Psychoterapia alkoholizmu jest podstawową formą terapii uzależnień. Cały proces terapeutyczny jest żmudny i długotrwały. Działania podjęte w odpowiednim czasie i przez odpowiednio wykwalifikowany personel pozwalają na szybkie osiągnięcie zadowalających efektów.
Spis treści:
Psychoterapia alkoholizmu
Terapia uzależnień powinna opierać się na kilku metodach. Podstawą jest psychoterapia alkoholizmu. Jest ona niezbędna, by w odpowiedni sposób oddziaływać na stan psychiczny uzależnionego. Odpowiednio wykwalifikowany personel podejmuje określone działania, których głównym celem jest zmiana sposobu postrzegania nałogu przez alkoholika. Co więcej, specjaliści poprzez zastosowanie odpowiednich metod wywierają zmiany w postawach, przekonaniach, zachowaniach oraz sposobach odczuwania emocji i własnej sytuacji przez uzależnionego.
Zmiany te powinny być możliwie jak najbardziej długotrwałe, by zostały uznane za skuteczne. Gwarantują je przede wszystkim intensywne zajęcia prowadzone w warunkach szpitalnych, stacjonarnych oraz leczenie ambulatoryjne. Na tych działaniach psychoterapia alkoholizmu jednak się nie kończy. Dla długotrwałego utrzymania efektów psychoterapii konieczna jest kontynuacja leczenia poprzez terapię uzupełniającą i podtrzymującą.
Psychoterapia alkoholizmu – leczenie alkoholizmu
Proces leczenia alkoholizmu jest zwykle złożony i długotrwały. Pierwszym jego etapem powinno być wzbudzenie motywacji w osobie uzależnionej do dobrowolnego podjęcia terapii. W takim przypadku terapia przynosi najczęściej najbardziej widoczne skutki. Co więcej, pacjent zmotywowany do leczenia lepiej przechodzi przez cały proces leczenia alkoholizmu i rozumie swoją własną sytuację.
Leczenie alkoholizmu polega na stosowaniu kilku terapii jednocześnie. Stosowane u pacjentów wspólnie się uzupełniają i wspomagają całościowe efekty leczenia. Prawidłowo przeprowadzane leczenie przebiega zgodnie z przygotowanym przez terapeutę planem terapii. Plan ten lekarz uzgadnia z pacjentem i zatwierdza oraz systematycznie uzupełnia i poddaje go ewaluacji.
Istnieje wiele wskazań do leczenia alkoholizmu w warunkach szpitalnych. Jako stany bezwzględnie wymagające hospitalizacji personel medyczny wymienia przede wszystkim: majaczenie alkoholowe, depresja, halucynoza alkoholowa, napady drgawkowe, stany padaczkowe. Pacjenci w takich przypadkach poddawani są wzmożonej obserwacji i kontroli w warunkach szpitalnych.
Detoks alkoholowy
Jedną z metod leczenia alkoholizmu jest detoks alkoholowy. Polega on przede wszystkim na odtruciu organizmu z zalegających w nim substancji szkodliwych. Substancje te powstają w wyniku metabolizmu alkoholu. Ich nadmierna ilość w krwiobiegu człowieka wywołuje szereg uciążliwych i nieprzyjemnych dolegliwości, zwanych zatruciem alkoholowym. Popularny kac towarzyszy uzależnionej osobie podczas każdego dnia w trzeźwości.
Detoks alkoholowy, który przeprowadzamy w warunkach domowych, z reguły skazany jest na niepowodzenie. Osoba uzależniona nie potrafi poradzić sobie z własnym uzależnieniem, co więcej, nie widzi powagi własnej sytuacji. Nie potrafi również doprowadzić skomplikowanego procesu detoksu do bezpiecznego zakończenia. Zmagając się z objawami odstawienia używki, wraca do nałogu, by znów poczuć się lepiej.
Podjęcie leczenia odwykowego polegającego na detoksie znacznie podwyższa szansę na utrzymanie abstynencji przez osobę uzależnioną. Przeprowadza go przede wszystkim wykwalifikowany personel, w specjalnie przystosowanej do tego celu placówce medycznej. Najczęściej osoby uzależnione leczą się pod okiem psychoterapeutów uzależnień, psychologów, psychiatrów oraz lekarzy poszczególnych specjalizacji.
Wszywka alkoholowa
W przypadku, gdy uzależniony nie posiada na tyle silnej motywacji, by samodzielnie zdecydować o rozpoczęciu życia w trzeźwości, można mu w bardzo łatwy sposób ją osiągnąć. Najczęściej stosowana w celach motywacyjnych jest wszywka alkoholowa. Ma ona postać tabletki wszywanej pod skórę uzależnionego. Substancja czynna uwalnia się stopniowo do organizmu uzależnionego, a łącząc się z alkoholem, powoduje ostre dolegliwości.
Jeżeli osoba uzależniona mimo wszytej wszywki sięgnie po alkohol, musi liczyć się z nasileniem objawów zatrucia alkoholowego. Substancja czynna stosowana we wszywkach potęguje oddziaływanie alkoholu na organizm. Spowalnia ponadto proces metabolizmu alkoholu oraz wpływa na wzrost poziomu wydzielania szkodliwych substancji dla organizmu. Dzięki wszywce alkoholowej osoba uzależniona najczęściej podejmuje pierwszy krok do życia w trzeźwości.
Terapia awersyjna
Wszywka alkoholowa jest jednym z rodzajów terapii awersyjnej. Oznacza to, że stosuje się ją przede wszystkim w celach wymuszania abstynencji u osób uzależnionych. Poprzez zastosowanie wszywki alkoholowej osiąga się u uzależnionego pewnego rodzaju strach, który niejednokrotnie powstrzymuje go przed sięgnięciem po alkohol. Co więcej, obawy te dotyczą własnego stanu zdrowia, wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości związanych z nadmiernym spożyciem alkoholu.
Terapia awersyjna powinna poprzedzać wszelkie inne oddziaływania terapeutyczne. Nie stosujemy jej jednak u każdej osoby uzależnionej, mimo że personel medyczny podkreśla jej wysoką skuteczność. Zawdzięczamy jej zmianę w sposobie myślenia osoby uzależnionej. Środki stosowane w terapii awersyjnej osłabiają też nagradzające działanie alkoholu.
Zostaw swój komentarz