Artykuły

Strona główna / Artykuły
przemoc po alkoholu

Agresja i przemoc po alkoholu – jak sobie z nimi radzić?

Przemoc po alkoholu nie wynika bezpośrednio z faktu spożycia substancji odurzającej, ale wpływu, jaki ma ona na funkcjonowanie układu nerwowego człowieka. Wystąpienie tego typu zachowań wiąże się z upośledzeniem umiejętności logicznego myślenia, obiektywnej oceny sytuacji i dostrzegania konsekwencji własnego zachowania. Ofiary przemocy nie powinny jednak w żaden sposób tłumaczyć i usprawiedliwiać postępowania osoby uzależnionej.

Czytaj więcej
diagnoza alkoholizmu

Diagnoza alkoholizmu – czyli jak potwierdzić uzależnienie?

Diagnoza alkoholizmu jest trudna zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju choroby alkoholowej. Wówczas objawy nie są zwykle charakterystyczne, pozostają również ukryte. Wczesna diagnostyka pozwala natomiast na szybkie wdrożenie optymalnych metod terapeutycznych i zwiększa szansę uzależnionego na życie w trzeźwości. Przeprowadzana jest przez specjalistów w placówkach medycznych, podobnie jak kompleksowa terapia alkoholizmu.

Czytaj więcej
jak alkohol wpływa na twarz

Jak alkohol wpływa na twarz i wygląd osoby uzależnionej?

Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do wystąpienia szeregu zmian w funkcjonowaniu całego organizmu. Widoczne gołym okiem jest to, jak alkohol wpływa na twarz osoby uzależnionej. Opuchlizna na twarzy, jej zaczerwienienie, powiększony nos – to tylko niektóre oznaki tego, jak alkohol działa na cały ustrój człowieka.

Czytaj więcej
rola rodziny w leczeniu uzależnienia

Rola rodziny w leczeniu uzależnienia

Rola rodziny w leczeniu uzależnienia alkoholowego jest niezwykle istotna. Dzięki osobom najbliższym uzależniony zyskuje pomoc i wsparcie. Niejednokrotnie, ulegając namowom, decyduje się również na pomoc specjalistów. To właśnie najbliżsi wiodą prym w rozpoznawaniu pierwszych objawów uzależnienia alkoholowego.

Czytaj więcej
ból mięśni po alkoholu

Ból mięśni po alkoholu – czy jest normalny?

Ból mięśni po alkoholu to powszechny objaw utożsamiany ze stanem zatrucia alkoholowego. Może on jednak zwiastować szereg groźnych dolegliwości będących następstwem długotrwałego spożywania alkoholu etylowego. W przypadku niektórych uzależnionych stanowi pierwszy objaw polineuropatii alkoholowej.

Czytaj więcej
przymusowe leczenie alkoholizmu

Przymusowe leczenie alkoholizmu – czy można zmusić kogoś do terapii?

Przymusowe leczenie alkoholizmu jest w Polsce dopuszczalne. Zgodnie z zapisami stosownej ustawy, wniosek o rozpoczęcie procedury może zgłosić niemal każda osoba z otoczenia osoby uzależnionej. Powinna ona jednak udowodnić przesłanki i okoliczności, które sprawiają, że chory powinien niezwłocznie poddać się leczeniu.

Czytaj więcej
wpływ alkoholu na żołądek

Wpływ alkoholu na żołądek – czy picie może powodować jego ból?

Szkodliwy wpływ alkoholu na żołądek, trzustkę, wątrobę, nerki czy serce widoczny i odczuwalny jest dla osób uzależnionych przede wszystkim w postaci licznych dolegliwości bólowych. Zmagają się one na co dzień z konsekwencjami nadużywania alkoholu etylowego i stałej obecności toksyn w krwiobiegu. Co więcej, nieprzyjemne jest dla nich również odstawienie alkoholu, wiążące się z objawami odstawiennymi. Ratunkiem jest dla nich specjalistyczna i kompleksowa terapia uzależnienia.

Czytaj więcej
marskość wątroby

Marskość wątroby – przyczyny, objawy i leczenie

Marskość wątroby to schorzenie, które może rozwijać się podstępnie, bez widocznych objawów. Staje się groźne dla zdrowia i życia. Jego zaawansowana postać może bowiem wiązać się z koniecznością wykonania przeszczepu organu.

Czytaj więcej
nawrót choroby alkoholowej

Nawrót choroby alkoholowej – jak sobie z nim radzić?

Nawrót choroby alkoholowej może dotyczyć niemal każdej osoby uzależnionej, nawet po udanej terapii. Jest konsekwencją zmian, do jakich dochodzi w organizmie pijącego człowieka w trakcie trwania jego choroby nałogowej. Gdy przerywa on ciąg alkoholowy i pozostaje trzeźwy, stopniowo odczuwa brak używki. Niejednokrotnie zmaga się z objawami odstawiennymi, które popychają go ponownie w stronę złych nawyków.

Czytaj więcej
wpływ alkoholu na trzustkę

Wpływ alkoholu na trzustkę – czy jest szkodliwy?

Wpływ alkoholu na trzustkę jest niezaprzeczalnie szkodliwy. Toksyny oddziałują jednak nie tylko na ten gruczoł, ale również inne organy wewnętrzne. Długotrwałe spożywanie etanolu przyczynia się do powstania schorzeń przewlekłych, określanych jako współistniejące z alkoholizmem. Ich skuteczne leczenie nie jest możliwe bez jednoczesnej terapii uzależnienia.

Czytaj więcej
668 660 600