Spożywanie napojów alkoholowych w polskiej tradycji spotyka się z wysokim poziomem społecznego przyzwolenia. Z tego też powodu wiele osób nie wie, jak odmawiać alkoholu. Zwłaszcza w przypadku, gdy zmagają się one z uzależnieniem i jego konsekwencjami. Czy można pozostać trzeźwym, wybierając się na spotkanie towarzyskie, bankiet, spotkanie firmowe lub imprezę taneczną? Oczywiście, że tak! Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach i zasadach, które okazują się pomocne w skutecznym odmawianiu picia.
Do sięgania po kieliszek zachęca wiele różnorodnych okazji, podczas których na stołach widoczny jest szeroki wybór napojów wyskokowych. Spotkania w gronie znajomych, rodzinne i firmowe uroczystości, bale oraz bankiety – to tylko niektóre z okoliczności, podczas których widok osoby niepijącej spotyka się ze zdziwieniem uczestników. Jak odmawiać alkoholu oraz pozostać asertywnym i nie musieć się tłumaczyć z własnej, świadomej decyzji? Pozostawanie trzeźwym to dbałość o stan własnego zdrowia psychofizycznego. Nie powinno zatem stawać się źródłem dyskomfortu czy nawet wstydu. Niezwykle trudno jest odmówić drinka osobom uzależnionym. To dla nich każda błaha okazja może stać się początkiem końca, prowadząc do nawrotu choroby alkoholowej.
Spis treści:
Czy odmawianie alkoholu jest trudne?
Mentalność osób zdziwionych widokiem trzeźwej osoby podczas spotkania towarzyskiego czy firmowego może prowadzić do skrajnie absurdalnych sytuacji. Niektóre osoby obawiają się bowiem wykluczenia z towarzystwa i środowiska, w którym powszechnie spożywa się alkohol. Niejednokrotnie dostosowują swoje zachowania i reakcje do zachowania innych osób, wywołując uzależnienie. Zastanawiając się nad tym, jak odmawiać alkoholu, warto zwrócić uwagę na kwestię asertywności. Choć może to być trudna umiejętność, należy przede wszystkim odmówić alkoholu w sposób konsekwentny, jednocześnie uprzejmy, ale nieznoszący sprzeciwu. Brak asertywności i regularne spożywanie alkoholu etylowego może skutkować groźniejszymi konsekwencjami niż tylko objawy syndromu dnia poprzedniego. U wielu osób w wyniku długotrwałego i zbyt częstego przyjmowania substancji odurzającej pojawia się ciąg alkoholowy i choroba alkoholowa.
Asertywność – jak odmawiać alkoholu po terapii uzależnienia?
Jak odmawiać alkoholu po terapii i uniknąć ryzyka nawrotu choroby alkoholowej? Działanie to jedynie z pozoru wydaje się proste. Raz powtórzony komunikat odmowy spożycia alkoholu zwykle nie wystarcza, by przekonać do swojej abstynencji członków pijącej społeczności. Warto uzbroić się w cierpliwość i asertywność – to istota skutecznego odmawiania picia. Nie musisz jednak tłumaczyć się z powodu, dla którego decydujesz się zachować trzeźwość. By grzecznie odmówić spożywania alkoholu, warto zachować spokojny ton głosu, porozumiewać się bez wahania, informując rozmówców o swojej ostatecznej decyzji. Niektóre osoby mogą jednak być natarczywe.
Zachowanie alkoholika w niektórych sytuacjach zależy również od okazywanego mu wsparcia w leczeniu alkoholizmu. Z pomocą osobie uzależnionej po lub w trakcie nowoczesnej terapii alkoholizmu mogą przyjść osoby najbliższe, stające po jej stronie. Najlepszym rozwiązaniem jest powstrzymanie się od spożywania alkoholu wraz z niepijącym bliskim. Łatwiej jest odmawiać picia alkoholu, gdy zyskuje się wówczas aprobatę osób najbliższych i ich wsparcie w trwaniu w abstynencji. Jeżeli nie masz wsparcia lub ochoty na tłumaczenie uczestnikom wydarzenia, dlaczego decydujesz się na trzeźwość, możesz skorzystać z gotowych wymówek. Powrót do domu samochodem, konieczność wypoczęcia przed pracą, złe samopoczucie lub ogólny stan zdrowia – to powody abstynencji, z którymi zwykło się nie dyskutować. Asertywna odpowiedź na propozycję wypicia powoduje, że ludzie zaczynają wątpić w zasadność tej propozycji. Nie wahaj się, gdy chcesz odmówić picia wódki, wina czy nawet niskoprocentowego piwa. Wypicie nawet najmniejszej ilości alkoholu w trakcie imprezy może prowadzić do rozwoju choroby alkoholowej.
