Zachowanie alkoholika – jakie są typowe zachowania osoby uzależnionej?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Zachowanie alkoholika – jakie są typowe zachowania osoby uzależnionej?
zachowanie alkoholika

Uzależnienie od alkoholu etylowego może dosięgnąć niemal każdego człowieka, niezależnie od jego płci, pochodzenia, statusu społecznego czy wykształcenia. Niektórzy znajdują się jednak w grupie zwiększonego ryzyka jego rozwoju. Oni szczególnie powinni zwrócić uwagę na sposób własnego zachowania i przyzwyczajenia związane z używkami. Mogą one bowiem szybko przekształcić się we wzorce patologiczne, będąc początkiem drogi do uzależnienia. Nadużywanie substancji odurzającej jest natomiast niebezpieczne nie tylko dla samego uzależnionego. Nadmiar etanolu jest przyczyną wielu dramatów rodzinnych i społecznych. Zachowanie alkoholika nie pozostaje bez echa w jego środowisku rodzinnym, przyjacielskim czy zawodowym.

Wiedza na temat rozpoznania pierwszych objawów uzależnienia od alkoholu etylowego nadal jest stosunkowo niska. Z tego względu podstawowe oznaki świadczące o możliwości rozwoju choroby alkoholowej często są bagatelizowane lub wręcz pozostają niezauważone. Wiele osób uzależnionych skrzętnie ukrywa swój problem, nie do końca zdając sobie sprawę z konsekwencji. Bliscy nałogowców zauważają zwykle objawy alkoholizmu dopiero wówczas, gdy zmienia się dotychczasowe zachowanie alkoholika. Po dostrzeżeniu pierwszych niepokojących symptomów konieczne jest jednak zwrócenie się po pomoc do specjalisty. Choroba alkoholowa ma złożony przebieg i takiego też wymaga leczenia.

Skutki długotrwałego spożywania alkoholu etylowego – uzależnienie od alkoholu

Długotrwałe picie alkoholu i pozostawanie w ciągach alkoholowych wpływa negatywnie na zdrowie człowieka. W dotychczas przeprowadzonych badaniach udowodniono m.in. szkodliwy wpływ alkoholu na żołądek, serce, nerki, wątrobę, trzustkę, a nawet mózg. Spożywanie etanolu zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń przewlekłych oraz chorób psychicznych. Już na wczesnych etapach uzależnienia od alkoholu zmienia się zachowanie alkoholika. Często zaniedbuje on dotychczasowe obowiązki domowe, rodzinne i zawodowe. Popada w nałóg, stopniowo przyzwyczajając własny organizm do działania etanolu. Toksyny zawarte w alkoholu biorą bowiem udział w aktywacji ośrodka nagrody, który znajduje się w ludzkim mózgu. Spożywanie etanolu kojarzy się z przyjemnością, rozluźnieniem i relaksem. Nic więc dziwnego, że odczuwając przyjemność z tej czynności, nałogowiec zaprzecza posiadaniu problemu z alkoholem.

Zachowanie alkoholika a objawy choroby alkoholowej

Spożywanie nadmiernych dawek alkoholu etylowego wywołuje patologiczne zmiany w sposobie funkcjonowania ludzkiego układu nerwowego. W konsekwencji długotrwałego picia dochodzi do zmiany osobowości u alkoholika, a nawet rozwoju złożonych zaburzeń o podłożu psychicznym. Pod wpływem etanolu zmieniają się również emocje alkoholika. Stopniowo przestaje on sobie radzić z samym sobą. Zachowanie alkoholika zależne jest przede wszystkim od fazy rozwoju uzależnienia i ilości wypijanego alkoholu. Jako najczęstsze zaburzenia w sposobie zachowania i postępowania osób uzależnionych wyróżnia się mechanizm zaprzeczenia, agresję i przemoc, manipulacje, poszukiwanie towarzystwa osób pijących, bagatelizowanie problemu.

Zwykle uzależnienie od alkoholu zaczyna się od pozornie niegroźnego okazjonalnego spożywania używki. Zachowanie to szybko może przerodzić się jednak w picie ryzykowne. Picie w samotności, zwiększająca się tolerancja na alkohol, coraz krótsze okresy trzeźwości czy obniżenie jakości życia to pierwsze niepokojące sygnały. Już wtedy konieczne okazuje się ograniczenie alkoholu i unikanie sytuacji prowokujących do picia. Szkodliwe może być nawet przebywanie w towarzystwie znajomych nadużywających alkoholu lub w pobliżu miejsc związanych z nadmiernym spożywaniem toksyny.

Choroba alkoholowa rozwija się długotrwale i składa się z wielu faz o różnym natężeniu objawów. W fazie wstępnej i ostrzegawczej rozwoju alkoholizmu chory coraz częściej spożywa etanol, ale niemal nikt nie zauważa zgubnych skutków tego postępowania. Zachowanie alkoholika staje się problematyczne na przewlekłym i krytycznym etapie uzależnienia. Wówczas picie alkoholu przejmuje kontrolę nad codziennością osoby uzależnionej.

