Nawet jedna lampka wina wypita przed intymnym zbliżeniem może stać się przyczyną erotycznych niepowodzeń. Choć alkohol rozluźnia i odpręża, wielu alkoholików przyznaje, że powoduje trudności z erekcją i osiągnięciem satysfakcji seksualnej. Uzależnione kobiety tracą możliwość przeżywania orgazmów lub przeważnie nie są zainteresowane seksem. Alkohol ma bowiem wpływ na znaczne obniżenie libido.
Działanie alkoholu powoduje hamowanie rekcji układu nerwowego człowieka. Wpływa zatem na zobojętnienie i zmniejszenie nasilenia odpowiedzi nerwowej na bodźce płynące z otoczenia. Gdy pod wpływem substancji odurzającej ciało alkoholika nie odpowiada na bodźce seksualne lub reaguje na nie w sposób osłabiony, mamy do czynienia z dolegliwością, jaką jest impotencja alkoholowa. Odczuwanie przyjemności staje się mocno ograniczone.
Spis treści:
Impotencja alkoholowa – trudności
Impotencja alkoholowa jest nieprzyjemnym schorzeniem, ze względu na szereg trudności i dolegliwości, których staje się przyczyną. Ponieważ alkohol etylowy w największym stopniu metabolizowany jest w wątrobie, zaburzenia pracy tego organu odpowiadają za niedobory testosteronu. Ten hormon płciowy również rozkłada się bowiem w wątrobie. Skoro poziom hormonu we krwi maleje, obniża się libido, co skutkuje małym stopniem popędu seksualnego i podniecenia w chwilach zbliżenia.
Jednakże impotencja to nie jedyne dolegliwości, które subiektywnie może odczuwać osoba cierpiąca z powodu choroby alkoholowej. Wzbudzającymi wstyd i działającymi negatywnie na samoakceptację i pewność siebie alkoholika są również te objawy, które wpływają na zmianę jego wyglądu. Jednym z nich jest czerwona i opuchnięta twarz po alkoholu. Wynika z nadmiaru toksyn, pobudzonego ukrwienia w obrębie twarzy, zwłaszcza nosa i policzków. Powodem dyskomfortu psychicznego jest również bezsenność po alkoholu, która wpływa bezpośrednio na poczucie przewlekłego zmęczenia. Te wszystkie czynniki nie sprzyjają podejmowaniu relacji interpersonalnych, zwłaszcza tych opartych na zbliżeniach intymnych.
Alkohol a erekcja
Dlaczego tak się dzieje? Alkohol powoduje wahanie stężenia cukru w krwiobiegu człowieka. To niekorzystanie wpływa na zdolności seksualne, zwłaszcza w przypadku mężczyzn. Problemy ze wzwodem mogą pojawiać się zarówno tuż po spożyciu alkoholu, jak i w konsekwencji jego długotrwałego nadużywania. W tej drugiej sytuacji dochodzi bowiem do znacznych uszkodzeń wątroby i innych narządów. Schorzenia te są często pośrednią przyczyną występowania zaburzeń erekcji. Marskość wątroby, jej poalkoholowe zapalenie czy stłuszczenie to choroby, które przyczyniają się do rozregulowania gospodarki biochemicznej organizmu.
Ponieważ erekcja to złożony proces, a na jej wystąpienie muszą złożyć się określone czynniki, alkohol staje się przeszkodą na drodze do odczuwania przyjemności z doznań seksualnych. Stymulacja seksualna, która dotychczas wydawała się wystarczająca, nagle okazuje się zbyt słaba, by wzbudzić odpowiednią reakcję organizmu. Alkohol jawi się tu jako blokada. Osiągnięcie i utrzymanie stanu podniecenia po alkoholu jest trudne również ze względu na rolę układu krwionośnego. Niestabilne wartości ciśnienia tętniczego krwi alkoholika to wynik impotencji alkoholowej. Do osiągnięcia wzwodu konieczne jest bowiem osiągnięcie określonej wartości ciśnienia, która spowoduje napłynięcie większej ilości krwi do narządów płciowych. Wzmożone ukrwienie w przypadku mężczyzn wywołuje i utrzymuje wzwód, a kobietom umożliwia odczuwanie wzmożonych doznań seksualnych i osiągnięcie orgazmu.
Nawet niewielka ilość piwa, wypijana często, może doprowadzić do obniżenia wydzielania testosteronu. Co za tym idzie, zaburzone zostaje życie seksualne piwosza. Dzieje się tak, ponieważ w chmielu znajdują się fitoestrogeny, które charakteryzują się działaniem podobnym do żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Gospodarka hormonalna mężczyzny, który lubi często wypić „tylko” piwo, może zatem w łatwy sposób zostać zaburzona.
Leczenie impotencji alkoholowej
Impotencja alkoholowa, jako skutek nadużywania alkoholu, może zostać poddana skutecznemu leczeniu. Polega ono przede wszystkim na podjęciu kompleksowej terapii alkoholizmu. Znamienną rolę odgrywa tu detoks alkoholowy. Za jego przyczyną pozbywamy się toksyn z organizmu alkoholika i dostarczamy w szybki sposób substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Organizm wraca do równowagi wodno-elektrolitowej i biochemicznej. Proces ten postępuje stopniowo, ale już po kilku godzinach odtrucia alkoholowego pacjent może odczuć znaczną różnicę w stanie swojego zdrowia i samopoczucia.
Ten rodzaj zaburzenia można również leczyć w podobny sposób, jak u innych mężczyzn, którzy mają trudności ze wzwodem. Pomocna okazuje się farmakoterapia, jednak w postaci specjalistycznych leków zlecanych przez lekarza na podstawie recepty. Suplementy diety w wielu przypadkach okazują się niewystarczające, a więc i nieskuteczne. W leczeniu impotencji alkoholowej stosuje się głównie inhibitory fosfodiesterazy typu 5, a ich skuteczność jest niezwykle wysoka. W trakcie terapii głównym zaleceniem lekarza pozostaje jednak powstrzymanie się od spożywania substancji odurzających. Wstrzemięźliwość od alkoholu powinien zachować zatem każdy, kto chce utrzymać swoją sprawność seksualną w dobrej kondycji.
Zostaw swój komentarz