Jak długo żyje alkoholik? Czyli skutki uzależnienia od alkoholu (alkoholizmu)

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Jak długo żyje alkoholik? Czyli skutki uzależnienia od alkoholu (alkoholizmu)
jak długo żyje alkoholik

Rzadko myślimy o tym, jak wypicie nawet jednego małego drinka wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie psychofizyczne. Pijąc co najmniej jednego drinka dziennie, narażamy się na zwiększone ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, niewydolności narządowej, chorób krążenia. Spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu etylowego nie pozostaje obojętne dla ludzkiego ustroju. Toksyny zawarte w substancji odurzającej niekorzystnie wpływają na strukturę komórek, zmieniając ją. To w kolei stwarza zagrożenie zwiększenia ich podatności na czynniki zewnętrzne, w tym również chorobotwórcze. W wyniku działania etanolu komórki wykazują zwiększoną zdolność do patologicznych mutacji skutkujących zmianami nowotworowymi. W związku z tym nasuwa się pytanie, jak długo żyje alkoholik, skoro narażony jest na rozwój tylu groźnych chorób?

Mimo że alkohol etylowy jest legalny i dostępny w sprzedaży dla wszystkich pełnoletnich klientów, nie oznacza to, że jest on całkowicie bezpieczny czy choćby obojętny dla naszego zdrowia. Nadużywanie alkoholu może bowiem znacząco ograniczać długość życia. Osoba uzależniona od alkoholu narażona jest na długotrwałe działanie szkodliwych czynników i półproduktów przemiany etanolu w wątrobie. Jednym z nich jest aldehyd octowy, który należy do grona najgroźniejszych toksyn, mogących występować w ludzkim organizmie. Skutkiem nadmiernego picia jest zatem nie tylko kac czy wzmożone objawy zatrucia alkoholowego. Regularne spożywanie alkoholu szkodzi zdrowiu, co potwierdzają wyniki licznych wykonanych dotychczas badań. Jednak jak długo żyje alkoholik? Wpływ substancji odurzającej na szacunkową długość życia uzależnionych może być niezwykle szokujący.

Fazy alkoholizmu (faza wstępna, faza ostrzegawcza, faza krytyczna i faza przewlekła) a regularne spożywanie alkoholu i rozwój choroby alkoholowej

Jak długo żyje alkoholik, który nieprzerwanie dostarcza do swojego krwiobiegu ogromną ilość toksyn? Wiele zależy od tego, w jakim momencie uzależnienia przerwie on ciąg alkoholowy, odstawi używkę i czy w ogóle rozpocznie terapię choroby alkoholowej. Osoby sięgające po alkohol, decydują się na pomoc specjalistów głównie za namową najbliższych lub w odpowiedzi na nieprzyjemne i niebezpieczne objawy, z jakimi przychodzi im się zmagać wraz z zaawansowaniem choroby.

Objawy uzależnienia od alkoholu są różnorodne i zależą głównie od stadium choroby alkoholowej. W pierwszych stadiach (fazie wstępnej i fazie ostrzegawczej) alkoholik spożywa etanol okazjonalnie, poszukując coraz częstszych okazji do wypicia alkoholu (nawet potajemnego i w samotności). Zaczyna kojarzyć spożycie substancji odurzającej z przyjemnością i traktuje to działanie jako sposób na odprężenie, radzenie sobie z nagromadzonym stresem, usunięcie uczucia chronicznego zmęczenia. Wydaje mu się, że w każdym momencie może przestać pić, jednak w rzeczywistości stopniowo traci kontrolę nie tylko nad częstotliwością, ale również ilością wypijanych trunków. Z czasem zwiększa się jego tolerancja na alkohol, pojawiają się pierwsze luki pamięciowe po epizodach nadmiernego spożycia alkoholu.

Nałogowiec coraz rzadziej zachowuje abstynencję, a coraz częściej zagląda w kieliszek. Dalsze spożywanie nadmiernych ilości etanolu powoduje rozwój fazy krytycznej i fazy przewlekłej alkoholizmu. Ostatni etap rozwoju alkoholizmu charakteryzuje obecność nieustannych ciągów alkoholowych, które mogą trwać nawet kilkanaście tygodni. Nałogowiec nie trzeźwieje, a jego organizm ulega stopniowemu wyniszczeniu. Nie dba on o odpowiednią podaż witamin i substancji odżywczych, traktując picie alkoholu jako priorytet. W takich warunkach organizm nie ma możliwości prawidłowego funkcjonowania.

