Picie w samotności często bywa sygnałem ostrzegawczym rozwijającego się alkoholizmu. Pozwala chwilowo zagłuszyć emocje i problemy, ale może prowadzić do poważnych zaburzeń emocjonalnych oraz uzależnienia. Dlaczego samotne sięganie po alkohol jest tak ryzykowne i jak rozpoznać pierwsze objawy choroby alkoholowej? Dowiedz się, jakie kroki warto podjąć, aby przeciwdziałać nałogowi, zanim wymknie się on spod kontroli.
Artykuły
Niedobór potasu – przyczyny, objawy i skuteczne leczenie
Niedobór potasu może być przyczyną wielu nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych objawów. Stężenie tego pierwiastka we krwi oznacza się w przypadku podejrzenia zbyt niskiej podaży potasu w diecie lub nadmiernego wydalania potasu przez nerki. Warto również poszukać przyczyny, która wywołała ten niedobór, by zapobiec powtarzalności stanu w przyszłości. Najczęściej w celu wyrównania stężenia stosuje się kroplówki witaminowe.
Wskazania do obrzezania – kiedy warto wykonać zabieg?
Wskazania do obrzezania obejmują przede wszystkim względy zdrowotne. Można również usunąć napletek ze względów estetycznych i kosmetycznych. Chirurdzy poprzedzają zabieg dokładną kwalifikacją pacjenta. Podczas konsultacji weryfikują istnienie wskazań do resekcji oraz eliminują ewentualne przeciwwskazania.
Skuteczne leczenie ginekomastii – jak przebiega?
Problem ginekomastii dotyczy mężczyzn w różnym wieku. Wśród głównych przyczyn tego stanu wymienia się zaburzenia i zmiany hormonalne, oddziaływanie niektórych leków, a nawet nadmiar tkanki tłuszczowej i choroby współistniejące (pierwotne). Ginekomastia młodzieńcza zanika zwykle po okresie dojrzewania. Jeżeli jej objawy się utrzymują, możliwe jest skuteczne leczenie ginekomastii w naszej rzeszowskiej placówce.
Laseroterapia a nowotwór skóry – czy możliwe jest usuwanie czerniaka laserem?
Usuwanie czerniaka laserem nie jest metodą jego leczenia. Działanie to nie jest zalecane przez specjalistów. W leczeniu nowotworu skóry stosuje się chirurgiczne leczenie z użyciem skalpela. Za pomocą lasera usuwa się z kolei łagodne zmiany skórne, zwykle pieprzyki, brodawki, kurzajki i guzy.
Alkoholizm a praca – czyli jak łatwo zniszczyć swoją karierę zawodową
Alkoholizm a praca to zależność, która ma jednoznacznie pejoratywne zabarwienie. Alkohol etylowy nie jest dopuszczalny w miejscu wykonywania pracy. Trzeźwość powinna być jedną z kluczowych cech pracownika. Spożywanie alkoholu w pracy obarczone jest ryzykiem zmian w zachowaniu widocznych dla pracodawcy oraz wysokich kar regulowanych zapisami prawa. To niezwykle łatwy sposób na zniszczenie własnej kariery zawodowej, nawet gdy jest ona wysoko rozwinięta.
Jak odmawiać alkoholu po terapii?
Jak odmawiać alkoholu, by nie spotkać się z krytyką i niezrozumieniem osób z najbliższego otoczenia? Warto pamiętać przede wszystkim o tym, że decyzja o pozostawaniu w trzeźwości powinna być pozytywna w odbiorze. Rezygnacja ze stosowania substancji odurzających prowadzi do poprawy samopoczucia psychicznego i fizycznego oraz jest oznaką dbałości o własne zdrowie. Odmawianie alkoholu w towarzystwie wymaga asertywności lub nawet unikania okazji do picia.
Usuwanie znamion laserem – lepsze niż chirurgiczne?
Usuwanie znamion laserem należy do skutecznych metod szybkiej likwidacji łagodnych zmian skórnych. Lekarz podczas zabiegu używa lasera frakcyjnego CO2. Jego działanie opiera się na celowym uszkodzeniu tkanki skórnej, którą następnie pobudza się do procesu regeneracji. Dzięki temu znamię zostaje usunięte, a w jego lokalizacji powstaje nowa tkanka. Technika ta nie nadaje się jednak do usuwania każdego rodzaju zmiany.
Encefalopatia Wernickego – przyczyny, objawy i leczenie
Encefalopatia Wernickego występuje w przebiegu zaawansowanej choroby alkoholowej. To zespół niebezpiecznych objawów o charakterze neurologicznym, prowadzących do trwałych uszkodzeń mózgu i układu nerwowego. Rezygnacja ze spożywania alkoholu i poddanie się kompleksowemu leczeniu choroby alkoholowej pomaga przeciwdziałać rozwojowi tego stanu oraz jego konsekwencjom.
Laserowe usuwanie znamion – na czym polega i czy jest skuteczne?
Laserowe usuwanie znamion zalecane jest przede wszystkim ze względów kosmetycznych i estetycznych. Z wykorzystaniem lasera niemożliwe jest jednak leczenie chorobowo zmienionych zmian skórnych. To mało inwazyjny zabieg medyczny, który powoduje jednak uszkodzenie tkanek, uniemożliwiając ich dalsze badanie.
Podwiązanie nasieniowodów, czyli wazektomia – czy jest skuteczna?
Podwiązanie nasieniowodów, czyli popularna wazektomia to zabieg, który polega na przecięciu ujść nasieniowodów i wiąże się z wywołaniem czasowej niepłodności u mężczyzny. Zabieg przeprowadzany jest w klinicznych warunkach stacjonarnej placówki medycznej, zawsze w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Gwarantuje niemal 100% skuteczność w zapobieganiu zapłodnieniu i ciąży.
Przerost piersi u mężczyzn – jak się go pozbyć?
Przerost piersi u mężczyzn może wystąpić niemal w każdym wieku. Nie zawsze wymaga leczenia onkologicznego, choć kojarzy się nie tyle z gromadzeniem się tkanki tłuszczowej, ile powstawaniem guzów tkanek w obrębie piersi. Ginekomastia wynika z zaburzeń hormonalnych, farmakoterapii lub przebiegu schorzeń przewlekłych. Można jednak skutecznie się jej pozbyć dzięki diagnostyce i leczeniu.