Jak odmówić alkoholu? – wskazówki asertywnego odmawiania picia
W przypadku niepijących osób uzależnionych powyższe rozwiązania mogą jednak okazać się niewystarczające. Warto zatem całkowicie zrezygnować z uczestnictwa w spotkaniach, które opierają się głównie na spożywaniu alkoholu. Zdrowie psychiczne uzależnionego zależy również od częstotliwości jego kontaktu z tzw. wyzwalaczami głodu alkoholowego. Zbyt częsta ekspozycja na towarzystwo lub sytuacje czy miejsca, które dotychczas kojarzyły się mu ze spożywaniem substancji odurzającej, zwiększają ryzyko ponownego sięgnięcia po kieliszek, czyli nawrotu alkoholizmu. Nie istnieje ponadto pojęcie picia kontrolowanego – to złudne uczucie, którym osoby uzależnione racjonalnie tłumaczą swoje ryzykowne zachowania.
W kryzysowych sytuacjach osoby uzależnione nie powinny wahać się poprosić o pomoc i wsparcie. Jeżeli chęć picia jest skrajnie wysoka, warto pomyśleć o konsultacji z psychoterapeutą. Należy jednak pamiętać o tym, że kompleksowe leczenie uzależnienia od alkoholu obejmuje odtrucie alkoholowe, psychoterapię alkoholizmu, a czasami również wszywkę alkoholową jako awersyjną metodę wspierającą terapię. Dzięki doświadczeniu specjalisty osoba uzależniona może również w łatwy sposób dowiedzieć się, jak wytrwać w abstynencji i nie ulegać namowom, które w krótkiej drodze prowadzą do napicia się alkoholu.
Jak odmawiać alkoholu po terapii? – rola towarzystwa i wpływu środowiska na przebieg leczenia uzależnień
Jeżeli czujesz, że nie wiesz, jak odmawiać alkoholu i obawiasz się ryzyka powrotu do nałogu, dobrym rozwiązaniem jest kontynuacja terapii uzależnienia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Podczas psychoterapii osoba uzależniona dowiaduje się, w jaki sposób odciąć się od nadużywającego alkoholu środowiska i jak zmienić własne priorytety. Co więcej, u większości nałogowców konieczna staje się zmiana nastawienia i reakcji. Osoby uzależnione w toku terapii stają się bardziej stanowcze, asertywne, potrafią skutecznie odmawiać alkoholu. Nie dają się namawiać na wypicie choćby kieliszka, unikają rozmów o trunkach. Potrafią płynnie zmienić temat, a nawet odmówić alkoholu w sposób żartobliwy.
Zdarzają się sytuacje, w których nie da się jednak odmówić alkoholu kulturalnie. Wówczas trwanie w swojej decyzji wstrzymania się od picia jest szczególnie trudne, a chęć wypicia alkoholu wzrasta – głównie dlatego, by zyskać święty spokój od rozmówców. By asertywnie odmówić alkoholu, warto w takiej sytuacji wspomnieć o szkodliwości spożywania alkoholu, a nawet poruszyć temat terapii alkoholowej. Powiedzenie komuś, że nawet jeden toast, do którego jesteś zmuszany, narusza prawa i odczucia oraz spokój może skutecznie obronić Twoją trzeźwość. Choć nauczenie się odmawiania tak, by nikogo nie urazić, a przede wszystkim działać zgodnie z własnymi zasadami, okazuje się trudne, warto asertywnie odpowiadać na powtarzające się zachęty. Twoje zdrowie jest ważniejsze od tego, jak oceniają Cię inni ludzie.
Zostaw swój komentarz