Uświadomienie sobie problemu związanego z nadużywaniem alkoholu etylowego stanowi pierwszy i najważniejszy krok do poprawy jakości własnego życia i zwalczenia choroby alkoholowej. Choć wiele rozsądnych działań można podjąć samodzielnie, warto zastanowić się nad tym, jak ograniczyć alkohol również przy wsparciu specjalistów. Istnieje wiele metod wchodzących w skład kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Najczęściej wymienia się odtrucie alkoholowe, psychoterapię i awersyjne metody wspierające leczenie (Esperal). Nadmierne picie alkoholu prowadzi do wystąpienia ciągów alkoholowych, których samodzielne przerwanie często okazuje się nie tylko trudne, co wręcz niemożliwe do bezpiecznego przerwania przez nałogowca. Co więcej, konsekwencje złożonych zmian metabolicznych i biochemicznych, które zachodzą w organizmie pod wpływem działania alkoholu etylowego, można ograniczyć wyłącznie stosując leczenie kierunkowe (głównie farmakoterapię i dożylną suplementację).
Osoby, zauważające własne trudności z nadużywaniem substancji odurzającej najczęściej w pierwszej kolejności zastanawiają się nad tym, jak ograniczyć alkohol samodzielnie. Nie zawsze dopuszczają bowiem do siebie myśl, że zmagają się z uzależnieniem. By pić mniej, nie wystarczy jednak zwykle mocne postanowienie. Motywacja odgrywa tu co prawda znamienną rolę, ale większość nałogowców bezpiecznie przerywa ciąg alkoholowy i ogranicza ilość wypijanych trunków pod stałą kontrolą specjalistów. Z pomocy lekarza warto skorzystać również dlatego, że nadmierne i długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego prowadzi do licznych uszkodzeń i patologicznych zmian w zakresie struktury i funkcjonowania większości narządów wewnętrznych. Jedno piwo, kieliszek wina, codzienny drink – te na pozór nieszkodliwe przyzwyczajenia mogą prowadzić do rozwoju groźnej choroby alkoholowej. To z kolei zwiększa ryzyko uszkodzeń wszystkich tkanek organizmu, odwodnienia ustroju i wystąpienia konsekwencji trwania w długotrwałych ciągach alkoholowych, rzadko przerywanych okresami abstynencji.
Spis treści:
Jakie są konsekwencje nadmiernego picia alkoholu?
Szkodliwy pływ alkoholu na zdrowie człowieka nie podlega dyskusji. Długotrwałe spożywanie coraz większych ilości alkoholu staje się przyczyną dolegliwości ze strony większości narządów wewnętrznych i współpracy układów. Zaburzeniom ulega struktura oraz funkcjonowanie serca, wątroby, nerek, trzustki, żołądka, mózgu. Konsekwencje uzależnienia są odczuwalne na każdy etapie rozwoju schorzenia. Im wcześniej pacjent rozpocznie proces terapii swoich trudności, tym lepsze efekty terapeutyczne może on osiągnąć. Warto zatem jak najwcześniej poradzić się specjalistów, jak ograniczyć alkohol i zrezygnować z trwania w ciągach alkoholowych na rzecz stałej abstynencji.
Objawy uzależnienia od alkoholu są różnorodne na każdym etapie rozwoju choroby alkoholowej. W pierwszym stadium zaawansowania (fazie przedalkoholowej) osoba uzależniona spożywa najczęściej alkohol w celach towarzyskich. Już wtedy zauważa pierwsze rzekomo pozytywne aspekty picia. Spożycie nawet jednego drinka sprzyja odprężeniu, odstresowaniu, zrelaksowaniu i uspokojeniu. Z czasem okazji do wypicia pojawia się coraz więcej, a nałogowiec samodzielnie ich poszukuje.
W drugiej fazie rozwoju alkoholizmu (ostrzegawczej) u uzależnionego dostrzec można zwiększoną tolerancję na rosnącą ilość spożywanego alkoholu. Nałogowiec zaczyna pić w samotności, stosować kliny, pojawiają się u niego pierwsze alkoholowe luki w pamięci. Trzecia faza alkoholizmu nazywana jest krytyczną, prowadzi bowiem do utraty kontroli nad częstotliwością i ilością wypijanych trunków. Wówczas pojawiają się pierwsze ciągi alkoholowe, a uzależniony odczuwa negatywne skutki nadużywania alkoholu. Faza czwarta rozwoju uzależnienia od alkoholu prowadzi do niekontrolowanego picia w samotności. U nałogowca mogą pojawić się liczne zaburzenia psychosomatyczne, których brak leczenia prowadzi zwykle do utraty życia lub trwałego kalectwa.
Jak ograniczyć alkohol – czyli jak pić mniej i przerwać ciąg alkoholowy?
