pomagają zapobiec wystąpieniu choroby alkoholowej.
Czym jest depresja alkoholowa? Jak długo trwa? Jak ją leczyć?
Substancja odurzająca wprowadzana systematycznie i długotrwale do organizmu wywiera negatywny wpływ nie tylko na ciało, ale i umysł człowieka. Depresja alkoholowa to rodzaj zaburzenia psychicznego, związanego bezpośrednio z alkoholizmem. Może być zarówno przyczyną, jak i skutkiem choroby alkoholowej.
Czy alkoholizm jest dziedziczny?
Wielu najbliższych członków rodzin alkoholików zastanawia się, czy alkoholizm jest dziedziczny. Predyspozycje genetyczne znajdują się na liście czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby alkoholowej. Jednakże genetyka nie odgrywa tu wyłącznej roli.
Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych – jak przygotować się do zabiegu?
Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych to szybki i skuteczny sposób na pozbycie się niechcianych pieprzyków. Dzięki zabiegowi usuniemy nie tylko te, które stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia, ale również i takie, które wywołują uczucie dyskomfortu. Trafna diagnoza i odpowiednie leczenie pozwalają również na wczesne wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych.
Czynniki ryzyka uzależnienia od alkoholu – kto najczęściej popada w alkoholizm?
Czynniki ryzyka uzależnienia od alkoholu są bardzo różne. Można wyróżnić czynniki wewnętrzne, np. predyspozycje genetyczne oraz zewnętrzne, w które wchodzi wpływ środowiska rodzinnego, rówieśników, przeszłe urazy, a także zaburzenia psychiczne czy nawet wiek wczesnej inicjacji.
Detoks alkoholowy – czy samo odtrucie wystarczy, by alkoholik przestał pić?
Detoks alkoholowy to skuteczny sposób na rozpoczęcie walki z nałogiem. Choć pierwsze dni wstrzemięźliwości nigdy nie są dla alkoholika łatwe, warto podjąć trud. Pozostając pod opieką wykwalifikowanych specjalistów, pacjent zyskuje bezcenne wsparcie na każdym etapie leczenie choroby alkoholowej.