Odtrucie alkoholowe – na czym polega i jak długo trwa?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Odtrucie alkoholowe – na czym polega i jak długo trwa?
odtrucie alkoholowe

Odtrucie alkoholowe to proces długotrwały, jednak nieskomplikowany. Ze względu na specyfikę jego przeprowadzenia zalecamy, aby odbyć go w warunkach terapeutycznych. Najlepiej w celu wykonania odtrucia alkoholowego udać się do terapeuty, który wskaże odpowiednią drogę terapii uzależnienia.

Odtrucie alkoholowe

Odtrucie alkoholowe najczęściej przeprowadza się w szpitalu lub warunkach terapeutycznych w specjalistycznych ośrodkach terapii uzależnień. Zabieg ten skierowany jest przede wszystkim do osób uzależnionych od nadmiernego spożycia alkoholu. Jednak z detoksu mogą również skorzystać te osoby, które jednorazowo przesadziły z ilością spożytej substancji.

Odtrucie alkoholowe ma na celu oczyszczenie organizmu ze wszelkich toksyn. Toksyny te zalegają w ciele i narządach człowieka najczęściej w wyniku nadmiernej ekspozycji organizmu na działanie alkoholu. Alkoholik, pozostając w ciągu alkoholowym, nie przerywa przyjmowania alkoholu. Co za tym idzie, nie przerywa również dostawy do swojego organizmu wielu szkodliwych substancji. Substancje te odkładają się w organizmie, powodując szereg nieprzyjemnych dolegliwości. W skrajnych przypadkach ich nadmiar może prowadzić do licznych uszkodzeń wielonarządowych, a nawet śmierci.

Detoks alkoholowy

Jednym z elementów terapii uzależnień jest detoks alkoholowy. Polega on na zaprzestaniu przyjmowania substancji odurzającej, którą w przypadku alkoholika jest alkohol. W związku z tym, podczas detoksu alkoholowego osoba uzależniona boryka się z wieloma objawami przerwania ciągu alkoholowego. Dlatego też odradzamy przeprowadzanie detoksu alkoholowego w warunkach domowych.

Każdy organizm inaczej reaguje zarówno na nadmiar, jak i nagły brak substancji odurzającej w jego wnętrzu. Ponieważ detoks alkoholowy jest procesem, dzięki któremu uzależniony pozbędzie się z organizmu tej substancji, musi on potrwać pewien czas. Najczęściej czas trwania detoksu mieści się w przedziale od kilku dni do kilku tygodni. Zależy on przede wszystkim od ogólnej kondycji organizmu, stopnia zaawansowania uzależnienia oraz ilości toksyn znajdujących się już w organizmie pacjenta.

Psychoterapia alkoholizmu

Drugim istotnym elementem terapii uzależnień jest psychoterapia alkoholizmu. Aby proces detoksykacji organizmu miał trwałe skutki i odzwierciedlenie w zachowaniu pacjenta, niezbędna staje się zmiana jego sposobu myślenia. Podczas sesji terapeutycznych pacjent stara się zauważyć oraz zrozumieć własne trudności polegające na nadmiernym spożyciu alkoholu. Spotkania takie odbywają się najczęściej w warunkach ambulatoryjnych lub w specjalnych ośrodkach terapii uzależnień.

Psychoterapia alkoholizmu przeprowadzana jest w warunkach dyskretnych, z zachowaniem należytej powagi i szacunku dla każdego pacjenta. Program terapeutyczny dostosowywany jest indywidualnie do potrzeb i możliwości każdej osoby uzależnionej. Ponadto, dzięki psychoterapii prowadzonej przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów możliwe jest przywrócenie równowagi psychicznej i emocjonalnej po przeprowadzonym detoksie.

Alkoholizm

Coraz powszechniej uważa się, że alkoholizm to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Ciągły stres, napięcie, problemy w pracy i życiu osobistym sprzyjają występowaniu negatywnych i nieprzyjemnych uczuć. Coraz częściej z tymi uczuciami nie radzimy sobie samodzielnie. Najczęściej wtedy sięgamy po używki, które pomagają w odprężeniu, ale działają chwilowo i doraźnie. Takie doraźne uczucie spokoju jest zgubne.

Alkoholizm stanowi poważny problem, z którym ciągle podejmujemy aktywną walkę. Detoksykacja alkoholowa oraz psychoterapia uzależnień pomagają osobom uzależnionym rozpocząć życie w trzeźwości. Nadmierne spożycie alkoholu jest zabójcze nie tylko dla naszego ciała, ale i umysłu. Powodując liczne zaburzenia, wpływa na nasz sposób postrzegania świata. Osoby uzależnione najczęściej borykają się z takimi trudnościami jak: depresja, izolacja, uczucie napięcia i zdenerwowania.

Przerwanie ciągu alkoholowego

Skrajnie negatywne i nieprzyjemne odczucia może u osoby uzależnionej wywołać również przerwanie ciągu alkoholowego. Jest ono jednak niezbędne do rozpoczęcia całego procesu terapii uzależnienia. Przerwanie ciągu alkoholowego następuje stopniowo i jest to działanie długotrwałe. Nieumiejętnie przeprowadzone wpływa negatywnie na motywację pacjenta i powoduje jego niechęć do dalszej terapii.

Przerwanie ciągu alkoholowego powinno odbywać się pod czujnym okiem i kontrolą specjalisty. Wszystko to ze względu na liczne dolegliwości, jakie mogą wystąpić u osoby uzależnionej po odstawieniu środka odurzającego. Najczęściej pacjenci skarżą się na: uczucie rozbicia, rozdrażnienie, bóle głowy, dolegliwości żołądkowe. Często występują jednak również bardziej niebezpieczne dolegliwości jak drgawki, zaburzenia pracy serca, atak padaczki poalkoholowej. Są one niebezpieczne nie tylko dla zdrowia uzależnionego, ale i jego życia. Dlatego tak ważne jest, by podczas trwania procesu przerwania ciągu alkoholowego uzależniony pozostawał pod opieką specjalistów.

psychoterapia alkoholizmu

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600