Leczenie alkoholizmu

Na czym polega głód alkoholowy? Czyli co czuje alkoholik na głodzie

na czym polega głód alkoholowy

Głód alkoholowy jest patologicznym stanem, podczas którego dochodzi do wystąpienia nagłej i niepohamowanej potrzeby spożycia alkoholu etylowego. Jego objawy dotyczą przede wszystkim sfery zdrowia psychicznego, ale istnieją również dolegliwości somatyczne, świadczące o głodzie. Ze względu na nasilenie przebiegu w czasie i wraz z malejącym stężeniem alkoholu etylowego w organizmie stan ten może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Na czym polega głód alkoholowy? Ogólnie rzecz ujmując to nagła odpowiedź organizmu na brak substancji odurzającej i toksyn poalkoholowych w krwiobiegu. Występuje u trzeźwiejących alkoholików lub abstynentów. Jest groźny również ze względu na fakt, że może prowadzić do przerwania nawet długotrwałego okresu stałej abstynencji leczonego pacjenta. Staje się wobec tego najczęstszą przyczyną nawrotu choroby alkoholowej.

Wiele osób zastanawia się nad tym, na czym polega głód alkoholowy jeszcze przed tym, zanim odczują jego pierwsze objawy. Z obawy przed wystąpieniem nieprzyjemnych dolegliwości większość nałogowców stosuje powszechne, choć niekorzystne dla zdrowia tzw. kliny. Piją w ciągach alkoholowych, nie dopuszczając do wystąpienia objawów odstawiennych. W ten sposób dbają o swoje samopoczucie jedynie w sposób pozorny. Tkwiąc w długotrwałym uzależnieniu i nie doprowadzając do stanu trzeźwości, pogłębiają własne trudności i następstwa długotrwałego spożywania alkoholu. Traktują przymus picia używek jako sposób na uniknięcie objawów zespołu abstynencyjnego, nie biorąc pod uwagę uszkodzeń wielonarządowych, jakich dokonuje w ich ustroju toksyna. Osoba uzależniona zarówno tuż przed głodem, jak i w jego trakcie intensyfikuje swoje myśli nad tym, skąd pozyskać alkohol.

Uzależnienie od alkoholu a przerwanie ciągu alkoholowego

Aby odpowiedzieć na pytanie, na czym polega głód alkoholowy, należy w pierwszej kolejności pochylić się nad mechanizmem działania uzależnienia od substancji odurzającej. Powstawanie dolegliwości odstawiennych jest bowiem ściśle związane z obecnością alkoholu w organizmie człowieka. Podczas długotrwałego przyjmowania alkoholu etylowego przyzwyczaja on bowiem własny organizm do określonego stężenia toksyny w krwiobiegu. Powstawaniu głodu alkoholowego sprzyja odstawienie używki, zwłaszcza gdy następuje nagle i bez kontroli specjalistów.

Objawy uzależnienia od alkoholu i zatrucia alkoholowego z czasem stają się dla chorych i ich najbliższych uporczywe. Głównie z tego względu decydują się oni na rozpoczęcie terapii. Głód alkoholowy jest następstwem uzależnienia od nadmiernego i zbyt częstego sięgania po używkę. Wypicie alkoholu pozwala radzić sobie z objawami głodu poprzez dostarczenie etanolu do krwiobiegu pacjenta. W ten sposób chory nie pomaga sobie w zwalczeniu nałogu. Stosując nieskuteczne, choć nadal powszechne tzw. kliny, przedłuża okresy ciągów alkoholowych, podczas których dochodzi do wyniszczenia ustroju. Wpływ alkoholu na organizm człowieka jest bowiem skrajnie negatywny. Etanol uszkadza strukturę niemal wszystkich narządów wewnętrznych i upośledza ich funkcjonowanie. Wpływa na współpracę układów, niszczy wątrobę, serce, nerki, trzustkę, błonę śluzową żołądka.

Przyczyny głodu alkoholowego

Każdy epizod słabszego lub silnego głodu alkoholowego może zostać wywołany przez wiele różnorodnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do grona pierwszych z wymienionych należą przede wszystkim sytuacje bezpośrednio związane z piciem etanolu. To wszystkie okoliczności, w których alkoholik sięgał po trunek, miejsca, wydarzenia, okazje, a nawet towarzystwo. Niebezpieczne i trudne dla nałogowca może ponadto okazać się również oglądanie reklam alkoholu. Czynniki wewnętrzne związane są z kolei z sytuacjami, które dotychczas rozwiązywało u nałogowca sięgnięcie po alkohol etylowy. To stan jego obciążenia psychicznego, nadmiernego stresu, zmęczenia, lęku czy zawstydzenia.

