Piwo na kaca? Czyli dlaczego nie warto pić klina

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Piwo na kaca? Czyli dlaczego nie warto pić klina
piwo na kaca

Mianem kaca określa się zespół psychofizycznych objawów, które pojawiają się u człowieka w wyniku intensywnego spożywania alkoholu. Co istotne, ich występowanie wiąże się nierozerwalnie z momentem zaprzestania picia i odstawienia napojów alkoholowych. Kaca odczuwamy bowiem wówczas, gdy toksyny pochodzące z substancji odurzającej i przebiegu procesu jej trawienia opuszczają krwiobieg. W celu łagodzenia przykrych dolegliwości osoby zatrute alkoholem etylowym sięgają po różnorodne, najczęściej domowe sposoby. Wśród nich najpopularniejsze jest piwo na kaca, czyli powszechny klin. Mimo swojej popularności klinowanie stanowi jedno z najgorszych dla zdrowia rozwiązań. Często prowadzi do rozwoju uzależnienia od alkoholu i nie ułatwia regeneracji oraz trzeźwienia organizmu.

Leczenie kaca alkoholem, czyli stosowanie klinów jest nie tylko nieskuteczne, ale również niebezpieczne. Stopniowo zwiększa tolerancję organizmu na alkohol. Przedłuża okres ciągów alkoholowych, uniemożliwia wytrzeźwienie organizmu. Piwo na kaca stosowane jest głównie w celu zminimalizowania objawów złego samopoczucia. Występują one po spożyciu alkoholu etylowego. Przez osoby uzależnione metoda ta cieszy się popularnością ze względu na szybkie ograniczanie dolegliwości związanych z przebiegiem głodu alkoholowego. Odczuwalny przez alkoholików głód wiąże się z nagłym brakiem substancji odurzającej w krwiobiegu. Klinowanie jest działaniem objawowym. Nie usuwa jednak przyczyny samopoczucia osoby, która spożyła nadmierną dawkę alkoholu. W celu regeneracji organizmu po spożyciu, przyspieszenia regeneracji ustroju, nawodnienia i odżywienia, należy skorzystać z alternatywnych metod. Wśród nich zalecana jest przede wszystkim detoksykacja alkoholowa.

Skutki długotrwałego nadużywania alkoholu etylowego

Alkoholizm to złożona choroba psychosomatyczna, która rozwija się długotrwale i podstępnie. Początkowo jej objawy łatwo przeoczyć. Z tego względu rzadko diagnozowana jest w pierwszych fazach swojego rozwoju (wstępnej i ostrzegawczej). Długotrwałe i nadmierne spożywanie alkoholu etylowego prowadzi do szybkiego przyzwyczajenia organizmu do obecności toksyn w ustroju. Działają one szkodliwie na strukturę i funkcjonowanie niemal wszystkich narządów i układów. Upośledzają pracę serca, mózgu, nerek, wątroby, trzustki, a także żołądka. Ciągłe stężenie etanolu we krwi wiąże się z pozostawaniem alkoholika w stanie ciągu alkoholowego. To podstawowy objaw uzależnienia. Zwykle to on alarmuje najbliższe osoby z otoczenia osoby uzależnionej. Dlaczego nałogowiec nie jest w stanie samodzielnie odstawić substancji odurzającej i stosuje piwo na kaca?

Wpływ alkoholu na organizm człowieka jest jednoznacznie negatywny. Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu. Każde spożycie wiąże się z możliwością wywołania zmian biochemicznych, strukturalnych lub metabolicznych w ustroju człowieka. Konsekwencją tych zmian jest nagła reakcja organizmu na odstawienie etanolu i brak toksyn w krwiobiegu. W związku z tym przerwanie ciągu alkoholowego jest nieprzyjemne. Wywołuje bowiem objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Stosowanie alkoholu na kaca i objawy głodu alkoholowego jest w powszechnej opinii alkoholików błędnie uważane za skuteczne. Dostrzegają oni ograniczenie dokuczliwości chwilowych objawów abstynencyjnych. Nie zdają sobie jednak sprawy z długofalowych konsekwencji, z jakimi wiążą się ciągłe nawroty nałogu i systematyczne sięganie po alkohol etylowy.

Gdy piwo na kaca nie działa – co zrobić, by pozbyć się kaca?

Mimo że piwo na kaca stosowane jest powszechnie, należy zburzyć opinię głoszącą, że jest to skuteczny sposób na jego pozbycie się. Po nadmiernym spożyciu alkoholu większość z nas zmaga się z nieprzyjemnymi objawami. Można je ograniczyć głównie z użyciem farmaceutyków, a nie alkoholu czy domowych sposobów. Do objawów kaca zalicza się przede wszystkim bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, dolegliwości gastryczne, nadwrażliwość na światło i dźwięki, suchość w ustach i spierzchnięte wargi. Po alkoholu można odczuwać również nadmierną senność, ogólne osłabienie, bóle mięśniowe, upośledzenie motoryki ciała. Ponieważ klin nie jest lekarstwem, nie działa na przyczynę występujących objawów. Niewielkie dawki alkoholu wypijane podczas kaca oddziałują na neuroprzekaźniki w mózgu. Dzięki temu człowiek odczuwa lekką poprawę. Zwłaszcza w przypadku występującego bólu głowy i nadwrażliwości na bodźce. Klin na kaca jest jednak wyłącznie odwleczeniem nieprzyjemnych dolegliwości w czasie. Najczęściej wracają one ze zdwojoną siłą.

