Usuwanie znamion

Centrum Medyczne Galmedic Kraków

Otwarci na Państwa potrzeby w naszej placówce medycznej w Krakowie oferujemy chirurgiczne usuwanie znamion skórnych.

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych Kraków

 

Na co zwrócić uwagę?

Z pewnością bezwzględnym wskazaniem do leczenia chirurgicznego jest podejrzenie zezłośliwienia znamienia. Ponadto Państwa uwagę powinno zwrócić:

  • pojawienie się znamienia, które powiększa się i wyraźnie się odróżnia od reszty
  • nieregularny i asymetryczny kształt
  • samoczynne krwawienie ze znamienia
  • swąd znamienia
  • obwódka zapalna wokół znamienia
  • rozmiar powyżej 5 mm
  • zmiany koloru.

Znamiona skórne są nieprawidłowościami w strukturze skóry w postaci plamek bądź wypukłości. Mogą pojawiać się przez całe życie. Większość z nich nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak niektóre mogą przekształcić się nawet w nowotwór. Poza tym, dla wielu osób stanowią defekt kosmetyczny. W rezultacie coraz więcej osób zgłasza się do specjalistów na zabieg, by je się pozbyć zmiany.

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych – kiedy zdecydować się na zabieg?

Powodów usunięcia znamion skórnych może być wiele: kwestie estetyczne (w szczególności, kiedy występują na twarzy czy szyi), kwestie komfortu (jeżeli znamiona bardzo odstają i narażone są na ich zahaczanie) czy zwyczajna obawa i ich przekształcenie się w raka.

Szybkie i bezbolesne chirurgiczne usuwanie znamion skórnych

Ze względu na Państwa komfort, oferujemy szybkie i bezbolesne chirurgiczne usuwanie znamion skórnych, przeprowadzane przez wykwalifikowanych i doświadczonych chirurgów. Oczywiście każdy zabieg poprzedza konsultacja ze specjalistą.

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych – jak wygląda zabieg?

Zabieg chirurgicznego usuwania znamion skórnych przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Dlatego zawsze rozpoczyna się od znieczulenia pola zabiegowego. Następnie otacza się je specjalnym, jałowym okładem. Później chirurg przechodzi do precyzyjnego wycięcia znamienia, zostawiając margines zdrowej skóry, po czym zaszywa ranę za pomocą cienkiego, plastycznego szwu. Wreszcie nakłada na szew opatrunek, a pacjent może udać się do domu. W rezultacie po 10 – 14 dniach zdejmujemy szwy i proponujemy maści, które zmniejszają blizny.

Rodzaje znamion skórnych

Znamiona naskórkowe są zmianami łagodnymi, ciemniejszymi od skóry i wypukłymi. Najczęściej stanowią wyłącznie defekt kosmetyczny. Dzielimy je na:

  • Brodawki łojotokowe – najczęściej w kolorze beżowo-brązowym i o chropowatej, szorstkiej powierzchni. Powstają w wyniku starzenia się skóry. Występują u osób dorosłych, niemal w każdym miejscu – wykluczając podeszwy stóp i wewnętrzne strony dłoni.
  • Znamiona naskórkowe brodawkowate – jest to najczęściej występujący rodzaj znamion naskórkowych. Charakteryzują się układem linijnym oraz ciemną, często brunatną barwą. Są twarde i zrogowaciałe. Mogą zajmować dużą powierzchnię ciała.

Znamiona przydatkowe to łagodne guzki, które wywodzą się z mieszka włosowego oraz z gruczołów łojowych. Najczęstszym obszarem ich występowania jest twarz i skóra głowy. Mogą mieć różny wygląd.

Znamiona barwnikowe mogą być naskórkowe. Tę grupę dzielimy na dwa podtypy znamion: płaskie i soczewicowate. Pierwsze z nich powstają w poziomie skóry, nie powodują żadnych dolegliwości, ale powiększają się wraz ze wzrostem tkanek. Rzadko zmieniają się w czerniaka, czyli nowotwór złośliwy skóry. Znamiona soczewicowate zaś są drobne i mnogie, występują w grupach. Alarmujący jest ich wypukły kształt. Komórkowe znamiona barwnikowe to inna grupa zmian skórnych, które występują niemal u każdego człowieka. Nazywane popularnie „pieprzykami”, mogą przybierać różnorodne barwy i kształty. Ryzyko ich zezłośliwienia jest niewielkie.

Do grona guzów i guzków skórnych zalicza się zmiany nabłonkowe i komórkowe. Mogą nimi być brodawki, torbiele, włókniaki, żółciaki, kłębczaki, naczyniaki i wiele innych. Mogą zmienić się w guzy świadczące o stanie przednowotworowym. Dlatego też niezwykle istotne jest ich stałe monitorowanie.

Kaszak tworzy się w wyniku nadmiernego nagromadzenia łoju w gruczołach i mieszku włosowym. To najczęściej mały guzek, który ma zazwyczaj lekko żółte zabarwienie. Występuje w okolicach oczu, może mieć twardą lub miękką konsystencję. Można go łatwo rozpoznać po tym, że możliwe jest jego przesuwanie pod skórą. Kaszak może szybko się rozsiać i rozrosnąć. Samodzielne próby walki z kaszakami, czyli popularne ich „wyciskanie” może doprowadzić do powstania poważnego zakażenia skóry.

