Leczenie alkoholizmu

Dlaczego alkoholik jest agresywny?

dlaczego alkoholik jest agresywny

Agresja po alkoholu zdarza się stosunkowo często. Ta substancja odurzająca w sposób bezpośredni wpływa bowiem na funkcjonowanie układu nerwowego. Jest przyczyną wielu zaburzeń psychicznych, z którymi nałogowiec nie daje sobie samodzielnie rady. To w tych trudnościach tkwi odpowiedź na pytanie, dlaczego alkoholik jest agresywny.

O tym, dlaczego alkoholik jest agresywny, nie decyduje on sam. Bezpośredni wpływ na zmianę zachowania nałogowca i występowanie zachowań nieakceptowanych społecznie ma krążąca w jego krwiobiegu substancja odurzająca. Agresywne zachowania, ambiwalencja uczuć, zaburzenia pamięci – warto pamiętać, że to jedne z pierwszych alarmujących objawów choroby alkoholowej.

Uzależnienie od alkoholu

Alkoholizm jest częstą chorobą występującą w XXI wieku. Dotyka nie tylko ciała, ale i psychiki człowieka. Rodzi się w wyniku reakcji biochemicznych, które zachodzą w mózgu osoby stopniowo uzależniającej się. Działanie hormonów wydzielanych przez mózg i inne narządy człowieka steruje jego zachowaniem. To one są jednocześnie odpowiedzialne za utrzymanie równowagi psychicznej i fizycznej całego organizmu człowieka. Gdy mechanizm ich wydzielania zostaje zaburzony działaniem substancji toksycznej, dochodzi do nieprzewidywalnych reakcji. Dlaczego alkoholik jest agresywny? To wina jego hormonów, nieprawidłowo funkcjonującego układu nerwowego, zaburzeń psychicznych, a przede wszystkim –  nadmiernej ilości alkoholu. Nie znaczy to jednak, że sam alkoholik jest bez winy. Pozostając pod wpływem substancji odurzającej, nie kontroluje swojego zachowania, ale musi liczyć się z jego konsekwencjami.

Nie można jednoznacznie wskazać przyczyny alkoholizmu. U każdego nałogowca będzie ona bowiem inna. Taki sam jest wyłącznie mechanizm działania substancji odurzającej. Systematycznie dostarczana do organizmu „przyzwyczaja” go do swojego działania. Spożywana w sytuacjach stresujących, wzmożonego napięcia emocjonalnego i psychicznego, przyczynia się do jego zmniejszenia. Za jej przyczyną do krwiobiegu alkoholika wydzielane są endorfiny obniżające poziom hormonów stresu. W związku z tym mózg człowieka kojarzy alkohol z przyjemnością i uczuciem odprężenia, jakie zapewnia ciału. Nic więc dziwnego, że w przypadku braku tej substancji, skutecznie się o nią upomina. Alkoholik odczuwa wtedy objawy głodu alkoholowego.

Dlaczego alkoholik jest agresywny?

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu? Jest to poważna choroba, która nie daje jednoznacznych, jasnych dolegliwości. Objawy uzależnienia alkoholowego zależą głównie od fazy alkoholizmu. Jednym z nich jest podejmowanie impulsywnych i ryzykownych zachowań. Alkohol zakłóca prawidłową pracę mózgu, wywołuje fałszywe poczucie zagrożenia i prowokacji. Zatem dlaczego alkoholik jest agresywny? Przyczyn jest co najmniej kilka.

Napady agresji wynikają najczęściej z chęci rozładowania nagromadzonej złości, kumulacji nieprzyjemnych odczuć i bezradności. Alkohol wpływa pobudzająco na cały organizm człowieka, blokując reakcje racjonalne. Efektem tego pobudzenia są najczęściej bójki, awantury, akty wandalizmu, stosowanie przemocy psychicznej i fizycznej w stosunku do innych osób. Zachowania impulsywne często wynikają również z trudnych doznań związanych ze stanem zespołu abstynencyjnego. Objawy głodu alkoholowego są na tyle nieprzyjemne, że alkoholik jest w stanie posunąć się do agresji, by otrzymać upragniony kieliszek.