Najskuteczniejszym sposobem zarówno na zatrucie alkoholowe, jak i objawy kaca, jest profesjonalna pomoc specjalistów. Stosowany coraz częściej detoks na kaca pozwala przyspieszyć proces wydalania etanolu i produktów jego przemiany z organizmu człowieka. Zastosowanie kroplówek witaminowych w przebiegu profesjonalnego odtrucia alkoholowego pomaga nawodnić i odżywić organizm. Przyspiesza proces metabolizmu i wydalania alkoholu. Uzupełnia niedobory substancji odżywczych. Zmniejsza stężenie toksyn, w tym również aldehydu octowego, odpowiedzialnego za większość objawów kaca.

Czym się strułeś, tym się lecz – czy piwo na kaca to najgorsze, co można zrobić dla trzeźwiejącego organizmu?

Piwo na kaca powoduje znaczne szkody dla organizmu. Nie tylko dla nałogowca, ale dla każdego człowieka sięgającego po alkohol. Każdy kolejny klin obciąża organizm nadwyrężony już często nadużywaniem alkoholu. Substancja odurzająca stanowi ponadto największy wyzwalacz głodu alkoholowego. Tym samym zwiększa możliwość wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej. Równocześnie – rozpoczęcia kolejnego ciągu. Picie alkoholu na kaca sprawia, że w organizmie człowieka ciągle wzrasta stężenie toksyn poalkoholowych – zamiast maleć. Klin sprzyja zatem uzależnieniu. Wpływa na zwiększenie ryzyka podejmowania zachowań określanych mianem picia ryzykownego. Jak ograniczyć alkohol, by nie odczuwać nieprzyjemnych konsekwencji głodu alkoholowego i kaca?

Jak leczyć objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego?

Piwo na kaca nie jest najskuteczniejszym sposobem. Poleca się natomiast odtrucie alkoholowe. Jego celem jest zmniejszenie stężenia alkoholu we krwi człowieka. Nawet po jednorazowym epizodzie nadużycia. Podczas niego stosuje się dożylną suplementację. Dzięki niej możliwe staje się aktywne wpływanie na metabolizm alkoholu. Przyspiesza ona proces jego wydalania z krwiobiegu. Jednocześnie stosowanie kroplówki witaminowej sprzyja regulacji poziomu cukru we krwi oraz zapobiega odwodnieniu. Uzupełnia składniki odżywcze, witaminy i minerały. Usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego, krwionośnego, pokarmowego i odpornościowego. Już podczas dożylnej infuzji płynów pacjenci odczuwają zwykle poprawę samopoczucia i odprężenie. Popularne picie piwa na kaca nie jest tak efektywne. Przez to okazuje się być niezbyt dobrym pomysłem na zwalczanie objawów głodu alkoholowego.

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny to grupa objawów psychosomatycznych, które występują szczególnie u pacjentów uzależnionych od spożywania nadmiernych ilości alkoholu. Narażeni na ich wystąpienie są również ci, u których stwierdzono podatność na alkoholizm. Objawia się bólem i zawrotami głowy, nudnościami i wymiotami. Również bezsennością, zaburzeniami kardiologicznymi, neurologicznymi oraz psychicznymi. W skrajnych przypadkach może prowadzić do wystąpienia stanu bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Często dolegliwości odstawienne stają się przyczyną udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego. Prowadzą do utraty przytomności lub nawet nagłego zatrzymania krążenia.

Leczenie objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego nie powinno odbywać się w domowych warunkach. Nie pomoże tu piwo na kaca czy domowe roztwory izotoniczne. Nieskuteczne okażą się napoje z zawartością limonki, cytryny, soli czy cukru. Nieprzydatna będzie kawa, mocna herbata, a nawet sok pomidorowy – polecany przez niektórych na kaca. Stosowanie domowych sposobów na pozbycie się kaca zwiększa ryzyko rozwoju chorób współistniejących. Często powstają one w wyniku uzależnienia od alkoholu. W celu ograniczenia dokuczliwości objawów odstawiennych stosuje się farmakoterapię. Lekarze zlecają stosowanie środków przeciwbólowych, przeciwwymiotnych, uspokajających i nasennych.

Kiedy zdecydować się na opiekę i wsparcie specjalistów?

Udowodniony jest nie tylko szkodliwy wpływ alkoholu na mózg, ale również na cały organizm człowieka i jego ogólną kondycję psychofizyczną. Na skutek licznych zaburzeń metabolicznych nałogowiec może zmagać się nawet z konsekwencjami cukrzycy alkoholowej i kwasicy ketonowej. Na opiekę i wsparcie specjalistów warto zatem zdecydować się jak najwcześniej. Nawet na wstępnych etapach rozwoju uzależnienia można bowiem rozpocząć jego leczenie. Co więcej, terapia jest wówczas najskuteczniejsza. W ustroju nie dochodzi do skomplikowanych przemian. One zaś często mają charakter nieodwracalny.

Wypicie piwa na kaca nie jest metodą leczenia zatrucia alkoholowego i nie pomaga w uzupełnieniu niedoborów elektrolitów w ustroju. Wręcz przeciwnie – może wzmacniać objawy syndromu dnia poprzedniego. Wyłącznie pod opieką specjalistów możliwe jest szybkie i skuteczne leczenie kaca. Zastosowanie kroplówki witaminowej pozwala przywrócić równowagę ustroju. Zawiera ona w swoim składzie glukozę, witaminy grupy B, witaminę C i jony podstawowych pierwiastków. Substancje odżywcze pobudzają organizm do regeneracji i zmniejszają dokuczliwość uciążliwych dolegliwości. Na wsparcie specjalistów warto zdecydować się zatem zarówno po jednorazowym epizodzie nadużycia, jak i w przypadku uzależnienia od alkoholu etylowego. Opieką lekarzy można objąć pacjentów na każdym etapie leczenia choroby alkoholowej.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600