Zaburzenia psychotyczne pojawiają się w konsekwencji długotrwałego spożywania alkoholu etylowego. Charakterystyczne są przede wszystkim dla przewlekłej i krytycznej fazy rozwoju uzależnienia. Wynikają ze szkodliwego oddziaływania toksyn alkoholowych na układ nerwowy, w tym również mózg człowieka. Nadużywanie alkoholu i trwanie w niekończących się ciągach (tzw. cugach alkoholowych) wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie niemal wszystkich narządów i układów. Zależność alkoholizm a zdrowie psychiczne została naukowo udowodniona licznymi badaniami.
Specjaliści zwracają szczególną uwagę na fakt, że całkowite wyleczenie z choroby alkoholowej pacjenta nie jest możliwe. Osobą uzależnioną pozostaje się na zawsze. Można jednak resztę swojego życia spędzić w trzeźwości. Każdorazowe spożycie alkoholu wiąże się z ryzykiem wpadnięcia w nałóg alkoholowy. Na czym polega zależność alkoholizm a zdrowie psychiczne? Nałóg ma wymiar psychiczny i fizyczny. Od substancji odurzającej uzależnia się zarówno ciało, jak i mózg człowieka. Spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu uruchamia szereg reakcji biochemicznych i metabolicznych odpowiedzialnych za uczucie odprężenia i satysfakcji z podejmowanego działania. Z biegiem czasu ryzykowne zachowania związane z piciem alkoholu przeradzają się w uzależnienie, gdyż chory poszukuje coraz większych dawek pozytywnych doznań.
Spis treści:
Alkoholizm a zdrowie psychiczne – na czym polega zależność?
Alkoholizm a zdrowie psychiczne – zależność wydaje się oczywista, jednak nie wszyscy uzależnieni zdają sobie sprawę z własnych trudności, z jakimi zmagają się na skutek nadużywania alkoholu. Często w ich psychice dochodzi bowiem do mechanizmu wyparcia, zaprzeczają zatem istnieniu objawów choroby alkoholowej. Pierwsze z nich dostrzegają zwykle najbliżsi uzależnionych, zwłaszcza tych, których zachowanie staje się niebezpieczne i aspołeczne. Objawy zaburzeń psychicznych mogą występować na każdym etapie rozwoju uzależnienia, również we wczesnej fazie.
Stan psychiczny osób uzależnionych zwykle pozostawia wiele do życzenia. Często występują majaczenia alkoholowe, zachowania agresywne, a stan zdrowia chorych szybko się pogarsza. Istnieje wiele zaburzeń psychicznych wynikających z picia alkoholu. To przede wszystkim halucynoza alkoholowa, paranoja, psychoza alkoholowa, zespół amnestyczny, Zespół Korsakowa, encefalopatia Wernickego, zaburzenia osobowości, zmiana zachowania, a nawet depresja. Wpływ alkoholu na mózg człowieka jest zatem niezaprzeczalnie negatywny. Toksyny powodują uszkodzenie neuronów, zaburzają proces powstawania nowych połączeń neuronowych, powodują zanik kory mózgowej lub jej atrofię. Długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje problemy z pamięcią, koncentracją oraz umiejętnością podejmowania świadomych i racjonalnych decyzji.
Halucynoza alkoholowa i paranoja alkoholowa – co się dzieje po długotrwałym spożywaniu alkoholu?
Mówiąc o zależności alkoholizm a zdrowie psychiczne, nie sposób nie wspomnieć w pierwszej kolejności o najpowszechniejszym zaburzeniu po alkoholu. Mowa tu o halucynozie alkoholowej, która objawia się przede wszystkim za pośrednictwem omamów i halucynacji słuchowych. Głosy słyszane przez chorego we wnętrzu jego umysłu mogą kierować jego zachowaniem. Zwykle są one skrajnie nieprzyjemne dla chorego oraz stwarzają niebezpieczeństwo dla niego samego, a także dla osób z jego najbliższego otoczenia. Szczególnie niebezpieczne są omamy, które wywołują u osoby uzależnionej zachowania autodestrukcyjne, a nawet nakłaniają do podjęcia prób samobójczych.
Powszechna jest również paranoja alkoholowa (Zespół Otella), na pierwszy rzut oka podobna do halucynozy alkoholowej. Wiąże się jednak z występowaniem urojeń, a nie samych głosów we wnętrzu umysłu osoby uzależnionej. Jedną z postaci zaburzenia stanowi chorobliwa i niebezpieczna zazdrość. Występuje przede wszystkim u mężczyzn i polega na zachwianiu przekonania o wierności partnerki czy partnera. Urojenia mają charakter nieracjonalny i nie podlegają możliwości korygowania fałszywych przekonań. Prowadzą do niebezpiecznych zachowań uzależnionego. To przede wszystkim śledzenie bliskich osób, ich podsłuchiwanie, przeszukiwanie rzeczy osobistych czy prześladowanie groźbami.