Istnieje wiele sposobów na to, jak ograniczyć alkohol i rozpocząć starania o utrzymanie wstrzemięźliwości od spożywania alkoholu. Warto samodzielnie zastanowić się nad specyfiką swoich trudności w nadużywaniu alkoholu etylowego. Pomocne okazuje się ustalenie limitu spożywanej substancji, nieposiadanie alkoholu w domu, powolne picie, przerywane spożywaniem napojów bezalkoholowych. Specjaliści zalecają ponadto ustalenie dni wolnych od picia alkoholu i zwrócenie uwagi na presję otoczenia.
Jednocześnie nałogowcy, chcący ograniczyć picie alkoholu, powinni zrezygnować z towarzystwa osób, które namawiają ich do tego działania. Niedopuszczalne jest poszukiwanie okazji do zaspokojenia potrzeby picia alkoholu. Niezwykle istotne okazuje się wsparcie otoczenia. Stopniowe odstawianie alkoholu wymaga silnej woli i samozaparcia, zwłaszcza gdy nałogowiec odczuje pierwsze objawy zespołu odstawiennego. Bliscy nałogowca powinni zastanowić się ponadto nad tym, jak rozmawiać z alkoholikiem i wspierać jego działania podejmowane na drodze do trzeźwości. Gdy poprosi on o pomoc w utrzymaniu trzeźwości, członkowie rodziny oraz przyjaciele stają zwykle na wysokości zadania. Wspierają go wówczas w trudnych decyzjach.
Zmniejszyć ilość wypijanego alkoholu najskuteczniej można pod kontrolą specjalistów. Zalecanym działaniem jest skorzystanie z możliwości, jakie daje odtrucie alkoholowe. Podczas niego możliwe staje się skuteczne odstawienie substancji odurzającej, połączone z nawodnieniem i odżywieniem organizmu. Podczas profesjonalnej detoksykacji możliwe staje się ponadto ograniczenie dokuczliwych objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. To one zwykle stają się powodem przedwczesnej rezygnacji z leczenia choroby alkoholowej. Ich dotkliwość odczuwalna jest zwłaszcza dla tych chorych, którzy decydują się na samodzielne odstawienie substancji odurzającej. Unikanie spożywania alkoholu rzadko wystarcza bowiem do utrzymania stałej abstynencji.
Głód alkoholowy stanowi fizjologiczną odpowiedź organizmu na przerwanie ciągu. Sprawia, że nałogowiec pragnie się napić tylko po to, by zniwelować nieprzyjemne dolegliwości. Z pomocą przychodzi farmakoterapia, którą stosują specjaliści podczas stacjonarnego odtruwania organizmu. Pozwala ona ograniczyć ryzyko nawrotów choroby alkoholowej, dodatkowo motywując pacjenta do podjęcia kolejnych kroków na drodze do życia w trzeźwości.
Jak ograniczyć picie alkoholu i utrzymać abstynencję?
W ograniczaniu picia alkoholu pomaga również wszywka alkoholowa, stanowiąca podstawową formę wspierania leczenia choroby alkoholowej w sposób farmakologiczny. Jej stosowanie wymaga bowiem zachowania nawet rocznej abstynencji, sztucznie podtrzymywanej przez obawę przed połączeniem substancji odurzającej z lekiem. Korzystny wpływ na utrzymanie abstynencji i przekształcenie motywacji zewnętrznej w wewnętrzną ma ponadto psychoterapia alkoholizmu. Spotkania z psychoterapeutą pozwalają na porzucenie dotychczasowych wzorców zachowania. Ryzykowne spożywanie coraz większych ilości alkoholu związane może być z wieloma przyczynami środowiskowymi, biologicznymi lub psychologicznymi. Ich odnalezienie i próby zniwelowania przyczyniają się do zmiany nastawienia nałogowca do własnych trudności i zahamowania potrzeby dostarczania do organizmu nadmiaru napojów alkoholowych.
Decydując się na to, jak ograniczyć alkohol, nałogowiec powinien brać pod uwagę przede wszystkim własne potrzeby zdrowotne i możliwości organizmu. W przypadku znacznego wyniszczenia ustroju i stwierdzenia destrukcyjnego wpływu alkoholu na mózg niezbędna będzie opieka specjalistów. Oni bowiem posiadają niezbędną wiedzę, doświadczenie oraz narzędzia, które umożliwiają im rozpoczęcie procesu leczenia choroby alkoholowej. Ograniczenie problemów zdrowotnych uzależnionego, jego lęków, objawów głodu alkoholu, wsparcie rozwoju osobistego, przekształcenie mechanizmów pociągających go do uzależnienia w zachowania normatywne sprzyjają jego trzeźwości i abstynencji. Mimo że większość specjalistów uważa, że z choroby alkoholowej nie można wyzdrowieć, nałogowiec może pozostać trzeźwy do końca swojego życia.
Zostaw swój komentarz