Leczenie alkoholizmu

Czy to już alkoholizm? Objawy uzależnienia od alkoholu

objawy uzależnienia od alkoholu

Łatwo dostępna i powszechna substancja chemiczna może być jednocześnie śmiertelnym zagrożeniem dla wielu ludzi. Chodzi tu o alkohol etylowy, który dostępny jest obecnie w ofercie większości polskich sklepów dla każdego pełnoletniego klienta.  Stoi na czele najmocniej uzależniających substancji odurzających, jednocześnie charakteryzujących się największym czynnikiem chorobotwórczym. Nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do powstawania wielu chorób przewlekłych, zwiększa ryzyko przedwczesnych śmierci w wyniku wypadku, przemocy, konsekwencji łamania przepisów prawa. Substancja ta cieszy się jednak ogromną popularnością, a pierwsze objawy uzależnienia od alkoholu łatwo przeoczyć, zwłaszcza gdy okazjonalne sięganie po trunek zmienia się w codzienne, wieczorne popijanie piwa.

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 definiuje zaburzenia, w których nadużywa się alkoholu jako zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania. Oznacza to, że alkohol jako toksyna wywiera szkodliwy wpływ przede wszystkim na zdrowie psychiczne nałogowca. Objawy uzależnienia od alkoholu dotyczą jednak nie tylko sfery psychicznej zdrowia chorego. Szereg dolegliwości somatycznych znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie uzależnionych, zwłaszcza jeżeli do głosu dochodzą również objawy odstawienne. Stanowią one odpowiedź organizmu na brak substancji odurzającej w krwiobiegu. Występują po przerwaniu ciągu alkoholowego, czyli zwykle na pierwszych etapach walki chorego z uzależnieniem.

Objawy uzależnienia od alkoholu – jak popada się w nałóg alkoholowy?

Objawy uzależnienia od alkoholu są inne na różnych etapach nasilenia choroby alkoholowej. Wyróżnia się 4 główne fazy alkoholizmu: wstępną, ostrzegawczą, krytyczną i przewlekłą. Należy pamiętać, że nałóg dotyczyć może każdego człowieka, bez względu na jego status społeczny, wiek, płeć. Zwykle pierwsze symptomy uzależnienia są niewidoczne dla osób z najbliższego otoczenia chorego. W pierwszych fazach nałogu alkohol spożywa się zwykle w celach towarzyskich, a osoba uzależniająca się dostrzega pozytywne aspekty picia. Z czasem okazji do spożywania substancji odurzającej jest coraz więcej. Nałogowiec coraz mocniej skupia się na alkoholu i ewentualności jego wypicia, charakteryzuje się zwiększoną tolerancją toksyny. W jego pamięci pojawiają się okazjonalne luki. Zaczyna on spożywać alkohol również w samotności, tłumaczy swoje picie i stosuje nieskuteczne kliny na kaca.

Zaostrzone fazy alkoholizmu niosą ze sobą nowe dolegliwości. Alkohol spożywa się już nie tylko w celach rozrywkowych i towarzyskich, ale również dlatego, by zagłuszyć nieprzyjemne objawy głodu alkoholowego. Chory traci kontrolę nad ilością i częstotliwością wypijanej używki, zaprzecza własnym trudnościom, ma moralnego kaca i pogarsza się jego ogólne samopoczucie. Może on coraz mniej dbać o siebie, a jego życie staje się powtarzalnym ciągiem okresów abstynencji i upojenia alkoholowego. W fazie przewlekłej alkoholizmu osoba uzależniona spożywa używkę w celach niekonsumpcyjnych, w samotności. Stopniowo pojawiają się nasilone dolegliwości psychiczne, co stanowi konsekwencję szkodliwego wpływu alkoholu na mózg. Brak specjalistycznej pomocy może skutkować trwałym kalectwem uzależnionego lub utratą życia.

Objawy uzależnienia od alkoholu – kiedy stawia się diagnozę?

W związku ze złożonością objawów, wiele osób zastanawia się nad tym, jak rozpoznać uzależnienie? Mówimy o nim wówczas, gdy u pacjenta obserwuje się następujące objawy:

  • picie alkoholu w większych ilościach
  • próby przerwania picia lub picia kontrolowanego
  • ciągi alkoholowe i głód alkoholowy
  • używanie alkoholu pomimo trudności w wypełnianiu obowiązków i funkcjonowaniu społecznym
  • używanie alkoholu w sytuacjach, gdy stanowi to zagrożenie dla zdrowia i życia
  • zwiększenie tolerancji na alkohol i ilości spożywanego trunku
  • zespół abstynencyjny.

Przyczyn rozwoju choroby alkoholowej nie można jednoznacznie stwierdzić. Istnieje jednak kilka czynników ryzyka uzależnienia, na podstawie których można określić, jakie osoby obarczone są zwiększonym niebezpieczeństwem popadnięcia w nałóg. Zalicza się do nich przede wszystkim czynniki genetyczne, nieprawidłowy przebieg procesu socjalizacji, wychowanie w rodzinie dysfunkcyjnej. Nie bez znaczenia są zaburzenia psychiczne człowieka, problemy natury psychologicznej, z jakimi na co dzień się zmaga, odporność emocjonalna, sposób życia i funkcjonowania towarzyskiego oraz zawodowego.

Jak leczy się alkoholizm?

Alkohol tylko pozornie wywiera pozytywny wpływ na nasz organizm. Choć przyczynia się do poprawy ogólnego samopoczucia i humoru, jego długotrwałe działanie może skutkować zaburzeniami psychicznymi, w tym również depresją alkoholową, bezsennością, a nawet stanami bezpośredniego zagrożenia życia chorego. Ponieważ uzależnienie pozostaje chorobą, bezwzględnie należy poddawać ją leczeniu.

Bez względu na przyczyny alkoholizmu, leczenie uzależnienia rozpoczyna się od odstawienia substancji odurzającej. Najbezpieczniej dokonać tego pod ścisłą kontrolą specjalistów podczas profesjonalnego odtrucia alkoholowego. Z wykorzystaniem dożylnej suplementacji i farmakoterapii przywraca się równowagę wodno-elektrolitową organizmu oraz ogranicza dotkliwość objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. By zwiększyć motywację pacjenta do utrzymania długotrwałej abstynencji, zaleca się farmakologiczne wsparcie procesu leczenia uzależnienia. Wśród tego rodzaju metod prym wiedzie Esperal znany również pod nazwą wszywki alkoholowej. Pacjenci powinni również zdecydować się na psychoterapię. Najczęściej mogą w niej uczestniczyć również członkowie ich rodzin lub osoby z ich najbliższego otoczenia – głównie ze względu na obciążające ich psychicznie współuzależnienie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

668 660 600