Alkoholik w sposób nieprawidłowy odbiera społeczne sygnały, źle odczytuje intencje innych ludzi, ma trudności z ocenieniem sytuacji i dobraniem odpowiedniego zachowania do kontekstu sytuacyjnego. W rezultacie podejmuje ryzykowne zachowania, które spotykają się ze społeczną dezaprobatą. Agresywne działania często wynikają również z nadmiernego poziomu testosteronu w organizmie alkoholika. Im większe jego stężenie, tym wyższy poziom wrogości. Objaw ten dotyczy zwłaszcza agresywnych zachowań przejawianych przez mężczyzn.

Leczenie i terapia

Wiedząc, dlaczego alkoholik jest agresywny, nie należy zwlekać z prośbą o pomoc dla osoby uzależnionej. Agresywne zachowania nałogowca są bowiem niebezpieczne nie tylko dla niego samego. Mają również bezpośredni wpływ na osoby z jego najbliższego otoczenia, a nawet nieznajomych. Często alkoholicy wyładowują swoją złość i frustrację na najbliższych lub przypadkowo spotykanych osobach. Wdają się w bójki pod błahym pretekstem, używają wulgarnego języka. Wszystkie te zachowania mogą mieć wpływ np. na demoralizację nieletnich.

Rozpad życia rodzinnego, zakłócanie porządku publicznego, nieprzestrzeganie zasad społecznego współżycia, bezrobocie, żebractwo – to społeczne skutki alkoholizmu. W związku z tym warto uświadomić alkoholikowi jego problem i zwrócić się do odpowiednich instytucji z prośbą o pomoc. Choć przymusowe leczenie odwykowe jest możliwe jedynie w określonych przypadkach, zawsze warto spróbować wzbudzić w alkoholiku motywację wewnętrzną do walki z nałogiem. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z powagi posiadanych zaburzeń. Alkoholicy nie pamiętają swoich zachowań podczas upojenia alkoholowego, mają luki w pamięci. Pomoc instytucjonalna jest konieczna dla skutecznego pożegnania się z nałogiem.

O formie leczenia decyduje lekarz terapeuta. Zawsze jednak proces terapeutyczny powinien składać się z kilku form terapii. Nie wystarczy jedynie odtrucie alkoholowe. Kompleksowa terapia alkoholizmu to przerwanie ciągu alkoholowego, detoks oraz psychoterapia alkoholizmu. Tylko współpraca nałogowca z wieloma specjalistami pomaga wyjść z nałogu.


17 komentarzy

  1. 2025-03-14 at 22:07

    Joanna

    Odpowiedz

    Mój mąż jest wysoko funkcjonującym alkoholikiem. Ma dobrą pracę a mimo tego jest wiecznie sfrustrowany i zły na cały świat.Teraz od niespełna 3 miesięcy choruje na rwę kulszową oprócz tego jest otyły. Do południa można jeszcze jakoś z nim porozmawiać…choć unika kontaktów jest typem samotnika. Ciągłe wyjazdy na delegacje i towarzystwo pijących kolegów sprawiło to wszystko..Mąż w domu nic nie robi, tylko wypoczywa na wersalce .. jedynym sposobem wyjścia z domu są wyjazdy do sklepu na zakupy oczywiście zawsze z dużą butelką wódki.Codziennie wypija sam 0,7 l.alkoholu i jeszcze do tego kilka piw. Taką dawkę wypija w ciągu 3-5 godzin a potem wyzywa, kłamie i ma halucynacje,że ktoś go obserwuje. Wiem ,że to choroba ale ciężko mi to wytrzymać.Staram się być silna i nie okazywać słabości ale nie raz muszę popłakać jak nikt nie widzi.Mamy 25 letniego syna – autystę którego mąż nie akceptuje. Unika z nim kontaktu i nie interesuje się nim. Jeśli chodzi o mnie to wymawia,że on tylko zarabia i mamy go słuchać.Ja mam swój dochód – świadczenie z tytułu opieki nad synem ale dla męża to za mało.Przy każdej okazji mi to wypomina od bezrobotnych i bez perspektyw. Chociaż ja nie mam poczucia niskiej wartości..skończyłam ZSZ z wyróżnieniem i jestem z zawodu krawcową. Po prostu nie mam pojęcia co dalej robić. Mąż sam przyznaje że jest alkoholikiem jednak musi coś mieć z życia. Wylicza mi wypłatę i ma mi to wystarczyć na cały miesiąc. Nic go nie obchodzimy liczy się tylko on… chyba że ma jakąś sprawę do kogoś to tylko przez telefon się maskuje,jaki to jest dobry i pomocny.Ostatnio odkryłam ,że pisze z jakąś kobietą z pracy non stop, wysyła zdjęcia potraw i to co sobie ostatnio kupił a także kończy czułymi słówkami . Straciłam do niego zaufanie i zauważyłam że on też nikomu nie wierzy.Proszę o wskazówkę co mam zrobić…dodam jeszcze, że mój śp. teść też był alkoholikiem

