Dlaczego alkoholik jest agresywny?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Dlaczego alkoholik jest agresywny?
dlaczego alkoholik jest agresywny

Agresja po alkoholu zdarza się stosunkowo często. Ta substancja odurzająca w sposób bezpośredni wpływa bowiem na funkcjonowanie układu nerwowego. Jest przyczyną wielu zaburzeń psychicznych, z którymi nałogowiec nie daje sobie samodzielnie rady. To w tych trudnościach tkwi odpowiedź na pytanie, dlaczego alkoholik jest agresywny.

O tym, dlaczego alkoholik jest agresywny, nie decyduje on sam. Bezpośredni wpływ na zmianę zachowania nałogowca i występowanie zachowań nieakceptowanych społecznie ma krążąca w jego krwiobiegu substancja odurzająca. Agresywne zachowania, ambiwalencja uczuć, zaburzenia pamięci – warto pamiętać, że to jedne z pierwszych alarmujących objawów choroby alkoholowej.

Uzależnienie od alkoholu

Alkoholizm jest częstą chorobą występującą w XXI wieku. Dotyka nie tylko ciała, ale i psychiki człowieka. Rodzi się w wyniku reakcji biochemicznych, które zachodzą w mózgu osoby stopniowo uzależniającej się. Działanie hormonów wydzielanych przez mózg i inne narządy człowieka steruje jego zachowaniem. To one są jednocześnie odpowiedzialne za utrzymanie równowagi psychicznej i fizycznej całego organizmu człowieka. Gdy mechanizm ich wydzielania zostaje zaburzony działaniem substancji toksycznej, dochodzi do nieprzewidywalnych reakcji. Dlaczego alkoholik jest agresywny? To wina jego hormonów, nieprawidłowo funkcjonującego układu nerwowego, zaburzeń psychicznych, a przede wszystkim –  nadmiernej ilości alkoholu. Nie znaczy to jednak, że sam alkoholik jest bez winy. Pozostając pod wpływem substancji odurzającej, nie kontroluje swojego zachowania, ale musi liczyć się z jego konsekwencjami.

Nie można jednoznacznie wskazać przyczyny alkoholizmu. U każdego nałogowca będzie ona bowiem inna. Taki sam jest wyłącznie mechanizm działania substancji odurzającej. Systematycznie dostarczana do organizmu „przyzwyczaja” go do swojego działania. Spożywana w sytuacjach stresujących, wzmożonego napięcia emocjonalnego i psychicznego, przyczynia się do jego zmniejszenia. Za jej przyczyną do krwiobiegu alkoholika wydzielane są endorfiny obniżające poziom hormonów stresu. W związku z tym mózg człowieka kojarzy alkohol z przyjemnością i uczuciem odprężenia, jakie zapewnia ciału. Nic więc dziwnego, że w przypadku braku tej substancji, skutecznie się o nią upomina. Alkoholik odczuwa wtedy objawy głodu alkoholowego.

Dlaczego alkoholik jest agresywny?

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu? Jest to poważna choroba, która nie daje jednoznacznych, jasnych dolegliwości. Objawy uzależnienia alkoholowego zależą głównie od fazy alkoholizmu. Jednym z nich jest podejmowanie impulsywnych i ryzykownych zachowań. Alkohol zakłóca prawidłową pracę mózgu, wywołuje fałszywe poczucie zagrożenia i prowokacji. Zatem dlaczego alkoholik jest agresywny? Przyczyn jest co najmniej kilka.

Napady agresji wynikają najczęściej z chęci rozładowania nagromadzonej złości, kumulacji nieprzyjemnych odczuć i bezradności. Alkohol wpływa pobudzająco na cały organizm człowieka, blokując reakcje racjonalne. Efektem tego pobudzenia są najczęściej bójki, awantury, akty wandalizmu, stosowanie przemocy psychicznej i fizycznej w stosunku do innych osób. Zachowania impulsywne często wynikają również z trudnych doznań związanych ze stanem zespołu abstynencyjnego. Objawy głodu alkoholowego są na tyle nieprzyjemne, że alkoholik jest w stanie posunąć się do agresji, by otrzymać upragniony kieliszek.

Alkoholik w sposób nieprawidłowy odbiera społeczne sygnały, źle odczytuje intencje innych ludzi, ma trudności z ocenieniem sytuacji i dobraniem odpowiedniego zachowania do kontekstu sytuacyjnego. W rezultacie podejmuje ryzykowne zachowania, które spotykają się ze społeczną dezaprobatą. Agresywne działania często wynikają również z nadmiernego poziomu testosteronu w organizmie alkoholika. Im większe jego stężenie, tym wyższy poziom wrogości. Objaw ten dotyczy zwłaszcza agresywnych zachowań przejawianych przez mężczyzn.

Leczenie i terapia

Wiedząc, dlaczego alkoholik jest agresywny, nie należy zwlekać z prośbą o pomoc dla osoby uzależnionej. Agresywne zachowania nałogowca są bowiem niebezpieczne nie tylko dla niego samego. Mają również bezpośredni wpływ na osoby z jego najbliższego otoczenia, a nawet nieznajomych. Często alkoholicy wyładowują swoją złość i frustrację na najbliższych lub przypadkowo spotykanych osobach. Wdają się w bójki pod błahym pretekstem, używają wulgarnego języka. Wszystkie te zachowania mogą mieć wpływ np. na demoralizację nieletnich.

Rozpad życia rodzinnego, zakłócanie porządku publicznego, nieprzestrzeganie zasad społecznego współżycia, bezrobocie, żebractwo – to społeczne skutki alkoholizmu. W związku z tym warto uświadomić alkoholikowi jego problem i zwrócić się do odpowiednich instytucji z prośbą o pomoc. Choć przymusowe leczenie odwykowe jest możliwe jedynie w określonych przypadkach, zawsze warto spróbować wzbudzić w alkoholiku motywację wewnętrzną do walki z nałogiem. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z powagi posiadanych zaburzeń. Alkoholicy nie pamiętają swoich zachowań podczas upojenia alkoholowego, mają luki w pamięci. Pomoc instytucjonalna jest konieczna dla skutecznego pożegnania się z nałogiem.

O formie leczenia decyduje lekarz terapeuta. Zawsze jednak proces terapeutyczny powinien składać się z kilku form terapii. Nie wystarczy jedynie odtrucie alkoholowe. Kompleksowa terapia alkoholizmu to przerwanie ciągu alkoholowego, detoks oraz psychoterapia alkoholizmu. Tylko współpraca nałogowca z wieloma specjalistami pomaga wyjść z nałogu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600