Wiele osób uzależnionych po rezygnacji z picia alkoholu etylowego może nie zdawać sobie nawet sprawy, że występuje u nich głód alkoholu. Najsilniejsze odczucia związane z przebiegiem głodu odstawiennego występują w początkowym okresie po zaprzestaniu picia. Częstotliwość pojawiania się objawów i ich intensywność zmienia się wraz z czasem abstynencji chorego. Im dłużej pozostaje on trzeźwy, tym rzadziej odczuwa intensywne objawy braku toksyny w ustroju. Na czym polega głód alkoholowy i co go wyzwala?

Na czym polega głód alkoholowy?

Głód alkoholowy jest skutkiem choroby alkoholowej i polega na odczuwaniu nadmiernej chęci spożycia alkoholu etylowego. Niektórzy pacjenci podczas zespołu odstawiennego nie tylko myślą o używce, ale również wspominają okoliczności, w których ją spożywali, mają sny z nią związane, a nawet wyczuwają smak lub zapach alkoholu nawet wtedy, gdy nie ma go w pobliżu.

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny (AZA), znany również powszechnie jako głód alkoholowy powstaje w wyniku odstawienia substancji odurzającej. Dotychczas człowiek dostarczał ją do krwiobiegu w zwiększonym stężeniu. Taki stan rzeczy przyczyniał się z kolei do powstania szeregu zaburzeń i zmian metabolicznych oraz biochemicznych w ustroju. Pojawienie się głodu alkoholowego jest zatem patologiczną reakcją organizmu na brak kontaktu z alkoholem.

Głód alkoholowy – objawy fizyczne i psychiczne

Pierwsze objawy głodu alkoholowego mogą wystąpić już kilkadziesiąt minut po odstawieniu używki. Wszystkie z nich mają charakter psychosomatyczny, co oznacza, że dotyczą zarówno psychiki, jak i ciała człowieka. Jako psychiczne dolegliwości, z jakimi zmagają się chorzy po odstawieniu substancji odurzającej, najczęściej wymienia się:

  • niepokój i nieuzasadniony lęk;
  • natrętne myśli dotyczące picia alkoholu;
  • rozdrażnienie i ogólną nerwowość;
  • poczucie osłabienia i spadku energii;
  • agresję;
  • chwiejność nastroju, niestabilność emocjonalną;
  • zaburzenia koncentracji i uwagi.

Pacjenci odczuwają ponadto różnego rodzaju dyskomfort. Może on być związany z dolegliwościami gastrycznymi, ostrym bólem głowy, zaburzeniami pracy serca. U pacjenta odczuwającego nieodpartą chęć sięgnięcia po alkohol występuje kołatanie serca, nasila się potliwość, wzrasta wartość ciśnienia tętniczego krwi. Ściśle związane z chęcią napicia się substancji odurzającej i uporczywymi myślami o alkoholu są trudności z zasypianiem, bezsenność, występowanie koszmarów sennych. Chory traci apetyt, skupiając się wyłącznie na silnym pragnieniu alkoholizowania się. Pacjenci skarżą się ponadto na suchość w ustach, drżenie rąk, wzmożone napięcie mięśniowe, zawroty i bóle głowy. W skrajnych przypadkach, gdy Alkoholowy Zespół Abstynencyjny pozostanie nieleczony, u pacjenta może dojść do napadu padaczki alkoholowej, psychozy alkoholowej oraz stanów zagrożenia życia. Wśród nich wymienia się przede wszystkim możliwość wystąpienia zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu czy nagłego zatrzymania krążenia.

Jakie są sposoby radzenia sobie z głodem alkoholowym? – terapia uzależnień

Wiedząc już, jak objawia się głód alkoholowy, należy zastanowić się nad tym, czy można go leczyć? Choć głód alkoholowy ma tendencję do samoistnego ustępowania, nie należy czekać z podjęciem kroków terapeutycznych. Odczuwane przez większość uzależnionych objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego stanowią bowiem najczęstszą przyczynę nawrotu alkoholizmu. Również przez uciążliwość tych dolegliwości pacjenci przedwcześnie rezygnują z detoksu alkoholowego, przerywając jego przebieg.