    1. 2025-03-14 at 23:09

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Joanno, dziękujemy za podzielenie się swoją historią. Opisuje Pani objawy zaawansowanego uzależnienia – codzienne picie dużych ilości alkoholu, agresję, halucynacje, izolację. W takiej sytuacji niezbędne jest leczenie – bez niego stan męża będzie się pogarszał. Aby terapia była skuteczna, mąż musi sam chcieć ją podjąć. Przymusowe leczenie możliwe jest tylko w wyjątkowych przypadkach i wymaga decyzji sądu. Alkoholizm to choroba, która wymaga psychoterapii – często długoterminowej – oraz systematycznej pracy nad sobą. Zachęcamy, by porozmawiała Pani z mężem o konieczności leczenia. Jeżeli będzie gotowy – zapraszamy do kontaktu: 668 660 600. Pomagamy osobom uzależnionym na każdym etapie – także w przerwaniu ciągu alkoholowego.

  2. 2024-09-07 at 03:16

    Alicja

    Odpowiedz

    Mąż pije codziennie 1 lub 2 butelki Martini, a w weekendy nawet 3-4. Mówię mu, że ma problem tak jak jego ojciec. Codziennie się awanturuje, wszystko mu przeszkadza nawet dzieci. Chcę rozwodu i pozbyć się go z domu.

    1. 2024-09-07 at 04:45

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Alicjo, mąż sam musi zrozumieć, że ma problem. Oczywiście możliwe jest w Polsce przymusowe leczenie osób uzależnionych od alkoholu, jednak nie w każdej sytuacji sąd wyraża na nie zgodę. Warto pamiętać także o sobie i własnym poczuciu bezpieczeństwa.

  3. 2022-12-01 at 22:44

    Anna

    Odpowiedz

    Czy da się pomoc alkoholikowi? Mój mąż początkowo sięgał po alkohol od czasu do czasu, teraz nie ma dnia by nie był pod wpływem. Potrafi momentami przyznać się, ze ma z tym problem nawet ze potrzebuje pomocy, jednak zaraz wszystkiemu zaprzecza, a ja mam się przyzwyczaić. Bez alkoholu życie z nim jest takie proste, jednak alkohol wygrywa jest ważniejszy, a ja jestem poniżana i obrażana! Mój mąż ma dwa oblicza, nienawidzę tego oblicza po alkoholu zachowuje się jak człowiek bez uczuć i żadnych wartości, nic się nie liczy oprócz niego. Wiem, ze bez pomocy stoczy się na samo dno. Czy można mu jakoś pomoc? Ja wysiadam psychicznie pragnę normalnego domu i spokoju.

    1. 2022-12-01 at 09:05

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Anno, alkoholikowi można pomóc tylko wtedy, jeżeli on sam tego chce. Przymusowe leczenie możliwe jest w Polsce tylko w kilku określonych przypadkach. Warto oczywiście rozmawiać z mężem i zachęcać go do podjęcia terapii. Leczenie alkoholizmu to bardzo złożony proces. Dlatego powinno się odbywać pod kontrolą specjalistów. Niezwykle istotna jest psychoterapia. Z drugiej strony nie należy pozwalać się poniżać – trzeba stawiać granice. Jeżeli się to nie udaje, a sytuacja staje się niebezpieczna, należy to zgłaszać na policję.

