Wszystkie fazy rozwoju uzależnienia od alkoholu etylowego są dla nałogowca niebezpieczne. Najbardziej dotkliwy jest jednak przebieg krytycznego i przewlekłego stadium schorzenia. Podczas nich dochodzi bowiem do występowania długotrwałych ciągów alkoholowych. Chory najczęściej nie jest w stanie samodzielnie przerwać cugu, nie radzi sobie bowiem z nieprzyjemnymi objawami zespołu odstawiennego, czyli popularnego głodu alkoholowego. Odpowiedzią na większość potrzeb uzależnionych pacjentów jest zatem stacjonarny detoks alkoholowy. Przeprowadzany pod nieprzerwaną kontrolą specjalistów w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach placówek medycznych gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa i skuteczności. Wyłącznie profesjonalna detoksykacja zapobiega nawrotom choroby alkoholowej, a połączona z innymi elementami kompleksowej terapii uzależnień wpływa na powstanie długotrwałych i stałych rezultatów oddziaływań leczniczych, czyli abstynencji.
Stacjonarny detoks alkoholowy stanowi najczęściej wybieraną metodę leczenia uzależnienia od spożywania nadmiernych ilości etanolu. Pomaga w przerwaniu ciągu alkoholowego, przywróceniu równowagi wodno-elektrolitowej organizmu i wydaleniu toksyn poalkoholowych oraz metabolitów etanolu z krwiobiegu. Wyłącznie wtedy organizm alkoholika może się zregenerować po długotrwałym nadużywaniu szkodliwej substancji odurzającej. Alkohol etylowy wpływa bowiem na zaburzenie prawidłowego sposobu funkcjonowania i współpracy niemal wszystkich organów wewnętrznych, a także układów. Uszkadza strukturę i działanie serca, nerek, wątroby, trzustki, żołądka, a nawet mózgu. Niektóre z patologicznych zmian możliwe są do odwrócenia, a ich skutki do zminimalizowania. Proces ten można przeprowadzać jedynie przy wsparciu doświadczonych terapeutów.
Spis treści:
Ciąg alkoholowy a odtruwanie organizmu
W celu przerwania ciągu alkoholowego i przyspieszenia procesu regeneracji tkanek organizmu stosuje się stacjonarny detoks alkoholowy, zwany również odtruciem. Jego zastosowanie wiąże się z licznymi reakcjami fizjologicznymi i emocjonalnymi, które należy kontrolować w specjalistycznych, klinicznych warunkach. Z tego względu procesu nie należy przeprowadzać w domu alkoholika. Odstawienie substancji odurzającej następuje już w momencie przekroczenia przez pacjenta progu placówki. W Centrum Medycznym Galmedic nie otrzyma on alkoholu w żadnej dawce ani postaci. Specjaliści nie proponują bowiem nieskutecznych metod leczenia Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, takich jak popularny wśród alkoholików klin. Zamiast nich chory może liczyć na profesjonalną pomoc, zastosowanie dożylnej suplementacji witaminowej, farmakoterapii, a ponadto – możliwości skorzystania z psychoterapii i wsparcia psychologicznego.
Jak dostać się na odtrucie alkoholowe? Wystarczy skontaktować się z naszą rejestracją, która skieruje pacjenta bezpośrednio na wizytę konsultacyjną z lekarzem.
Etapy detoksykacji
Podczas wizyty kwalifikacyjnej konieczne jest wykonanie dokładnej diagnostyki stanu zdrowia pacjenta. W tym celu lekarz przeprowadza z nim wywiad medyczny oraz badanie. W przypadku niektórych alkoholików zleca się dodatkowo poszerzoną diagnostykę – czasami okazuje się, że konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych lub obrazowych. U każdego z chorych przeprowadza się natomiast pomiar trzeźwości. Dzięki temu można ocenić wyjściowy stan i zaawansowanie objawów zatrucia alkoholowego, a także biochemicznego głodu wynikającego z nagłego odstawienia alkoholu.
