Domowe sposoby na odtrucie alkoholowe

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Domowe sposoby na odtrucie alkoholowe
Domowe sposoby na odtrucie alkoholowe

Detoks alkoholowy jest z reguły pierwszym krokiem alkoholika, który wykonuje on na drodze do życia w trzeźwości. W celu podjęcia leczenia musi bowiem doprowadzić do przerwania ciągu alkoholowego. To niełatwe zadanie, gdyż ciąg taki potrafi trwać kilka tygodni, a nawet dłużej. W związku z tym domowe sposoby na odtrucie alkoholowe nie wystarczą. Takie pomysły często okazują się nie tylko nieskuteczne, ale i niebezpieczne. W celu wyleczenia choroby alkoholowej najbezpieczniej jest skorzystać z pomocy fachowców.

Czy istnieją zatem domowe sposoby na odtrucie alkoholowe? Tak, jednak pamiętać należy, że z pewnością nie cieszą się one taką skutecznością i jakością, jak detoks przeprowadzany pod okiem specjalistów. Co więcej, nieprawidłowe odtruwanie może doprowadzić do wystąpienia problemów zdrowotnych. Jeśli ze strony alkoholika zabraknie motywacji, domowy detoks z góry skazany jest na niepowodzenie.

Domowe sposoby na odtrucie alkoholowe

Zastanawiając się, jak odtruć organizm po ciągu alkoholowym, natrafić można na wiele rad i opinii. Wśród nich obecne są również domowe sposoby na odtrucie alkoholowe. Cieszą się one popularnością zwłaszcza wśród tych osób, u których nastąpiło jednorazowe nadużycie alkoholu. Wykorzystują one wtedy nawodnienie, spożywając wodę lub wodę z dodatkiem cytryny. W celu oczyszczenia organizmu sprawdza się również specjalna dieta i zielona herbata. W coraz większej ilości placówek medycznych możliwe jest skorzystanie z dożylnego wlewu. Wspiera on powrót do właściwej równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej. Zgodnie z zasadą głoszącą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, najlepszym lekarstwem na zatrucie alkoholowe jest unikanie nadmiaru substancji odurzającej.

Domowe sposoby na odtrucie alkoholowe nie powinny natomiast interesować żadnego nałogowca. Podczas domowego detoksu pacjent łatwiej traci motywację do walki z nałogiem. Mimo że znajduje się w znanym środowisku i otaczają go ludzie, którzy mogą udzielać mu wsparcia. Paradoksalnie to właśnie w domu łatwiej ulec pokusie. Alkoholik ma bowiem poczucie, że nikt go nie kontroluje, a raz przerwany detoks można przecież rozpocząć od nowa. Jednak nie bez negatywnych skutków dla zdrowia. Odtruwanie alkoholowe ma na celu pozbycie się z organizmu alkoholu i szkodliwych produktów jego przemiany.

Detoks alkoholowy w domu czy w szpitalu? Wybór jest prosty. Jeśli pacjentowi zależy nie tylko na jakości oraz skuteczności, ale i bezpieczeństwie odtrucia, proces ten powinien zostać przeprowadzony w specjalistycznej placówce. Nie zawsze musi to być jednak oddział szpitalny.

Profesjonalny detoks

Alkoholizm jest poważną chorobą, dlatego też jego leczenie powinno odbywać się w specjalnie przygotowanych do tego celu placówkach. Środowisko domowe nie jest odpowiednim miejscem do przeprowadzenia odtrucia. Odstawiając alkohol, należy bowiem liczyć się z możliwością wystąpienia zespołu odstawiennego. To biochemiczna reakcja organizmu, którą wysyła on w odpowiedzi na brak środka odurzającego. Ciało alkoholika jest w takim stopniu przyzwyczajone do obecności alkoholu w krwiobiegu, że zaczyna „buntować się” w momencie, gdy go zabraknie. W związku z tym pojawiają się nieprzyjemne objawy jak: omamy, zaburzenia neurologiczne, kardiologiczne, odwodnienie, atak padaczkowy. Są one niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Właśnie ze względu na możliwość ich wystąpienia odtrucie alkoholowe powinno zostać przeprowadzone w specjalistycznej placówce.

Domowe sposoby na odtrucie alkoholowe nie uwzględniają wielu zmian, jakie wywołuje w organizmie brak środka odurzającego. Profesjonalne odtrucie alkoholowe jest natomiast działaniem kompleksowym i wieloskładnikowym. Jego poszczególne etapy opierają się na wykonywaniu czynności odpowiadających nie tylko preferencjom pacjenta, ale i jego obecnym potrzebom oraz możliwościom. Nieodłącznymi elementami detoksu jest farmakologia, nawodnienie, uzupełnienie elektrolitów oraz psychoterapia. Tylko kompleksowa terapia uzależnień prowadzi do wyleczenia choroby alkoholowej.

Czas trwania i skuteczność

O tym, jak długo trwa odtrucie alkoholowe, decyduje lekarz lub terapeuta. Zatrucie alkoholem spowodowane długotrwałym spożywaniem substancji nie jest łatwe do wyleczenia. Trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Przywrócenie odpowiedniego stanu zdrowia psychicznego i fizycznego pacjenta jest bowiem procesem złożonym, a przez to długotrwałym. W przypadku, gdy zatrucie alkoholowe jest jednorazowe, najczęściej odtruwanie trwa jeden lub dwa dni. Wtedy też ustępują objawy kaca.

Odtruwanie alkoholowe jest najskuteczniejsze, gdy stanowi element kompleksowej terapii. W celu pożegnania się z nałogiem alkoholik powinien zasięgnąć porady specjalisty i wspólnie z nim określić oczekiwania i cele. W związku z tym, że domowe sposoby na odtrucie alkoholowe nie zawsze są skuteczne, szkoda na nie czasu.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600