      1. 2023-04-16 at 14:53

        Magda

        Odpowiedz

        3lata tkwilam w związku z alkoholikiem wysokofunkcjonujacym,utajonym,nic nie wskazywało na agresję itp,im bardziej się poznawaliśmy i zaczynaliśmy wspólnie żyć robiło się coraz smutniej.Kierownik,ogarnięty,kulturalny,obyty,sympatyczny zabawny,dobry człowiek, ciągle zapracowany w delegacji,wracal na wolne,pierwszy raz wpadł w szał po roku jak poszliśmy zjeść kolację ,zaczął mnie wyzywać,szarpać,popychać,podarł mi bluzkę i zostawił wychodząc,druga sytuacja lubił wypić na meczach z kolegami a jak się widzieliśmy to wyżywał się obrażając mnie i dopytywał czy go zdradziłam,Prosiłam żeby poszedł do lekarza na terapię,mowil że przestanie pić,przestał na chwilę i znowu codziennie sięgał po alkohole,ostatnia sytuacja przeważyła szale,pojechał do ojca i oczywiście się napił wódki popił piwem i poszedł po kolejne,zrobiłam obiad bo przypuszczałam że tak morze być,i się zaczęło,specjalnie zrobiłam ostre jedzenie (a lubił ostre dania),zacza sie czepiać żadne moje argumenty nie docierały,eskalowal na każde słowo,zaczęłam się pakować i zaczął mnie szturchać,odepchnęłam go dwa razy schowałam się w łazience zadzwoniłam do koleżanki żeby po mnie przyjechała,otworzył drzwi od zewnątrz nie pamiętam czym, złapał za włosy , uderzał i szarpal,jak upadlam, zapytalam czemu mnie bije,zaczął się smiać,wyrzucił mi rzeczy przed drzwi i kazał „wypie…”
        Dzwonił tydzień później i nadal obwiniał mnie ,żadnej skruchy ,słowa przepraszam nic.
        (Leczył się na Zespół Otella i nie chciał kontynuować terapii)
        Żałuję że nie odeszłam pi pierwszej sytuacji,ale wierzyłam w niemożliwe,empatia wrodzona i uczucie,moja osobista wrażliwość,zapędziły mnie w złą stronę.
        Teraz jestem strzępkiem nerwów i nie mogę się pozbierać psychicznie.
        Jaka terapia była by dobra żeby się naprawić?

        1. 2023-04-16 at 10:16

          Centrum Medyczne Galmedic

          Odpowiedz

          Pani Magdaleno, zachęcamy do kontaktu z psychologiem. On wskaże Pani odpowiednią terapię.

  4. 2022-11-11 at 23:22

    Beata

    Odpowiedz

    Witam, mój mąż jest alloholikiem wysokofunkcjonującym.
    Chcę zakończyć małżeństwo ale do tego czasu muszę jakoś przetrwać psychicznie.
    Terapia, spotkania AA nie chodzą w grę.Jak zatem mogę sobie pomóc, uzbroić się żeby wytrzymać jeszcze jakiś czas I nie popaść w depresje?

    1. 2022-11-11 at 15:41

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Beato, warto skontaktować się z psychologiem. Zachęcamy również do zapoznania się z tym artykułem: https://galmedic.pl/jak-zyc-z-alkoholikiem/.

  5. 2022-10-30 at 20:51

    Syn alkoholika

    Odpowiedz

    Mam 35 lat. Ojciec pije od kiedy pamiętam. 13 lat przerwy, od 10 znów pije. Powiem Wam tak i weźcie to.sobie do serca: jeśli to nie jest Twój Syn ani córka- WIEJ! UCIEKAJ! za moment będziesz współuzależniona-y i nie będziesz mogła żyć beż jego jej picia. Będziesz cierpieć ale będziesz tego pragnąć. Zmienisz się w emocjonalny syf a Twoje dzieci będą dda i pewnie też będą alkoholikami.

