Bezpieczna dawka alkoholu – czy taka istnieje?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Bezpieczna dawka alkoholu – czy taka istnieje?
bezpieczna dawka alkoholu

Większość badaczy jest zgodna co do tego, że bezpieczna dawka alkoholu dla organizmu człowieka nie istnieje. Mimo że niektórzy próbowali udowodnić korzystny wpływ niewielkiego i umiarkowanego spożywania substancji odurzającej na zdrowie, obecnie wiadomo, że może być ono równie szkodliwe, co jej nadużywanie. Nawet jeżeli chodzi o rzekome prozdrowotne działanie czerwonego wina i jego rolę w ograniczeniu ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Każda ilość spożywanego alkoholu może bowiem skutkować wystąpieniem szeregu zmian metabolicznych i biochemicznych w organizmie. To z kolei prowadzi do licznych niewydolności wielonarządowych i rozwoju schorzeń trzustki, wątroby, nerek.

Jak podają dane Światowej Organizacji Zdrowia, alkohol plasuje się obecnie na trzecim miejscu czynników ryzyka utraty zdrowia wśród populacji Europejczyków. Poziom i specyfika szkód zdrowotnych wywołanych alkoholem zależy od częstotliwości jego spożywania i ilości wypijanej toksyny. Nie można jednak stwierdzić, że istnieje bezpieczna dawka alkoholu. Niskie spożycie alkoholu może być co najwyżej obojętne i neutralne dla organizmu, ale z pewnością nie jest bezpieczne i nie przynosi korzyści dla ustroju. Żadna ilość etanolu nie gwarantuje zupełnego braku negatywnych konsekwencji jej spożycia dla zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Alkohol należy do grona substancji psychoaktywnych o silnie uzależniającym działaniu. Dlatego zaleca się jego unikanie w codziennej diecie.

Dlaczego nie warto spożywać alkoholu codziennie?

W ludzkim organizmie etanol podlega stałemu procesowi metabolizmu. Zmienia się zatem jego stężenie we krwi, podobnie jak stężenie toksyn poalkoholowych. Na poziom etanolu w ustroju ma wpływ jego ilość w wypijanym trunku, tempo picia. Nie bez znaczenia jest płeć, masa ciała człowieka, ogólna tolerancja na alkohol, stan wątroby i niezakłócony przebieg szlaku metabolicznego alkoholu. Organizm wydala toksyny alkoholowe wraz z moczem, potem, a nawet oddechem. Proces trzeźwienia jest zatem złożony i następuje na wielu płaszczyznach. Bezpieczna dawka alkoholu nie jest możliwa do określenia głównie ze względu na zmiany, jakich dokonuje w ludzkim organizmie każde stężenie etanolu.

Codzienne spożywanie alkoholu etylowego może przekształcić się w picie ryzykowne lub szkodliwe. Często staje się przyczyną alkoholizmu, zwłaszcza u osób podatnych na alkoholizm. Zwiększa możliwość wystąpienia uzależnienia u tych, którzy są obciążeni genetycznymi czynnikami rozwoju nałogu. Z czasem do uzyskania tych samych efektów, co po spożyciu niewielkich dawek etanolu, człowiek potrzebuje ich coraz większych. Tolerancja na psychiczne i fizyczne skutki używania substancji odurzającej wzrasta wraz z upływem czasu i ilością alkoholu dostarczanego do ustroju.

Czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu?

Z pewnością nie można powiedzieć, że badacze ustalą kiedykolwiek, jaka jest bezpieczna dawka alkoholu. Istnieją jednak pewne wskazówki, których należy się trzymać, by ograniczyć możliwość wystąpienia czynników ryzyka uzależnienia od alkoholu. Ograniczając ilość wypijanej substancji odurzającej, zmniejsza się szkodliwy wpływ alkoholu na organizm człowieka i stan zdrowia wszystkich organów. Wpływa to również pozytywnie na ich współpracę oraz prawidłowy sposób funkcjonowania.

Zalecane limity są różnorodne dla osób różnej płci. W przypadku kobiet zalecane jest utrzymanie przynajmniej dwudniowego okresu abstynencji w tygodniu. Nie zaleca się przekraczania dobowej dziennej dopuszczalnej dawki alkoholu w granicy dwóch porcji standardowych czystego alkoholu etylowego, czyli 20 g. Tygodniowa dawka wypijanego alkoholu nie powinna przekraczać natomiast 140 mg czystego alkoholu. Pijąc okazjonalnie, nie należy z kolei przekraczać dawki 4 porcji standardowych czystego alkoholu (40 g).

