Wiele osób twierdzi, że alkoholika poznać można już po wyglądzie jego twarzy. Co to oznacza? Nadmiar substancji odurzającej powoduje bowiem zmiany w przepływie krwi, limfy oraz zaburza prawidłową strukturę lipidową skóry. Czerwona i opuchnięta twarz po alkoholu to zatem norma, która w dzisiejszych czasach już nikogo nie dziwi.
Jednym z objawów choroby alkoholowej jest pogorszenie kondycji zdrowotnej alkoholika. Często widoczna jest ona już gołym okiem i to nie w postaci zadyszki czy szybkiej męczliwości. Czerwona i opuchnięta twarz po alkoholu bywa głównym symptomem problemów z nałogiem. Zbyt duża ilość substancji toksycznej we krwi, a zwłaszcza pozostająca w krwiobiegu przez dłuższy czas, powoduje liczne zmiany w wyglądzie uzależnionego i jego stanie zdrowia.
Spis treści:
Twarz alkoholika
Trudno odpowiedzieć na pytanie, jak rozpoznać uzależnienie. Objawy choroby alkoholowej mogą być skrzętnie i skutecznie ukrywane przez alkoholika nawet przez dłuższy czas. W ciągu wielu tygodni lub miesięcy picia w samotności spożyje on ogromne ilości alkoholu, które nie pozostaną jednak obojętne dla jego organizmu. Stan zdrowia nie pogarsza się z dnia na dzień. Osłabienie kondycji fizycznej i psychicznej alkoholika to długotrwały proces, który jednak prędzej czy później ujrzy światło dzienne. Już patrząc na nałogowca, można bowiem dostrzec pierwsze objawy choroby alkoholowej. Bez wątpienia należy do nich czerwona i spuchnięta twarz po alkoholu.
Alkohol etylowy powoduje szereg znacznych zmian w organizmie człowieka. Wypłukuje elektrolity, witaminy i wszelkie substancje odżywcze, zaburza pracę układów i narządów, może stać się przyczyną wystąpienia lub nasilenia objawów chorób przewlekłych. To jednak zmiany wewnętrzne, które nie sposób zauważyć na pierwszy rzut oka. Takie również istnieją. Związane są z wyglądem zewnętrznym alkoholika, który zmienia się wraz z postępem uzależnienia.
Czerwona i opuchnięta twarz po alkoholu, uszkodzenia skóry, widoczne zmarszczki, szerokie bruzdy – to tylko niektóre z widocznych objawów alkoholizmu. Skóra alkoholika jest w złej kondycji, traci swoją witalność i blask. Cera matowieje, szarzeje, ponieważ organizm się odwadnia. Co więcej, na te symptomy nie pomoże zastosowanie nawet najdroższego kremu. Z przyczyną takiego stanu rzeczy należy walczyć „od środka”. Konieczna jest odpowiednia terapia oraz suplementacja.
Czerwona i opuchnięta twarz po alkoholu
Czerwona i opuchnięta twarz po alkoholu to wynik nadmiaru substancji toksycznych kumulujących się w organizmie alkoholika. Struktura naczyń krwionośnych ulega osłabieniu wskutek nadmiernego spożywania alkoholu. Naczynia krwionośne powiększają się, stają się coraz bardziej widoczne pod powierzchnią skóry, często pękają. Alkohol działa na skórę wysuszająco. Powoduje liczne podrażnienia i zaczerwienienia, naraża chorego na częste infekcje oraz stany zapalne. W komórkach skóry zmniejsza się produkcja kolagenu, co skutkuje brakiem jędrności skóry i postarzeniem twarzy.
Rumień obecny po alkoholu szczególnie widoczny jest w okolicy nosa alkoholika. To ze względu na bogatą sieć naczyń krwionośnych, która znajduje się w okolicy nosa i ust każdego człowieka. Są one najczęściej drobne, łatwo więc pękają i tworzą podskórne wylewy krwi. Nawet niewielkie, są widoczne na szarej skórze chorego. Plamy obserwuje się również na szyi, plecach czy ramionach pacjenta. Objawy nasilają się ponadto podczas upałów czy w ciepłych pomieszczeniach. Zmiany na skórze powstałe po spożyciu alkoholu mogą przybierać postać nie tylko rumienia, ale również popularnych „pajączków”. Aby się ich pozbyć, najczęściej wybieranym sposobem jest kroplówka witaminowa na kaca.
Czy to odwracalne?
Alkoholik, który pozostaje w długim ciągu alkoholowym, naraża swoje ciało na stałe zmiany w wyglądzie. Nie dostarcza odpowiednich ilości witamin (zwłaszcza A i C), które odgrywają kluczową rolę dla zachowania zdrowia i ogólnej sprawności organizmu. Nadmiar alkoholu powoduje ponadto zmiany w strukturach komórek, a nawet kodzie DNA. Dlatego też jest główną przyczyną szybkiego starzenia się skóry. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skuteczne odtruwanie alkoholowe. Każdy organizm ma inną tolerancję na zatrucie alkoholowe, dlatego też każdy pacjent zareaguje inaczej na podobną dawkę substancji odurzającej.
Ponieważ w przypadku silnego uzależnienia domowe sposoby na odtrucie alkoholowe z pewnością nie wystarczą, należy w tym celu zwrócić się po pomoc do specjalistów. Ustalą oni odpowiedni plan terapeutyczny i na podstawie trafnej diagnozy skierują na skuteczną terapię. Kompleksowe leczenie alkoholizmu powinno obejmować detoks alkoholowy, wszywkę alkoholową oraz psychoterapię alkoholizmu. Kroplówki witaminowe są nieodłączną częścią odtrucia. Dzięki nim możliwe jest szybkie przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Dzięki temu wszystkie mechanizmy biochemiczne wracają do normy, Odpowiednio skomponowany skład kroplówki pozwala w błyskawiczny sposób dotrzeć najpotrzebniejszym makro- i mikroelementom tam, gdzie ich niedobory są największe.
Zostaw swój komentarz