Picie w samotności – czy to objaw uzależnienia?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Picie w samotności – czy to objaw uzależnienia?
picie w samotności

Picie alkoholu rozluźnia, odpręża, staje się niejako nagrodą za kolejne osiągnięcia lub ukojeniem po trudnym i ciężkim dniu. Zaczyna się niewinnie – jeden kieliszek, drink lub kufel piwa. Picie w samotności zagłusza natrętne myśli, pozwala się uspokoić, a brak towarzystwa sprzyja rozproszeniu własnych problemów. Substancja odurzająca staje się wówczas środkiem znieczulającym, którego osoba uzależniona pragnie coraz więcej i częściej. Poprawia nastrój w sposób szybki i skuteczny oraz daje złudne uczucie rozluźnienia. Relaks i pewność po alkoholu towarzyszy nam bowiem jedynie przez określony czas, zwykle równy działaniu etanolu na układ nerwowy.

Czy picie w samotności jest oznaką słabości? Dla terapeutów to pierwszy objaw nieprawidłowości i alarmujący sygnał do rozpoczęcia diagnostyki choroby alkoholowej. Po alkohol sięgają często osoby wrażliwe, które przerasta ich sytuacja zawodowa lub osobista. Nie ma jednak reguły – każdy może popaść w nałóg alkoholowy. Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność, nawet okazjonalnie popijając trunki. Ucieczka w alkoholizm jest bowiem nie tylko nieskutecznym sposobem radzenia sobie ze stresem i nadmiarem emocji, ale przede wszystkim prowadzi do niebezpiecznych sytuacji zdrowotnych i uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet rozwoju zaburzeń psychicznych.

Psychiczny mechanizm uzależnienia

W psychologii wymienia się trzy główne mechanizmy uzależnienia: nałogowego regulowania uczuć, iluzji i zaprzeczania oraz rozproszonego i rozdwojonego ja. Osoby uzależnione stopniowo przestają odmawiać alkoholu, nie tylko w towarzystwie. Nie potrafią odmówić pokusie napicia się substancji odurzającej, co prowadzi do sytuacji, w których coraz częściej wybierają picie w samotności. Po epizodzie upojenia alkoholowego najczęściej odczuwają silne wyrzuty sumienia. Towarzyszy im poczucie winy, złości na samego siebie, cierpi na tym ich samoocena. Korzystają zatem z mechanizmów psychicznych uzależnienia, by uniknąć doświadczania złożonych emocji i stanów psychicznych bezpośrednio wynikających z faktu picia alkoholu.

Alkohol jest łatwo dostępnym środkiem regulacji emocji. Uważa się, że szczególnie podatne na alkoholizm są osoby wrażliwe, którym trudno jest odnaleźć się w typowym środowisku. Picie ryzykowne prowadzi do głębokich zaburzeń emocjonalnych. Sfera ta jest bowiem niezwykle wrażliwa na działanie toksyn pochodzących z substancji odurzających. Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, niemożliwe jest również tzw. picie kontrolowane. Co więcej, wraz z rosnącymi dawkami spożywanej toksyny, rośnie tolerancja na alkohol i zwiększa się ryzyko popadnięcia człowieka w nałóg alkoholowy.

Czy picie w samotności jest uzależnieniem?

Picie w samotności jest zachowaniem wielce ryzykownym. Ludzie, którzy nie przebywają na co dzień w towarzystwie, mogą zmagać się z poczuciem wyobcowania i niezrozumienia. Z tego względu alkoholizm nazywany jest chorobą osób samotnych. Dotyka jednak również dusze towarzystwa, które równie często piją w samotności, co w towarzystwie. Nie ma zatem jednej złotej reguły co do spożywania alkoholu w odosobnieniu. Z pewnością osoby uzależnione poszukują okazji do wypicia alkoholu w samotności ze względu na spokój i brak podejrzeń osób trzecich co do rozwoju ich choroby. Dlaczego uzależniony coraz częściej sięga po alkohol sam? Nie szuka okazji czy pretekstów, po prostu sięga po alkohol w dowolnym czasie, nawet o dowolnej porze dnia. Potrzeba ta pogłębia się i staje się nie do zaspokojenia, uniemożliwiając uzależnionemu ograniczenie alkoholu.

Objawy alkoholizmu – dlaczego ludzie piją alkohol w samotności?

Diagnoza alkoholizmu nie jest łatwa szczególnie ze względu na złożoność objawów uzależnienia: psychicznych i fizycznych oznak zaburzenia. Picie w samotności to nie jedyna oznaka rozpoczynającego się nałogu. Stopniowo alkohol staje się dla uzależnionego numerem jeden w jego życiu. Zaniedbuje on obowiązki rodzinne i zawodowe, podporządkowując rytm dnia codziennego okazjom do napicia się alkoholu w jakiejkolwiek dawce i postaci. Często ukrywa się ze spożywaniem alkoholu, przez co sytuacja ta jest trudna do zauważenia nawet przez bliskich czy przyjaciół. Zaniepokoić powinny przede wszystkim takie objawy jak: izolacja, utarta kontroli i negatywne emocje towarzyszące bliskiej osobie przez zwiększony okres czasu niż dotychczas, trudności i lęki. Ponieważ choroba alkoholowa objawia się początkowo psychicznie, nie warto bagatelizować żadnych sygnałów ostrzegawczych, nawet jeżeli najbliższym wydaje się, że przesadzają. Najczęściej to oni pomagają bowiem odbudować poczucie własnej wartości osoby uzależnionej i namawiają ją do rozpoczęcia leczenia choroby alkoholowej.

Picie w samotności uznawane jest za prostą drogę do nałogu. Osoba uzależniona nie musi nikomu się tłumaczyć ze swojego zachowania, a upajając się coraz częściej, nie dopuszcza do występowania objawów głodu alkoholowego, trwając w ciągach alkoholowych. Unikając objawów odstawienia alkoholu, często stosuje piwo na kaca, zwiększając ponownie stężenie alkoholu we krwi. Dotyczy to zwłaszcza choroby alkoholowej w zaawansowanym stadium rozwoju – przewlekłej i krytycznej fazie uzależnienia. Osoby z problemem alkoholowym najczęściej same nie dostrzegają złożoności zaburzenia. Warto zatem zachować czujność i pamiętać, że alkohol nie rozwiązuje problemów, a wręcz je pogłębia. W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów najważniejsza jest szybka reakcja i skorzystanie z pomocy oraz wsparcia specjalistów. Należy zatem zgłosić się na kompleksową, nowoczesną terapię alkoholizmu.

Jak przestać pić? Kompleksowa terapia choroby alkoholowej i wsparcie specjalistów a picie w samotności

Leczenie uzależnień alkoholowych jest długotrwałe i złożone. To proces, który powinien opierać się na jednoczesnym wykorzystaniu kilku elementów i metod terapeutycznych. Wśród nich wymienia się przede wszystkim profesjonalny, stacjonarny detoks alkoholowy, Esperal (wszywkę alkoholową) i psychoterapię alkoholizmu. Stałe i całkowite rozwiązanie problemu picia alkoholu w ukryciu wymaga świadczenia specjalistycznych usług przez doświadczonych lekarzy i terapeutów. Wykwalifikowani specjaliści umożliwiają nie tylko chwilowe pokonanie nałogu, ale przede wszystkim – stałą zmianę nastawienia i reakcji osoby uzależnionej oraz rozbudzenie jej motywacji do trwania w trzeźwości.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600