Odtruwanie alkoholowe zalecane jest nie tylko osobom uzależnionym od alkoholu. Skorzystać z tego zabiegu powinni również ci, którzy odczuwają objawy zatrucia alkoholowego, związanego z nadmiernym spożyciem tej substancji odurzającej. Czy przeprowadzenie detoksykacji jest całkowicie nieszkodliwe i przynosi same korzyści?
Spis treści:
Czy jestem uzależniony?
Ciężko o jednoznaczny przepis na to, jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu. Nałóg zwykle rozpoczyna się od niewinnego, okazjonalnego sięgania po alkohol. Stopniowo przekonujemy się jednak, że substancja ta pomaga nam się dobrze bawić, rozluźnić, zapomnieć o codziennym stresie. Wtedy od uzależnienia dzieli nas już cienka linia. Pierwszym objawem alkoholizmu jest nieodparta, niemal natychmiastowa chęć sięgnięcia po alkohol. Nie możemy tej substancji zastąpić niczym innym, nasz organizm domaga się jej jak niezbędnej do życia i prawidłowego funkcjonowania. Spożycie alkoholu odczuwane jest jako wewnętrzny przymus, od którego nie możemy się uwolnić. W wielu przypadkach konieczne staje się odtruwanie alkoholowe.
Innymi objawami alkoholizmu są: stwierdzenie, że alkohol odpręża i rozwiązuje problemy, poszukiwanie okazji do wypicia w miejscach, w których nie powinno się spożywać alkoholu, picie w samotności, utrata pamięci i świadomości na skutek nadużywania tej substancji. Osoba uzależniona często sięga również po używki, by zapobiec wystąpieniu nieprzyjemnych skutków ich odstawienia. W tym momencie zatacza się błędne koło. Najczęściej w takich przypadkach pomaga jedynie detoks alkoholowy.
Zatrucie alkoholem
Od alkoholizmu powinniśmy odróżnić ostre zatrucie alkoholowe. Chociaż niejednokrotnie przebiega ono w czasie trwania nałogu, może wystąpić również po jednorazowym sięgnięciu po alkohol. Gdy przedawkujemy substancję odurzającą i spożyjemy zbyt dużą ilość alkoholu, musimy się liczyć z wystąpieniem nieprzyjemnych dolegliwości. Jako najczęstsze objawy ostrego zatrucia alkoholowego wymienia się: nudności i wymioty, ogólne osłabienie organizmu, zaburzenia koncentracji, bóle głowy i mięśni. Ponadto, przy długotrwałym przyjmowaniu alkoholu objawy zatrucia alkoholem mogą być nawet niebezpieczne dla zdrowia. Są to przede wszystkim: drgawki, zaburzenia świadomości, omamy, utraty pamięci, podwyższone ciśnienie, zaburzenia pracy serca.
Ostre zatrucie alkoholowe leczy się poprzez zastosowanie odtruwania alkoholowego. Pozwala ono zniwelować lub całkowicie pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Proces odtruwania będzie krótszy w przypadku jednorazowego spożycia alkoholu, a wydłuży się, gdy ciąg alkoholowy trwa dłużej. Diagnostyka zatrucia alkoholowego powinna objąć również wszystkie inne dolegliwości pacjenta. Istotne są także te związane z chorobami przewlekłymi, alergiami czy innymi schorzeniami, na które on cierpi.
Odtruwanie alkoholowe
Jeśli zatrucie alkoholowe zdarzyło się nam jednorazowo, odtrucie zajmie nam jeden, dwa dni. Wtedy odczujemy dolegliwości, które popularnie nazywamy kacem. Spróbować możemy domowych sposobów na odtrucie organizmu. W przypadku osób uzależnionych od alkoholu sytuacja nie jest tak prosta. Odtruwanie alkoholowe będzie procesem długotrwałym, rozpoczynającym się od przerwania ciągu alkoholowego.
Dalszy etap detoksu polega na usunięciu z organizmu toksycznych produktów przemiany alkoholu. Etap ten powinien odbywać się w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień. Wszystko to ze względu na bezpieczeństwo pacjenta. Posiada on tam specjalistyczną opiekę wykwalifikowanego personelu, który w razie konieczności może służyć pomocą. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie zniwelować wszystkich objawów ostrego zatrucia alkoholowego, a niektóre z nich mogą zagrażać naszemu życiu. Dlatego też, podczas odtrucia do ciała pacjenta dostarczamy substancje odżywcze, które pomagają mu zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości oraz utrzymują organizm w dobrej kondycji.
Suplementacja
Najważniejszym warunkiem walki z ostrym zatruciem alkoholowym jest nawodnienie organizmu i zapobieganie jego odwodnieniu. Wśród domowych sposobów prym wiedzie picie dużej ilości wody z dodatkiem cytryny, soków warzywnych, zielonej herbaty, a unikanie kawy. Najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem na szybkie postawienie organizmu na nogi jest wykonanie kroplówki.
Kroplówka witaminowa na kaca uzupełnia wypłukane przez alkohol substancje odżywcze. Dzięki temu przywraca witalność oraz dobre samopoczucie po zmęczeniu wywołanym spożyciem nadmiernej ilości alkoholu. W swoim składzie zawiera sód, potas, wapń i magnez, a nośnikiem tych substancji jest dobrze przyswajalna i dodająca energii glukoza. Uzupełniając niedobory elektrolitów, dbamy o utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Co za tym idzie, skutki suto zakrapianych imprez odczuwać będziemy krócej i z mniejszą intensywnością. Poprawa samopoczucia odczuwalna jest już po kilku minutach po podaniu wlewu. Dzięki dożylnej drodze podania zyskujemy większą skuteczność działania i niemal stuprocentową gwarancję wchłonięcia przez organizm niezbędnych substancji.
Zostaw swój komentarz