W regulaminie każdego miejsca wykonywania pracy zawodowej znajdziemy zapis dotyczący zakazu spożywania alkoholu oraz stawiania się w miejscu pracy po jego spożyciu lub w stanie upojenia. Każdy pracownik musi być trzeźwy i wypoczęty – głównie ze względów bezpieczeństwa. Kodeks pracy jasno określa ponadto konsekwencje, jakie może ponieść osoba pracująca na danym stanowisku, która zgłasza się do wykonywania swoich obowiązków nietrzeźwa lub spożywa alkohol w miejscu pracy. Dodatkowe przepisy obowiązują również pracowników zatrudnionych na podstawie zapisów umów cywilnoprawnych i pracy zdalnej. Alkoholizm a praca to zależność, która okazuje się degeneracyjna nie tylko dla sfery aktywności zawodowej osoby uzależnionej.
Alkohol w pracy może prowadzić do zaniedbań, opóźnień, a nawet niebezpiecznych wypadków. Pracodawcy dokładają zatem wszelkich starań, by pracownicy stawiali się do wykonywania swoich obowiązków w stanie trzeźwości i po odpowiednio długim wypoczynku. Jeżeli mają świadomość, że zatrudniają osoby uzależnione (również podczas terapii), poświęcają im szczególną uwagę. Niejednokrotnie okresowo kontrolują również ich stan trzeźwości. Dbają o to, by szkodliwa relacja alkoholizm a praca nie wpływała już negatywnie na życie chorego. Uzależnienie od alkoholu etylowego jest bowiem złożonym schorzeniem, które wymaga leczenia. To poważny problem, a jego eliminacja trwa zwykle długo.
Spis treści:
Alkoholizm a praca – jak rozpoznać problem z alkoholem w miejscu pracy?
Alkohol to substancja psychoaktywna, która wykazuje działanie silnie uzależniające. Jego częste spożywanie może zatem prowadzić do rozwoju choroby alkoholowej. Pozorne picie kontrolowane wraz z upływem czasu staje się piciem ryzykownym, przybierając postać długotrwałych ciągów alkoholowych. Kolejne tygodnie i miesiące uzależnienia skutkują niemożnością samodzielnego przerwania ciągu, a więc stałymi nawrotami choroby alkoholowej. Wyjściem z tej sytuacji jest jedynie terapia uzależnienia i długotrwałe leczenie alkoholizmu. Relacja alkoholizm a praca jest u osób uzależnionych wyraźnie negatywna. Substancja odurzająca wpływa bowiem na każdy aspekt życia osoby chorej.
Zmienia się zachowanie alkoholika, wyraźne są zmiany osobowości oraz widoczny wpływ alkoholu na mózg. Reakcje chorego są opóźnione, upośledzone funkcje poznawcze uniemożliwiają wykonywanie nawet prostych obowiązków zawodowych, nie wspominając nawet o umiejętności obsługi maszyn i kierowania pojazdami. Rozmawianie z alkoholikiem o leczeniu jest szczególnie trudne ze względu na liczne kłamstwa alkoholika i pogorszenie zdrowia psychicznego osób uzależnionych. W ciągu alkoholowym nie docierają do nich logiczne argumenty, nawet gdy mają przed oczami widmo zwolnienia z dotychczasowego miejsca pracy. Wpływ alkoholu na organizm jest widoczny we wszystkich sferach funkcjonowania osoby uzależnionej. Podczas wykonywania obowiązków zawodowych może mieć ona trudności m.in. z ukryciem objawów odstawienia alkoholu.
Jak alkoholizm wpływa na jakość pracy i wydajność pracownika?
Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, którą można byłoby spożyć bez żadnych konsekwencji, również w miejscu pracy. Nawet najmniejsza ilość etanolu przenika do krwi i układu nerwowego człowieka, wywołując zmiany w jego psychice. Objawiają się one głównie za pośrednictwem wahania nastroju, zaburzeń świadomości, obniżenia zdolności reakcji. Spada ogólna sprawność fizyczna i psychiczna człowieka oraz efektywność wykonywanych przez niego obowiązków, zarówno codziennych (domowych), jak i zawodowych. Alkoholizm a praca to stosunek, który naraża na niebezpieczeństwo nie tylko samego pracownika, ale również cały zespół pracowniczy. Wydajność pracy zmniejsza się, ponieważ pogarsza się ogólna wydajność mózgu. Człowiek pod wpływem alkoholu lub na kacu traci zdolność logicznego i racjonalnego myślenia, ma trudności z koncentracją, nie może porozumieć się z kolegami i koleżankami współpracownikami. Nadużywanie alkoholu w pracy naraża przełożonych na generację strat ze względu na zaniedbania obowiązków, spóźnienia i liczne ograniczenia osób w stanie nietrzeźwym.
Alkoholizm a praca – co mówią przepisy?
Picie alkoholu w pracy jest zabronione przepisami prawa. Niedopuszczalne jest jego wnoszenie na teren miejsca pracy, sprzedaż lub spożywanie. Osoba, która znajduje się w stanie nietrzeźwości, musi opuścić zakład. Ponadto, przełożony, kierownik lub inna uprawniona osoba ma obowiązek odsunięcia osoby nietrzeźwej od wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. Nowe przepisy prawa wyposażyły pracodawców w możliwość prewencyjnego badania stanu trzeźwości swoich pracowników. Obecność alkomatów w przedsiębiorstwach stopniowo staje się powszechna. Obecnie sprawdzić stan pracowników można w sytuacji, gdy jest to działanie niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia podwładnych, innych osób bądź ochrony mienia.
By nie dopuścić do degeneracyjnego stosunku – alkoholizm a praca – należy skorzystać z pomocy terapeutów już w przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby alkoholowej. Pacjenci zgłaszają się na stacjonarny detoks alkoholowy, po którym zwykle decydują się na wszywkę alkoholową (Esperal). Podczas jej stosowania można bez żadnych ograniczeń wykonywać obowiązki zawodowe. Konieczna jest również psychoterapia alkoholizmu, która pozwala dowiedzieć się, jak odmawiać alkoholu i trwać w trzeźwości. Alkoholizm a praca zawodowa – dlaczego osoba uzależniona powinna skorzystać z terapii leczenia uzależnień?
Konsekwencje prawne wykonywania pracy pod wpływem alkoholu
Alkoholizm w miejscu pracy dla osoby uzależnionej wiąże się z pewnymi konsekwencjami postępowania. Spożywanie alkoholu w zakładzie pracy wymaga szybkiej reakcji ze strony przełożonego i skutkuje negatywnymi następstwami prawnymi. Osoba uzależniona może narazić się na upomnienie, naganę, karę pieniężną lub zwolnienie dyscyplinarne z zapisów stosunku pracy. Pracodawca ma obowiązek niedopuszczenia do pracy każdego nietrzeźwego pracownika. Co więcej, może go zwolnić, rozwiązując umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia i z winy podwładnego. Podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego jest ciężkie naruszenie obowiązków zawodowych i narażenie siebie lub innych pracowników na niebezpieczeństwo, lub straty materialne. Problem alkoholowy w pracy to wyzwanie dla całego zespołu. Okoliczności te traktuje się również jako nieprzyjemną sytuację, z której przebiegu można wyciągnąć konstruktywne wnioski.
Zostaw swój komentarz