Artykuły

Strona główna / Artykuły
współuzależnienie – jak z niego wyjść

Współuzależnienie – co to znaczy i jak z niego wyjść?

Współuzależnienie rozumiane jest przez większość specjalistów jako zaburzony proces adaptacji do trudnych warunków zaistniałych najczęściej w niewielkiej grupie społecznej. W przypadku uzależnienia od alkoholu najczęściej jest nią rodzina. Stan ten diagnozuje się u osób dorosłych. Nie oznacza to jednak, że dzieci nie są obciążone współuzależnieniem – wręcz przeciwnie.

Czytaj więcej
objawy uzależnienia od alkoholu

Czy to już alkoholizm? Objawy uzależnienia od alkoholu

Pierwsze objawy uzależnienia od alkoholu zwykle trudno jest zauważyć zarówno osobom z otoczenia nałogowca, jak i samemu choremu. Rzadko dostrzega on samodzielnie swoje trudności w początkowej fazie rozwoju alkoholizmu. Schorzenie staje się widoczne nieco później, gdy uzależniony zaczyna zmagać się z konsekwencjami długotrwałych ciągów alkoholowych.

Czytaj więcej
wpływ alkoholu na mózg

Wpływ alkoholu na mózg – co dzieje się z mózgiem alkoholika?

Niekorzystny wpływ alkoholu na mózg człowieka zauważalny jest nawet w przypadku pojedynczych epizodów nadużycia substancji odurzającej. Uszkodzenia, jakie powstają w strukturach mózgowych podczas długotrwałych ciągów alkoholowych, mają poważne konsekwencje i rzadko są odwracalne. Z tego względu w procesie leczenia uzależnienia od alkoholu liczy się czas i zaangażowanie pacjenta.

Czytaj więcej
powikłania po usuwaniu znamion

Powikłania po usuwaniu znamion – jak często występują?

By ograniczyć do minimum powikłania po usuwaniu znamion, zabieg poprzedza się konsultacją medyczną. Podczas niej lekarz diagnozuje stan znamion pacjenta i zbiera wywiad medyczny. Jeżeli dostrzega jakiekolwiek przeciwwskazania do przeprowadzenia procedury medycznej, niezwłocznie informuje o tym pacjenta. Rezygnacja z wykonania zabiegu nie jest częsta, gdyż przeciwwskazań tych jest niewiele.

Czytaj więcej
spożywanie alkoholu przez nastolatków

Spożywanie alkoholu przez nastolatków – czyli o alkoholizmie wśród młodzieży

Spożywanie alkoholu przez nastolatków może być spowodowane wieloma czynnikami. Wpływ niektórych z nich można skutecznie zniwelować poprzez odpowiednio wcześnie podjęte działania prewencyjne. Wrodzona ciekawość młodzieży nie zawsze zwycięża ze zdrowym rozsądkiem – wiele zależy od indywidualnego nastawienia, cech osobowościowych i wpływu otoczenia.

Czytaj więcej
leczenie alkoholizmu w prywatnej placówce

Leczenie alkoholizmu w prywatnej placówce czy na NFZ?

Leczenie alkoholizmu w prywatnej placówce jest częściej wybierane przez te osoby uzależnione, którym zależy na czasie i jak najszybszym rozpoczęciu terapii. Decydując się na pomoc prywatną, nie muszą oni oczekiwać w długiej kolejce pacjentów i zmagać się z koniecznymi do dopełnienia formalnościami. W Centrum Medycznym Galmedic zwykle zostają przyjęci od ręki, nawet w stanie upojenia alkoholowego.

Czytaj więcej
Podatność na alkoholizm

Podatność na alkoholizm – czyli genetyka uzależnienia

Podatność na alkoholizm zależy nie tylko od genetycznych uwarunkowań. Istotne są również czynniki środowiskowe, które wpływają na określone wzorce zachowania nałogowców i pośrednio wywołują potrzebę sięgania po substancję odurzającą. Nie jest jednak z góry przesądzone, że dziecko nałogowca będzie w przyszłości kompulsywnie sięgało po substancje odurzające lub psychoaktywne.

Czytaj więcej
Nawroty choroby alkoholowej

Nawroty choroby alkoholowej – jak im zapobiegać?

Nawroty choroby alkoholowej mogą przydarzyć się każdemu uzależnionemu. Objawy uzależnienia od alkoholu etylowego pojawiają się bowiem nie tylko podczas ciągów alkoholowych, ale również w okresach trzeźwości. Zauważając u siebie pierwsze objawy świadczące o nawrocie, uzależniony powinien możliwie jak najszybciej zgłosić się po specjalistyczne wsparcie i pomoc.

Czytaj więcej
Psychoza alkoholowa

Psychoza alkoholowa – czym się objawia i jak leczyć schizofrenię alkoholową?

Psychoza alkoholowa to stan, do którego prowadzi długotrwałe i nadmierne spożywanie alkoholu etylowego. Powstaje w wyniku zaburzeń równowagi organizmu, do których dochodzi na skutek toksycznego oddziaływania etanolu na wszystkie narządy wewnętrzne człowieka. Objawia się złożonymi zaburzeniami psychotycznymi i w każdej fazie swojego rozwoju wymaga specjalistycznego leczenia.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe

Zatrucie alkoholowe – jak sobie z nim radzić?

Zatrucie alkoholowe to konsekwencja przyjęcia nadmiernej ilości alkoholu etylowego lub innych alkoholi nieprzeznaczonych do spożycia. Objawy tego stanu mogą być niebezpieczne dla zdrowia zarówno nałogowca, jak i osoby spożywającej alkohol okazjonalnie. Aby zapobiec trwałemu uszczerbkowi na zdrowiu, podczas epizodu zatrucia należy skorzystać z pomocy specjalistów, oferowanej w ramach odtrucia alkoholowego.

Czytaj więcej
Stopniowe odstawianie alkoholu

Stopniowe odstawianie alkoholu – czy można samodzielnie porzucić nałóg?

Stopniowe odstawianie alkoholu pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych objawów odstawiennych u nałogowca. Rezygnacja z trunku, który dotychczas dostarczał uzależnionemu przyjemności i stwarzał okazję do pozbycia się skutków nadmiernego stresu, często okazuje się trudna, a nawet nieprzyjemna. Odpowiedzią na potrzeby chorych jest profesjonalne odtrucie alkoholowe, przeprowadzane pod kontrolą naszych specjalistów.

Czytaj więcej
Padaczka alkoholowa

Padaczka alkoholowa – jak pomóc alkoholikowi z napadem drgawek?

Padaczka alkoholowa jest schorzeniem niebezpiecznym i tajemniczym. Występuje w wyniku odstawienia alkoholu etylowego, w konsekwencji zmian, jakie zaszły w organizmie nałogowca na skutek trwania przez niego w ciągach alkoholowych. Zapobiec napadom drgawek można wyłącznie poprzez profesjonalne odtruwanie organizmu pod kontrolą i ze wsparciem specjalistów.

Czytaj więcej
668 660 600