Objawy psychiczne nadużywania i uzależnienia od alkoholu oraz głodu alkoholowego

By odpowiedzieć na pytanie, jak długo żyje alkoholik, należy zastanowić się nad tym, jakie objawy psychiczne może on odczuwać w wyniku popadnięcia w nałóg alkoholowy. Niezaprzeczalny jest bowiem wpływ alkoholu na mózg. Zmiany w strukturze i funkcjonowaniu komórek nerwowych mogą skutkować ograniczeniem zdolności poznawczych i bezpośrednio wywoływać zaburzenia psychiczne wynikające z nadużywania alkoholu. Pacjenci mogą zmagać się z psychozą alkoholową, która może się objawiać nawet w postaci halucynacji i omamów.

Zachowanie alkoholika pod wpływem działania substancji odurzającej zmienia się zwykle diametralnie. Podejmuje on reakcje i decyzje, które są nieadekwatne do sytuacji, ryzykowne, czasami wręcz niebezpieczne. Szczególnie groźna dla otoczenia uzależnionego i jego samego jest agresja alkoholika. Najczęściej chory kieruje ją jednak w stronę najbliższych sobie osób – członków rodziny lub przyjaciół. Manipulacje alkoholika polegają bowiem na tym, że próbuje on przenieść odpowiedzialność za swoje czyny i zachowanie na inne osoby. Obwinia je zatem o swój alkoholizm, doszukując się w nich winy i braku wsparcia. Z czasem na jaw wychodzą jednak wszystkie kłamstwa alkoholika, a dalsze brnięcie w nałóg pogarsza stan jego zdrowia psychofizycznego.

Długotrwałe nadużywanie alkoholu etylowego wpływa na zwiększenie ryzyka wystąpienia zaburzeń psychicznych i zaburzeń osobowości. Nałogowcy zmagają się z konsekwencjami depresji alkoholowej, bezsenności. Zaburzone są również uczucia i emocje alkoholika. Często czuje się on nieadekwatnie do sytuacji, odczuwa labilność emocjonalną. W osiągnięciu równowagi psychicznej i emocjonalnej nie pomaga mu ponadto rozregulowana gospodarka hormonalna w organizmie. Często odczuwa również zwiększenie popędu seksualnego (libido), ale impotencja alkoholowa uniemożliwia mu rozładowanie napięcia seksualnego. To również powoduje jego frustrację, a jednocześnie zwiększa ochotę na dalsze trwanie w nałogu.

Jak długo żyje alkoholik – skutki alkoholizmu, schorzenia i ich wpływ na długość życia

Jeżeli chodzi o zdrowie fizyczne i ogólną kondycję organizmu uzależnionego, etanol niekorzystnie wpływa nie tylko na jego samopoczucie, ale również na wydolność jego ustroju. Przyczynia się do występowania otyłości brzusznej (brzuch alkoholowy), zwiększa ryzyko występowania schorzeń układu krążenia (w tym głównie nadciśnienia tętniczego). Częste spożywanie alkoholu może powodować kardiomiopatie, czyli osłabienie siły kurczliwości mięśnia sercowego.

Najbardziej znanym skutkiem nadużywania alkoholu jest zaburzenie pracy wątroby. Etanol może doprowadzić nawet do marskości wątroby i przyczyniać się do zwiększenia ryzyka jej niewydolności. Choć to organ, który ulega regeneracji, długotrwałe narażenie go na działanie toksyn może powodować jego stałe uszkodzenie. Aby przywrócić wątrobie dawne właściwości, należy odpowiednio wcześnie zrezygnować ze spożywania alkoholu i powrócić do trzeźwości. Skutkiem alkoholizmu jest ponadto słaba ogólna odporność i wytrzymałość organizmu. Udowodniono, że problem z alkoholem przyczynia się do zaburzenia mechanizmów odpowiadających za regenerację kości po złamaniu.