Typowe zachowanie alkoholika wobec rodziny a współuzależnienie bliskich

Zachowanie alkoholika ma wpływ na najbliższe osoby z jego otoczenia. Alkohol staje się bowiem nieodłączną częścią ich życia. Osobie uzależnionej towarzyszy niemal podczas każdej czynności, codziennie, przez wiele dni z rzędu. W trakcie choroby nałogowiec cechuje się niestabilnością emocjonalną, labilnością oraz przesadą w reakcjach. Często zachowanie alkoholika staje się powodem konfliktów w rodzinie, doprowadzając nawet do jej rozpadu. Konflikty i utrata zaufania do osoby uzależnionej wynikają przede wszystkim z jej manipulacji. W parze z dużą ilością spożywanego alkoholu idą zwykle problemy finansowe.

Członkowie rodziny chorego stają się współuzależnieni, dostosowując  rytm swojego życia do potrzeb i sposobu postępowania nałogowca. To błędne koło, które może prowadzić do dalszego rozwoju choroby alkoholowej, zwłaszcza gdy w rodzinie ukrywa się objawy i dolegliwości uzależnionego. Brak poczucia bezpieczeństwa wpływa na zdrowie psychiczne najmłodszych członków rodziny, skutkując poważnymi problemami w życiu dorosłym (syndrom DDA – Dorosłe Dzieci alkoholików). Najczęściej nie mają oni bowiem wpływu na sytuację i muszą się do niej dostosować.

Co czuje alkoholik po odstawieniu substancji odurzającej? Głód alkoholowy a przemoc i agresja podczas leczenia alkoholizmu

Problem alkoholowy to nie tylko niepożądane zachowania alkoholika podczas upojenia alkoholowego. Z trudnymi emocjami musi on bowiem radzić sobie nawet po odstawieniu substancji odurzającej. Przerwanie ciągu alkoholowego wywołuje bunt ludzkiego organizmu. W ustroju brakuje bowiem dotychczas dostarczanej mu toksyny, która wywołała szereg zmian metabolicznych i biochemicznych. Nieprzyjemne dolegliwości, z jakimi zmaga się wówczas chory, nazywa się mianem Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, potocznie określanego również głodem alkoholowym.

Co czuje alkoholik i jak się zachowuje po odstawieniu alkoholu? Wśród podstawowych objawów głodu wymienia się ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, rozdrażnienie, poirytowanie, wahania nastroju, zaburzenia psychiczne i neurologiczne. Trzeźwy nałogowiec może wykazywać tendencję do wszczynania awantur, gdyż nie radzi sobie z targającymi nim emocjami. Osoby uzależnione od alkoholu nie powinny zatem samodzielnie przerywać ciągów alkoholowych. Nie oznacza to jednak, że mają nadal w nich trwać. Z pomocą specjalistów możliwe staje się szybkie, skuteczne, a co najważniejsze – bezpieczne odstawienie używki. Dokonuje się tego podczas odtrucia alkoholowego, czyli detoksykacji.

Dlaczego nie należy bagatelizować sposobu, w jaki zachowuje się alkoholik?

Biorąc pod uwagę, co czuje alkoholik na głodzie i w trakcie upojenia alkoholowego, oczywiste jest, że nie należy tych zachowań bagatelizować i ignorować. Stwarza on bowiem zagrożenie nie tylko dla siebie samego, ale również osób ze swojego otoczenia. To szczególnie niebezpieczne, gdy alkoholik nie chce się leczyć. Najczęściej bliscy nie wiedzą też, jak rozmawiać z alkoholikiem, by nie wzbudzić jego gniewu i niechęci. Bagatelizowane zachowanie alkoholika sprzyja dalszemu rozwojowi kolejnych faz choroby alkoholowej. Czuje się on bezkarny, nie zauważa patologicznych reakcji i przyzwyczajeń. Bez pomocy innych osób, a przede wszystkim specjalistów, stacza się on na margines społeczny, zaniedbując pracę, dom i rodzinę.

Czy terapia alkoholizmu pomaga osobie uzależnionej zmienić zachowanie i poradzić sobie z emocjami?

W celu wyjścia z uzależnienia należy przede wszystkim odstawić substancję odurzającą i unikać wyzwalaczy głodu alkoholowego. Działanie to nie jest jednak tak proste, jak się wydaje. Nałogowcy są związani z substancją odurzającą zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Spożywanie alkoholu stanowi dla nich podstawowy sposób spędzania wolnego czasu. Skutecznie ich rozluźnia i odpręża. Kojarzy się zatem z zadowoleniem. Sięganie po alkohol zapobiega też trzeźwieniu, dzięki czemu uzależniony nie musi zmagać się z objawami odstawiennymi.

Pomoc w zwalczeniu alkoholizmu w rodzinie oferują nasi wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści. Zarówno w początkowej fazie uzależnienia, jak i w zaawansowanych stadiach jego rozwoju nałogowiec może zgłosić się na terapię. Problemy rodzin alkoholików nie są bowiem związane jedynie z zaawansowanym stadium choroby. Zachowanie alkoholika może stać się niebezpieczne w każdej fazie. Gdy osoba uzależniona zaczyna dostrzegać własne trudności, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy specjalistów. Zwykle leczenie rozpoczyna się od detoksu alkoholowego, umożliwiającego bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego. Konieczna jest również psychoterapia alkoholizmu. Co więcej, u niektórych nałogowców zaleca się farmakologiczne wsparcie procesu terapeutycznego. W tym celu stosuje się Esperal, czyli podskórną wszywkę alkoholową.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600