Detoks alkoholowy – czy samo odtrucie wystarczy, by alkoholik przestał pić?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Detoks alkoholowy – czy samo odtrucie wystarczy, by alkoholik przestał pić?
Detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy najczęściej kojarzy się z szybkim odtruciem organizmu. Jednak tak samo, jak skomplikowana jest choroba alkoholowa, tak trudny jest proces odstawienia substancji odurzającej. Nie trwa on kilka godzin, czy nawet dni. Alkoholik, który pozostawał dotychczas w dłuższym ciągu alkoholowym, nie pożegna się z kieliszkiem z dnia na dzień. Zwłaszcza jeśli na co dzień towarzyszyć mu będą objawy odstawienia i głodu alkoholowego.

Właśnie z tego powodu niezwykle istotne jest, by detoks alkoholowy zawsze przeprowadzać pod okiem specjalistów. Działanie na własną rękę może nie przynieść żadnych rezultatów. Alkoholik nie ma ani specjalistycznej wiedzy, ani doświadczenia, a tym bardziej sprzętu odpowiedniego do prawidłowego przeprowadzenia odtrucia. Kompleksowa terapia alkoholizmu to współpraca z wieloma specjalistami, niemożliwa do osiągnięcia i kontroli w warunkach domowych.

Detoks alkoholowy – etapy odtrucia

Detoks alkoholowy to nie tylko przerwanie ciągu alkoholowego i wypłukanie toksyn, choć są to pierwsze etapy kompleksowego leczenia alkoholizmu. Pacjent, trafiając pod opiekę specjalistów, jest szczegółowo badany. Jeśli znajduje się w stanie trzeźwości, przeprowadza się z nim również rozmowę (tzw. wywiad). Dzięki temu lekarz i pozostali specjaliści uzyskują informację na temat samego uzależnienia i stanu zdrowia alkoholika. Następnie w celu przeprowadzenia detoksykacji całego organizmu stosuje się najczęściej dożylne wlewy witaminowe. Kroplówki nawadniają organizm, przywracają równowagę wodno-elektrolitową, uzupełniają wszelkie niedobory. Dzięki temu toksyny nagromadzone w ciele w wyniku długotrwałego spożywania alkoholu są stopniowo wydalane. W razie potrzeby można również zastosować farmakoterapię. Najczęściej pacjenci potrzebują wsparcia w postaci środków przeciwbólowych, uspokajających lub nasennych. By utrzymać jak najlepszy i najdłuższy efekt wstrzemięźliwości, kolejnymi etapami detoksu jest praca z psychoterapeutą. Ponadto w przypadku niektórych pacjentów może okazać się konieczne powtórzenie wlewu witaminowego.

Trudno w sposób jednoznaczny odpowiedzieć, jak długo trwa odtrucie alkoholowe. Wiele zależy od oczekiwań i preferencji pacjenta. Jeśli jego stan zdrowia jest zły, detoks trwa najczęściej najdłużej. Wypłukanie toksyn i uzupełnienie elektrolitów to jedno, ale zmiana nastawienia i sposobu myślenia – to drugie. Bez obu tych elementów niemożliwe jest skuteczne i stałe pożegnanie z nałogiem. Skuteczny sposób na odtrucie alkoholowe to fachowa opieka wielu specjalistów.

Jednorazowy incydent?

Detoks alkoholowy to również skuteczny sposób na ostre zatrucie alkoholem powstałe w wyniku jednorazowego nadużycia. Ten rodzaj postępowania terapeutycznego nie jest więc „zarezerwowany” jedynie dla osób cierpiących na chorobę alkoholową. Również ci, którzy nie borykają się z uzależnieniem, ale uczestniczyli w suto zakrapianej imprezie, mogą skorzystać z jego dobrodziejstw.

W takim przypadku postępowanie odtruwające przebiega nieco inaczej. Pacjent często zgłasza się już z pierwszymi objawami kaca, które nieskutecznie próbował zniwelować przy użyciu domowych sposobów. Personel zajmuje się nim w sposób profesjonalny. Podczas wywiadu określa się szacunkową ilość wypitego alkoholu, czas jego spożywania oraz występujące objawy. Na tej podstawie dobiera się kroplówki witaminowe o optymalnym i starannie wyselekcjonowanym składzie. Dzięki dożylnej drodze podania, elektrolity i inne substancje odżywcze szybko docierają do miejsc, w których są ich niedobory. W ten sposób już po kilkunastu minutach pacjent odczuwa wyraźną ulgę. Również w przypadku osób nieuzależnionych stosuje się farmakoterapię. Najczęściej stosowane są jednak wyłącznie środki przeciwbólowe.

Kompleksowa terapia alkoholizmu

Jednak, czy sam detoks alkoholowy wystarczy, by nałogowiec pożegnał się z substancją odurzającą? Z pewnością nie. Skutecznym leczeniem choroby alkoholowej jest wyłącznie korzystanie z kompleksowej terapii alkoholizmu. Odtrucie jest co prawda jednym z jej elementów, nie powinno być jednak prowadzone samodzielnie, w oderwaniu od pozostałych metod terapeutycznych.

By osiągnąć szybki i skuteczny efekt, należy skorzystać z pomocy specjalistów. Domowe sposoby na odtrucie alkoholowe są nie tylko nieskuteczne, ale i zagrażające zdrowiu. Nagła abstynencja u zagorzałego alkoholika zawsze wywołuje pewne dolegliwości i nieprzyjemne skutki uboczne. Nic dziwnego – organizm „upomina się” przecież o substancję, która dotychczas skutecznie (choć chwilowo) obniżała poziom hormonów stresu w krwiobiegu. Alkoholik może zatem odczuwać bóle i zawroty głowy, dolegliwości sercowe, zaburzenia widzenia, nieprawidłowości w pracy układu nerwowego, z napadami padaczkowymi włącznie.

Bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego przeprowadza się w placówkach medycznych, ośrodkach terapii uzależnień oraz na oddziałach szpitalnych. W utrzymaniu abstynencji często pomaga alkoholikom wszywka alkoholowa. Podczas leczenia pamiętać należy jednak nie tylko o wstrzemięźliwości i detoksykacji. Równie istotna jest również praca nad zmianą sposobu myślenia alkoholika i jego dotychczasowych przyzwyczajeń. Służy temu psychoterapia alkoholizmu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600