Jak uzależnienie od alkoholu wpływa na zdolności poznawcze? Zespół amnestyczny (Zespół Korsakowa, encefalopatia Wernickego)
Zespół amnestyczny wynika ze stanu skrajnego niedożywienia organizmu i występowania głębokich niedoborów witamin oraz innych substancji odżywczych. Główny symptom dolegliwości to przede wszystkim utrata pamięci krótkotrwałej. Chory nie pamięta nowych informacji, ma zaburzone poczucie czasu, nie potrafi przywołać wydarzeń w kolejności chronologicznej. Ma ponadto tendencję do wypełniania luk w pamięci nieprawdziwymi informacjami (konfabulacjami). Jego wspomnienia mieszają się z teraźniejszością.
Istnieją dwie główne postaci zespołu amnestycznego – to Zespół Korsakowa i encefalopatia Wernickego. Przyczyną pierwszej z nich jest przede wszystkim niedobór witamin z grupy B. W sposób upośledzony wchłaniają się one bowiem z przewodu pokarmowego osób uzależnionych od alkoholu, co uniemożliwia nasycenie nimi organizmu chorego. Alkohol zaburza ponadto proces powstawania aktywnej formy witaminy B1 w organizmie człowieka. Encefalopatia Wernickego również powstaje zwykle w wyniku skrajnych niedoborów substancji odżywczych w ustroju uzależnionego. To stan ciężkich zaburzeń neurologicznych, objawiających się dezorientacją w czasie i przestrzeni, zaburzeniami czucia i kontrolowania ruchów. U chorych wystąpić mogą ponadto drgawki, oczopląs oraz zaburzenia świadomości. Nieleczone dolegliwości stwarzają bezpośrednie zagrożenia dla życia i zdrowia uzależnionego człowieka.
Alkoholizm a zdrowie psychiczne – zespoły otępienne, zaburzenia zachowania i osobowości
Zanik kory mózgowej jest powszechną przypadłością osób uzależnionych od alkoholu. To udowodniona dolegliwość związana z zależnością alkoholizm a zdrowie psychiczne. Kora mózgu odpowiedzialna jest przede wszystkim za kontrolę funkcji intelektualnych, poznawczych i emocjonalnych. Dla uszkodzenia tej części mózgu charakterystyczne są zmiany osobowości. To głównie impulsywność, drażliwość, agresja i przemoc po alkoholu, niedostosowanie się do norm społecznych oraz zachowania infantylne. Częste u pacjentów jest występowanie narastającego procesu otępiennego. Powszechne są zaburzenia pamięci, problemy z przyswajaniem nowych informacji i wiedzy, apatia i obojętność. W konsekwencji nadużywania alkoholu i uszkodzenia mózgu osoby uzależnione stają się mniej samodzielne oraz zdane na pomoc i wsparcie innych osób. Przestają sobie radzić z codziennością, zaniedbują obowiązki rodzinne, domowe i zawodowe. Rezygnują z pełnionych ról społecznych, a pogłębiające się objawy otępienne wpływają na obniżenie poziomu jakości życia chorych.
Długotrwałe picie alkoholu a ryzyko rozwoju depresji u osoby uzależnionej
Osoby uzależnione częściej niż reszta populacji chorują na depresję. Ich układ nerwowy jest szczególnie wrażliwy ze względu na ciągłe pobudzenie toksynami alkoholowymi. Rozpoznanie tego zaburzenia u osoby uzależnionej jest utrudnione przede wszystkim ze względu na konieczność wyeliminowania powtarzalności objawów związanych z zatruciem alkoholowym lub głodem alkoholowym. Część dolegliwości przypominających swoim obrazem klinicznym depresję może wynikać bowiem z obniżenia nastroju podczas ciągu alkoholowego lub przeciwnie – abstynencji.
Leczenie i terapia zaburzeń psychicznych w chorobie alkoholowej – alkoholizm a zdrowie psychiczne
Zarówno diagnoza, jak i terapia uzależnień i schorzeń psychicznych wynikających z przebiegu choroby alkoholowej nie należy do łatwych zadań. Opiera się na badaniu psychiatrycznym oraz dokładnym wywiadzie lekarskim.
By zapobiec nasileniu objawów alkoholizmu, ograniczyć skutki uszkodzenia mózgu, wspomóc procesy zapamiętywania, wyeliminować ryzyko powikłań i nawrotu choroby w wyniku delirium, konieczna jest pomoc i wsparcie specjalistów. Podstawową formą leczenia zaburzeń psychicznych jest psychoterapia, często połączona z farmakoterapią. Osoba uzależniona musi ponadto zaprzestać spożywania alkoholu.
Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, jak długo leczy się alkoholizm. Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa. Wiele zależy od ogólnego stanu zdrowia uzależnionego człowieka, zdolności jego organizmu do regeneracji oraz stopnia uzależnienia i chęci do współpracy ze specjalistami. Leczenie uzależnień jest szczególnie trudne u chorych, u których zastosowano przymusowe leczenie alkoholizmu.
Zostaw swój komentarz