Po pozytywnej kwalifikacji pacjenta do rozpoczęcia zabiegu przedstawiciele personelu medycznego zapraszają go do prywatnego pokoju z łazienką, gdzie spędza czas konieczny do regeneracji organizmu. W placówce zapewniamy komfortowe warunki pobytu, najwyższy poziom dyskrecji i komfortu. Po przyjęciu chorego do placówki w jego żyle obwodowej umieszcza się wenflon, za pośrednictwem którego do jego krwiobiegu docierają składniki odżywcze. Zawarte są one w dożylnych wlewach witaminowych, służących przyspieszeniu procesu regeneracji organizmu i poprawie ogólnego samopoczucia chorego. Ich skład jest starannie wyselekcjonowany i opiera się na obecności jonów podstawowych pierwiastków rozpuszczonych w glukozie. Infuzja płynu trwa około pół godziny, podczas której pacjent może odczuwać nie tylko pierwsze objawy odstawienne, ale również przypływ sił witalnych i energii. Zabieg przypomina nieco pobieranie krwi, nie jest bolesny, ale może powodować minimalny dyskomfort. Dawkowanie i częstotliwość wykonania wlewów dożylnych ustala się indywidualnie, biorąc pod uwagę potrzeby pacjenta i wyniki zleconych badań.
Zespół abstynencyjny
Ostatnim etapem stacjonarnego detoksu alkoholowego jest zwykle leczenie farmakologiczne. Włącza się je do terapii w momencie zauważenia u osoby uzależnionej nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA). Do najczęściej występujących należą: bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, drżenie mięśni, nadpotliwość, bezsenność, depresja, rozdrażnienie, tachykardia. Stan ten może prowadzić do wystąpienia udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego, a nawet nagłego zatrzymania krążenia. Zapobiec zagrożeniom dla zdrowia i życia chorego może wyłącznie stacjonarny detoks pod opieką lekarza.
Specjalista zleca podanie pacjentom farmaceutyków o działaniu przeciwwymiotnym, przeciwbólowym, nasennym i uspokajającym. Dzięki nim możliwe staje się ograniczenie nasilenia dolegliwości odstawiennych, uciążliwych dla większości alkoholików. Pojawiają się one zwykle po upływie kilkudziesięciu minut od momentu rezygnacji z dalszego spożywania używki. Stanowią fizjologiczną reakcję organizmu na brak toksyny, do której obecności przyzwyczaiły go ciągi alkoholowe. Długotrwałe przyjmowanie etanolu wywołuje bowiem znaczne zmiany biochemiczne i metaboliczne w obszarze funkcjonowania organizmu człowieka. Farmakoterapia a odtrucie alkoholowe – to zatem zależność, która nierozerwalnie wiąże się z procesem detoksykacji organizmu uzależnionego.
Ile kosztuje i jak długo trwa detoks ?
Pacjenci często zastanawiają się również nad tym, ile kosztuje odtrucie alkoholowe. Cena usługi zależy nie tylko od oferty wybranej przez chorego placówki, ale przede wszystkim od czasu jego pobytu pod opieką specjalistów. W Galmedic waha się ona od 600 do 2400 złotych. Nie bez znaczenia jest ogólny stan zdrowia pacjenta, stopień jego uzależnienia, podatność na działanie leków i poziom tolerancji alkoholu. Detoksykację alkoholową można zakończyć wtedy, gdy stan zdrowia alkoholika ulegnie znaczącej poprawie, widocznej przede wszystkim w wynikach badań kontrolnych. Zwykle osiąga się ją po upływie kilkunastu godzin. W Centrum Medycznym Galmedic najkrótsze odtrucie alkoholowe zajmuje 3 godziny, a najdłuższa opcja pakietowa wiąże się z dobowym pobytem pacjenta w placówce medycznej.
Domowe metody a stacjonarny detoks alkoholowy
Samodzielny detoks alkoholowy pozbawia alkoholika całodobowej opieki profesjonalistów. Wyłącznie w stacjonarnych placówkach medycznych dostępni są dyżurujący lekarze, którzy na bieżąco monitorują stan zdrowia pacjenta oraz kontrolują jego parametry życiowe. Skutki uboczne detoksykacji mogą być tak silnie odczuwane przez uzależnionego, że wpłyną negatywnie na jego motywację do kontynuowania odwyku i dalszego leczenia. O tym, kiedy zgłosić się na odtrucie w kompleksowej placówce medycznej pacjent może zdecydować w dowolnej chwili, niezależnie od stopnia rozwoju swojego nałogu. By zapewnić sobie najwyższy poziom skuteczności podejmowanych oddziaływań, powinien jednocześnie korzystać z kilku elementów leczenia. Kompleksowa terapia alkoholizmu a Esperal, odtrucie, czy psychoterapia – zależności te mają znaczny wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej.
Zostaw swój komentarz