  6. 2022-07-25 at 21:21

    Kamila

    Odpowiedz

    Mam problem z narzeczonym. Jest uzależniony od alkoholu. W gruncie rzeczy to dobry i pracowity chłopak. Na trzeźwo muchy by nie skrzywdził,ale gdy wpada w ciąg zaczyna się koszmar. Chciałabym mu pomóc. Gdy tylko wyjdę z domu on sięga po wódkę. Upija się do nieprzytomności. Teraz powoli dochodzą awantury, coś sobie ubzdura i obwinia wszystkich dookoła. Niby chce iść na terapię ale a drugiej strony widzę,że się boi. I po prostu wypiera swój problem. Jak mogę mu pomóc? Nie za bardzo stać nas na prywatne leczenie, muszę korzystać z NFZ
    Jak długi jest ważne skierowanie do terapeuty? Ma wystawione w lipcu tamtego roku, ale gdzieś włożył o nie pamiętał gdzie. Znalalzam je wczoraj.

    1. 2022-07-25 at 16:35

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Kamilo, narzeczony musi sam chcieć podjąć leczenie. Bez tego nie wygra z nałogiem. Oczywiście możliwe jest leczenie na NFZ i warto z niego skorzystać. Skierowanie zazwyczaj nie ma określonego terminu ważności, chyba że mówimy o skierowaniu do szpitala psychiatrycznego.

  7. 2022-07-14 at 22:26

    Ada

    Odpowiedz

    Mój mąż pije 3 razy w tygodniu tak lekko nie zawsze ma tak czas bo nieraz raz w tygodniu wódka whiski zrobił się nerwowy dzieci mu przeszkadzają ciagle podnosi głos ja robię wszystko źle syn 15 lat nazywa go nierobem darmozjadem syn boi się o co kolwiek spytać go bo zaraz krzyczy drze się wręcz przez te lata nie nauczył go niczego nie spędzał z nim czasu ,ja jak o coś poproszę syna bez problemu pujdzie zrobi a on ciagle mu rozkazuje gnębi go a nigdy nie pochwali.Młodszy syn chory na serce jego trochę oszczędza ale tez krzyczy ze 4 latek powinien być wychowany inaczej ze się go nie słucha . Ostatnio zabrałam klucze od auta i guada bo chciał jechac zrobić aferę dla gościa bo go wkorzyl wyzywał mnie od k***w s***t żebym w***a do tego chłopa fo syna z łapami skoczył popychał go ale go obroniłam powiedziałam ze wezwę policję .Pomocy on uważa ze to my do dupy jesteśmy nieudacznicy ze to nie przez wódkę.kiedys niby był inny tez bym wulgarny agresywny ale nie tak tłumaczyłam ze ojciec jego zmazcil mu życie znęcał się nad nim, podobnie jak teraz on na nas.

    1. 2022-07-14 at 23:23

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Ado, bardzo nam przykro z powodu zachowania Pani męża. Niestety alkohol może potęgować agresję u niektórych osób. Często wiąże się to z kumulacją nieprzyjemnych odczuć, bezradnością oraz chęcią rozładowania nagromadzonej złości. W przypadku osób agresywnych, a w szczególności agresywnych alkoholików, bardzo ważna jest psychoterapia. Warto także spróbować postawić pewną granicę. O przemocy, także tej psychicznej, można powiadomić policję, Ośrodek Pomocy Społecznej, sąd rodzinny lub Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, tzw. „Niebieska Linia”.

  8. 2022-03-21 at 17:15

    Joanna

    Odpowiedz

    Witam mam problem z matką jest alkoholikiem i jak wypiję to jest agresywna proszę o pomoc jestem chora na cukrzycę typu 1 i jestem niepełnosprawną osobą proszę pomóżcie

    1. 2022-03-21 at 22:29

      Centrum Medyczne Galmedic

      Odpowiedz

      Pani Joanno, być może w tym przypadku udałoby się wysłać Pani mamę na przymusowe leczenie. Jest to jednak trudne. Wniosek należy kierować do Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Warto poprzeć to zgłoszenie dowodami. Jeżeli komisja uzna zgłoszenie za zasadne, może skierować sprawę do sądu. Przed sądem trzeba udowodnić, że osoba uzależniona zagraża sobie oraz innym. Dlatego potrzebne są dowody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

668 660 600