W przypadku mężczyzn zalecenia dotyczące codziennego spożywania alkoholu wyglądają nieco inaczej. Mowa tu również o konieczności utrzymania co najmniej dwudniowej abstynencji w tygodniu. Natomiast mężczyźni dziennie nie powinni przekraczać dawki 40 g czystego alkoholu etylowego, czyli 4 standardowych dawek. W ciągu tygodnia limit spożycia etanolu dla mężczyzn wynosi 280 mg, czyli aż dwukrotnie więcej niż w przypadku kobiet. Pijąc okazjonalnie, przedstawiciele płci męskiej nie powinni przekraczać jednorazowo spożycia 6 dawek standardowych czystego alkoholu etylowego. Test to równe 60 g substancji. Podane limity porcji alkoholu nie gwarantują ani zachowania zdrowia, ani uniknięcia nałogu alkoholowego. Mają wyłącznie charakter wskazówki co do ilości wypijanego alkoholu, jaka może być uważana za dopuszczalną.

Bezpieczna dawka alkoholu a konsekwencje stałego stężenia alkoholu we krwi – jak alkohol wpływa na organizm?

Szkodliwość alkoholu jest wszystkim powszechnie znana. Udowodniony został jego toksyczny wpływ na strukturę i funkcjonowanie niemal wszystkich organów oraz układu nerwowego. Długotrwałe spożywanie etanolu prowadzi do zwiększenia ryzyka szkód zdrowotnych, wystąpienia uszkodzeń wielonarządowych. Dotyczą one zwłaszcza pracy serca, wątroby, nerek, trzustki, żołądka, mózgu. Ciągłe picie alkoholu prowadzi do rozwoju alkoholizmu i chorób współistniejących. Zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów, chorób układu krążenia, pokarmowego, nerwowego. U chorych powstaje cukrzyca alkoholowa, kwasica ketonowa, otyłość brzuszna, zaburzenia krążenia. Często zdarza się także nadciśnienie prowadzące do zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu. Oprócz dolegliwości somatycznych liczne są ponadto zaburzenia psychiczne wynikające z picia alkoholu, łącznie z depresją i psychozą. Szczególnie niebezpieczne jest spożywanie alkoholu przez nastolatków. Ich układ nerwowy nie jest bowiem w pełni wykształcony. Każda ilość toksyny może zatem wywołać szereg konsekwencji zdrowotnych, z opóźnieniem rozwoju włącznie.

Czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu? Ciągłe jego spożywanie, stosowanie popularnego klina, czyli piwa na kaca jest nieskuteczne. Głównie ze względu na utrzymywanie się w stanie nietrzeźwości, a często także pogłębianie ciągów alkoholowych. By przywrócić organizmowi równowagę i umożliwić mu choć częściową regenerację, konieczne jest odstawienie substancji odurzającej. Bezpieczne i skuteczne przerwanie ciągu alkoholowego możliwe jest podczas odtrucia alkoholowego w specjalistycznych placówkach leczenia uzależnień. W przypadku stwierdzenia uzależnienia, niezależnie od jego przyczyny (dziedziczenia alkoholizmu, wpływu czynników środowiskowych), zaleca się stosowanie kilku elementów kompleksowej terapii choroby alkoholowej równocześnie. Oprócz detoksykacji należy do nich również Esperal i psychoterapia alkoholizmu. Z konsultacji specjalistycznej powinny skorzystać również osoby szukające porady i osoby mające wątpliwości w sprawie swojego picia lub picia swoich bliskich.

Kac i objawy odstawienne a bezpieczna dawka alkoholu

Nawet osoby spożywające alkohol okazjonalnie, mogą doświadczyć nieprzyjemnych objawów odstawiennych podczas rezygnacji z częstego przyjmowania trunków. W wyniku przewlekłego nadużywania alkoholu organizm człowieka przyzwyczaja się bowiem do obecności toksyn w krwiobiegu. Nawet niewielkie ilości alkoholu przyjmowane systematycznie powodują zmiany biochemiczne i metaboliczne w ustroju. Należy zatem pamiętać, że każdy kieliszek wódki czy drink może stać się pierwszym krokiem do rozwoju uzależnienia. Jedna okazja może prowadzić do pierwszego upicia patologicznego, urwanego filmu i zmienić dotychczasowy model picia.

U osoby pijącej sporadycznie występują co prawda nieznaczne zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej. Z czasem mogą one jednak przekształcać się w groźne dla zdrowia niedobory. Większa ilość etanolu sprzyja występowaniu objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Również większość problemów zdrowotnych o charakterze somatycznym i psychicznym pojawia się w wyniku przewlekłego lub krytycznego spożywania trunku.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600