Czy można wyjść z alkoholizmu bez terapii? Samodzielne odstawienie substancji odurzającej jest szczególnie trudne zwłaszcza ze względu na zwiększone ryzyko występowania objawów odstawiennych. Pacjenci, którzy wiedzą, na czym polega głód alkoholowy, zdają sobie sprawę z trudności, jakie niesie ze sobą decyzja o zaprzestaniu przyjmowania substancji toksycznej. Najskuteczniejszym sposobem na stałe utrzymanie abstynencji jest skorzystanie ze wsparcia terapeuty leczenia uzależnień. W specjalistycznych placówkach medycznych i ośrodkach leczenia uzależnień, takich jak Galmedic, pacjent może skorzystać z profesjonalnego detoksu alkoholowego, wszyć sobie Esperal i zdecydować o swoim uczestnictwie w psychoterapii alkoholizmu. Domowe sposoby na odtrucie alkoholowe i oczyszczenie organizmu z toksyn poalkoholowych najczęściej okazują się nieskuteczne. Dostępne bez recepty środki farmakologiczne na kaca nie mają działania, które mogłoby ograniczyć dokuczliwość objawów zespołu abstynencyjnego.

Walka z głodem alkoholowym – unikanie wyzwalaczy

Podstawowym sposobem na walkę z uciążliwymi i niebezpiecznymi objawami głodu alkoholowego jest unikanie sytuacji i okoliczności, które nawet w teorii mogłyby go prowokować. Pacjent powinien również odwracać swoje myśli od chęci sięgnięcia po alkohol, przekierowując je na inne aktywności i zadania. Pomóc w łagodzeniu objawów zespołu abstynencyjnego może również wsparcie najbliższych.

Pacjentom doradza się, by założyli dzienniczek głodu alkoholowego. Dzięki niemu dla chorego staje się jasne, w jakich sytuacjach symptomy głodu alkoholowego są najsilniejsze, a chęć upicia się wydaje się nieodparta. Dzienniczek pozwala na kontrolę nawrotów i ograniczenie ich ryzyka. Równie często pacjenci wykonują tzw. psychoterapeutyczny bilans zysków i strat, jakie przyniosło im długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego w nadmiernych ilościach. W chwilach słabości przypomina on osobom uzależnionym o tym, że istnieją sposoby na radzenie sobie z trudnościami, które nie wymagają kontaktu z używką. Zwiększa motywację do walki z nałogiem i prowadzi do wzmocnienia pozytywnych emocji związanych z przebiegiem terapii choroby alkoholowej.

Warto ponadto skupić się na czymś innym niż alkohol, odnaleźć nowe pasje, zainteresowania i hobby. Sprzymierzeńcem chorego, który odczuwa skutki odstawienia alkoholu, jest ponadto woda. Uczucie sytości zmniejsza łaknienie alkoholowe. Decydujące w kwestii długotrwałego utrzymania wstrzemięźliwości od alkoholu etylowego jest przygotowanie pacjenta na możliwość wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej i zwiększonej chęci spożycia etanolu nawet kilka lat po odstawieniu używki.

Na czym polega głód alkoholowy i jego nawroty?

Uzależnieniem rządzą uczucia i emocje alkoholika, które wpływają na powstanie w jego umyśle mechanizmu pewnego przyzwyczajenia. Nawroty choroby alkoholowej występują głównie w konsekwencji stałych zmian w umyśle pacjenta, do których doszło w wyniku długotrwałego i nadmiernego spożywania przez niego substancji odurzającej. Do przerwania abstynencji może dojść nawet po upływie dłuższego czasu od rezygnacji z dalszego spożywania etanolu. Alkoholicy powinni zatem zachowywać ostrożność i czujność przez całe swoje życie.

Poczuć głód alkoholowy można niemal w każdym momencie życia. U niektórych chorych wystarczy uczucie przygnębienia i strachu, nadmierny stres, kryzysowa sytuacja życiowa, by odczuli oni objawy zespołu abstynencyjnego. Gdy pragnienie jest tak wielkie, że pacjent nie radzi sobie z nim samodzielnie, m.in. nie pomaga mu stosowanie technik relaksacyjnych, przekierowanie uwagi i unikania kolejnych okoliczności-zapalników, powinien niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. W ograniczeniu ryzyka powrotu do nałogu pomocne okazują się spotkania terapeutyczne w grupach wsparcia (przede wszystkim Anonimowych Alkoholików, AA).


2 komentarze

  1. 2024-06-23 at 06:13

    Ewelina

    Odpowiedz

    Utrzymuje trzeźwość od 2 lat, dokładnie od 24 czerwca 2022r i pierwszy głód alkoholowy pojawił się po roku, trwał około 3 tygodni, obecnie pojawił się drugi raz i trwa ale dzięki temu ze wiem iż to mija – przetrwam ten kryzys

    1. 2024-06-23 at 07:00

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Ewelino, proszę pamiętać o tym, że konieczna jest zmiana sposobu postrzegania nałogu oraz myślenia o alkoholu, by móc skutecznie utrzymywać trzeźwość przez resztę życia. Warto wziąć udział w psychoterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

668 660 600