Tłuszczak powstaje z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Ma kształt podłużny lub owalny i przybiera różne rozmiary. Występują pojedynczo i rosną wolno, ale oprócz skóry mogą również zajmować narządy wewnętrzne. Są miękkie, w kolorze skóry, bezbolesne. Jeśli tłuszczak rozrośnie się do większych rozmiarów, może być przyczyną dyskomfortu. Powoduje go rozmiar i waga tłuszczaka, który stopniowo uciska na sąsiednie struktury ciała.

Ropień skórny jest ogniskiem ropy, która znajduje się w tkance podskórnej. Powstaje w wyniku naruszenia bariery ochronnej skóry i zakażenia. Stan zapalny, którego wynikiem jest widoczny gołym okiem ropień, stanowi mechanizm obronny chroniący przed rozprzestrzenianiem się bakterii po całym organizmie. Ropa zawiera bowiem komórki układu odpornościowego, które zwalczają zakażenie. Najczęściej zmiany te są wynikiem uderzenia, urazu, pozostawienia w skórze ciała obcego, czy wykonywania zabiegów bez zachowania zasad należytej higieny.

Zmiany skórne inaczej nazywamy wykwitami i chorobami skóry. Do tego szerokiego grona dolegliwości zalicza się zróżnicowane choroby. Dotyczą one zarówno naskórka, jak i głębszych warstw skóry, nawet paznokci. Do zmian tych zalicza się między innymi: pokrzywki, trądzik, wypryski, grzybice, łuszczyce, a nawet oparzenia. Choroby te są zatem bardzo zróżnicowane.

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Choć najczęściej występuje u młodych kobiet, powinni się go wystrzegać wszyscy. Początkowo pojawia się on na powierzchni skóry, by z biegiem czasu wrosnąć w jej struktury. Dzięki temu zyskuje nieograniczony dostęp do naczyń krwionośnych. Ostatecznie dociera do wszystkich komórek organizmu. Znamię jest asymetryczne, ma nieregularne brzegi, niejednolity kolor, duży rozmiar. Co najbardziej zauważalne, bardzo szybko i agresywnie wzrasta. Podstawą jego diagnostyki jest biopsja.

Często zadawanie pytanie

Tak, chirurgiczne usuwanie znamion skórnych jest zupełnie bezpieczne. W naszej klinice zabieg ten przeprowadzany jest tylko przez wykwalifikowanych i doświadczonych chirurgów.

Tak, wycięte fragmenty tkankowe poddawane są badaniu histopatologicznemu pozwalającemu na określenie charakteru zmiany.

Nie, zabieg jest bezbolesny, ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

W zależności od rodzaju zmiany i jej lokalizacji zabieg może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Ponadto każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją z lekarzem specjalistą.

Tak, takimi mogą być:

  • choroby serca, naczyń, wątroby, tarczycy, układu nerwowego
  • choroby zakaźne, jakie jak AIDS, zapalenie wątroby
  • problemy z krzepliwością krwi
  • występowanie zakrzepów żylnych
  • zatorowość płucna
  • cukrzyca.

Jeśli jakakolwiek zmiana skórna wzbudza niepokój i podejrzenia, zachęcamy do kontaktu ze specjalistą. Alarmujące są wszelkie znamiona, których powierzchnia jest wypukła, nieregularna. Warto skontrolować zarówno duże, jak i małe zmiany skórne. Często ich rozmiar nie jest adekwatny do powagi schorzenia.

Objawy zależą od rodzaju zmiany. Jednak niezwykle rzadko zdarza się, że wymienione wyżej rodzaje znamion swędzą. Najczęściej nie powodują one bólu czy innych dolegliwości, jedynie dyskomfort.

Po zabiegu można bez zmian wykonywać wszelkie czynności, jakie wykonywano dotychczas. Trzeba jednak uważać na opatrunek, aby nie doprowadzić do jego nagłego zerwania, nadmiernego zmoczenia czy zabrudzenia. Nieprawidłowa higiena rany może bowiem doprowadzić do powstania zakażenia, które utrudni gojenie się blizny.

Z pewnością nie. Jednak ocenę charakteru zmiany pozostawiamy specjalistom. Jeśli cokolwiek w stanie naszego zdrowia nas niepokoi, nie warto zwlekać z wizytą w gabinecie lekarskim.

Tak, jest to możliwe, ale jedynie w przypadku niektórych znamion. Najczęściej same znikają ropnie. Wynika to z charakteru i przyczyny powstawania tych zmian. Jeśli w organizmie nie ma już ogniska zakażenia, jego objawy zanikają. Pozostałe zmiany skórne towarzyszą nam zazwyczaj przez całe życie lub do momentu ich usunięcia.

Zdarza się, że wycięte znamiona odrastają. Konieczne jest wtedy powtórzenie zabiegu.

Cennik usług

*cena uzależniona od wielkości zmiany, ustalana indywidualnie z pacjentem podczas konsultacji przed zabiegiem

Masz pytanie dotyczące usługi?

Masz problem i szukasz skutecznej diagnozy? Zapraszamy do kontaktu

Nasze usługi możesz opłacić online za pośrednictwem serwisu Przelewy24. Aby opłacić usługę kliknij jej nazwę i postępuj zgodnie z instrukcjami.

przelewy24

668 660 600