Jednym z objawów alkoholizmu jest ponadto głód alkoholowy, odczuwany przez uzależnionych po rezygnacji ze spożywania etanolu. W stanie upojenia alkoholowego nałogowcy zmagają się z konsekwencjami działania toksyny na organizm. Mogą cierpieć z powodu zapalenia trzustki, błony śluzowej żołądka, zaburzeń pracy serca. Odstawiając alkohol w warunkach niekontrolowanych, muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia objawów odstawiennych. Zalicza się do nich ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia psychiczne łącznie z omamami i halucynacjami, zaburzenia osobowości, a nawet drgawki poalkoholowe (padaczkę alkoholową). W tych trudnych momentach początku trzeźwości i abstynencji niezwykle istotna jest pomoc specjalistów. Jeżeli chory zostaje jej pozbawiony, objawy odstawienne stają się coraz bardziej nasilone i mogą stwarzać zagrożenie dla jego zdrowia i życia. W skrajnych przypadkach ich nasilenie może zwiększać ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego, nagłego zatrzymania krążenia. To, jak długo żyje alkoholik, zależy zatem również od tego, jak szybko uzyska on pomoc w przypadku zagrożenia.

Ostatnie stadium alkoholizmu – czy faza krytyczna uzależnienia prowadzi do śmierci?

Czego powinien unikać alkoholik, by wydłużyć szacunkowy czas swojego przeżycia i wrócić do normalnego życia bez nałogu? Przede wszystkim powinien zdecydować się na przerwanie ciągu alkoholowego pod okiem specjalistów. Trwanie w długotrwałym uzależnieniu wywołuje śmiertelne niebezpieczeństwo dla osoby uzależnionej. Jako najczęstsze przyczyny zgonów poalkoholowych wymienia się uszkodzenia i niewydolności wielonarządowe, złożony przebieg nieleczonych schorzeń przewlekłych, ostre zatrucie alkoholowe. Niebezpieczne dla osób uzależnionych są nie tylko typowe trunki, ale również alkohol pochodzący z nielegalnych źródeł, a nawet denaturat. Zwłaszcza ostatnie stadium alkoholizmu charakteryzuje się poszukiwaniem nowych możliwości upicia się, co skutkuje sięganiem po niebezpieczne substancje. Ponieważ zwiększa się ogólna tolerancja organizmu na etanol, u chorego zanika zdolność zauważania niebezpieczeństwa związanego z konsekwencjami spożycia trucizn.

Picie alkoholu a chroniczne zmiany w układzie nerwowym i psychice

Oprócz dolegliwości fizycznych również zmiany osobowości u alkoholika mogą przyczyniać się do występowania ryzyka sytuacji zagrażających jego zdrowiu lub życiu. Szczególnie jeżeli pod wpływem alkoholu staje się on agresywny i stosuje przemoc fizyczną lub psychiczną. W każdej kolejne fazie rozwoju alkoholizmu destrukcjom ulega funkcjonowanie układu nerwowego, a picie bez przerwy wpływa na brak kontroli nałogowca nad własnym zachowaniem. Nadużywanie alkoholu wiąże się również z prozaicznymi skutkami: zaniedbywaniem wyglądu, brakiem pieniędzy, gwałtownym obniżeniem nastroju, dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Problem alkoholowy wpływa ponadto na życie rodzinne. Gdy dotyczy bliskiej osoby, staje się zmartwieniem najbliższych.

Jak długo żyje alkoholik? – leczenie alkoholizmu

Rozwój uzależnienia niezwykle trudno jest zatrzymać. Kilka kieliszków wystarczy, by popaść w uzależnienie i utracić kontrolę nad zachowaniem. Pomocna dla wielu alkoholików okazuje się reakcja otoczenia i zauważenie przez nich problemów ze zdrowiem istniejących u alkoholika. Choć niektóre osoby cechuje zwiększona podatność na alkoholizm i znajdują się one w grupach zwiększonego ryzyka popadnięcia w nałogi, uzależnienie można pokonać w każdej fazie choroby. Zatem, jak wyjść z uzależnienia? Najlepiej korzystać z usług ośrodków terapii i leczenia uzależnień. Specjaliści w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach stacjonarnych placówek medycznych oferują pacjentom elementy kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Wśród nich wymienia się: wszywkę alkoholową, detoks i psychoterapię alkoholizmu. Korzystając ze wszystkich z nich, chory nie tylko zwiększa stopień efektywności terapeutycznej, ale również minimalizuje ryzyko wystąpienia nawrotu uzależnienia, nawet po wielu latach abstynencji. Jak widać, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo żyje alkoholik. Istnieje bowiem wiele zależności. Jedno jest pewne – nadużywanie alkoholu szkodzi i może skrócić życie o kilka, a nawet kilkanaście lat.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600