Detoks alkoholowy jest pierwszym krokiem na drodze do życia w trzeźwości. Można przeprowadzić go zarówno w warunkach domowych, jak i w szpitalu. Należy jednak pamiętać o pewnych zasadach, bez przestrzegania których detoks nie zakończy się powodzeniem.
Spis treści:
Detoks alkoholowy
Detoks alkoholowy jest bezpiecznym sposobem walki z nałogiem uzależnionego. Stanowi najczęściej pierwszy etap przeprowadzenia uzależnionego przez początkowe, nieprzyjemne objawy abstynencji. Może być więc jedynie niewielkim elementem całej terapii alkoholowej. Detoks alkoholowy zdecydowanie odbudowuje stan ogólny organizmu i przywraca go do normalnego, zdrowego funkcjonowania.
Inną nazwą detoksu alkoholowego jest odtrucie organizmu. Nie jest to jednak działanie jednoznaczne z odwykiem alkoholowym. Głównym celem detoksu alkoholowego jest usunięcie z krwiobiegu osoby uzależnionej pozostałości toksycznych związków. Związki te pochodzą bezpośrednio z procesu rozkładu alkoholu etylowego. Co więcej, detoks ma za zadanie również uzupełnić poziom elektrolitów w organizmie. Detoksykacja alkoholowa następuje poprzez dożylne podanie choremu leków i płynów nawadniających wzbogaconych glukozą i najczęściej również witaminą B6. Dodatkowo choremu podaje się leki przeciwwymiotne oraz te zmniejszające napięcie mięśniowe, zapobiegające padaczce i leki uspokajające.
Marzeniem osób uzależnionych jest szybki detoks, umożliwiający niemal natychmiastowe wyjście z nałogu. Nie jest to jednak możliwe do osiągnięcia. Prawidłowo przeprowadzany detoks alkoholowy powinien trwać minimum 7-10 dni. Dokładny czas odtrucia organizmu ustalany jest jednak indywidualnie, na podstawie oceny stopnia zaawansowania choroby alkoholowej i motywacji pacjenta.
Przerywanie ciągu alkoholowego
Ponieważ przerywanie ciągu alkoholowego wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, istotne jest jego przeprowadzenie w odpowiednim, specjalistycznym otoczeniu. Jeśli u osoby pijącej alkohol podejrzewa się nałóg, należy skontaktować się ze specjalistą. Niekiedy detoksem alkoholowym błędnie określa się też domowe sposoby leczenia kaca. Taki detoks nie ma nic wspólnego z właściwą detoksykacją alkoholową. Domowe sposoby detoksykacji alkoholowej organizmu to przede wszystkim intensywne nawodnienie organizmu, uzupełnienie braku elektrolitów, witamin i glukozy. Detoks ma na celu przerwanie ciągu alkoholowego, a co za tym idzie, umożliwienie życia w trzeźwości. Najczęściej osoby uzależnione powracają do nałogu pod wpływem nieprzyjemnych dolegliwości, których doznają podczas detoksu.
Z tego powodu zaleca się przeprowadzanie przerywania ciągu alkoholowego w szpitalu lub poradni leczenia uzależnień. Może ono polegać na uczestnictwie w terapii w oddziale dziennym lub całodobowym. Lekarze monitorują stan pacjenta oraz, w razie konieczności, przeprowadzają dodatkowe badania. Przeprowadzając badania krwi i inne testy kontrolują wydalanie i ilość pozostałości szkodliwych substancji w organizmie.
Skutki zespołu abstynenckiego
Do rezygnacji z całkowitej abstynencji oraz przerwania detoksu najczęściej skłaniają nieprzyjemne skutki zespołu abstynenckiego. Z tymi dolegliwościami mierzą się niemal wszystkie osoby uzależnione, chcące rozpocząć życie w trzeźwości.
Do najczęstszych objawów zespołu abstynenckiego należą:
- drżenie mięśni,
- nudności, wymioty i biegunki,
- nadciśnienie tętnicze,
- bezsenność,
- rozszerzenie źrenic,
- wysuszenie śluzówek,
- niepokój i lęki,
- padaczka poalkoholowa,
- omamy wzrokowe i słuchowe,
- majaczenie.
Szereg tych objawów spowodowanych jest gwałtownym odstawieniem używki i szokiem doznawanym przez organizm uzależnionego. W zależności od stopnia uzależnienia, dolegliwości mogą utrzymywać się kilka lub nawet kilkanaście dni.
Skutki zespołu abstynenckiego można obniżać za pomocą specjalnie dobranej farmakologii. Jeśli objawy zespołu abstynenckiego utrzymują się przez kilka tygodni lub miesięcy, konieczne staje się wykonanie dodatkowych badań.
Odtrucie alkoholowe – detoks alkoholowy
Odtrucie alkoholowe stosujemy przede wszystkim u osób, u których pojawił się już zespół abstynencyjny. Jest on zawsze skutkiem przerwania ciągu alkoholowego. Samodzielne odstawienie substancji uzależniającej w większości przypadków jest nieskuteczne. Osoba uzależniona wymaga w swoich działaniach wsparcia specjalistów.
Po uczestnictwie w detoksie alkoholowym, uzależniony nie może powiedzieć, że jego nałóg się zakończył. Po przeprowadzonej detoksykacji lekarz realizujący zabieg rozmawia z pacjentem i jego rodziną na temat dalszego postępowania terapeutycznego. Ponadto, przepisuje leki pozwalające na utrzymanie życia w trzeźwości. Następnie lekarz sugeruje dalszy ciąg leczenia, związany z terapią psychologiczną oraz udziałem w grupach wsparcia.
Odtrucie alkoholowe jest bowiem jedynie niewielką składową terapii uzależnień, która powinna być procesem długotrwałym. Tylko w takim przypadku przynosi wymierne, długofalowe efekty. Odtrucie alkoholowe pozwala natomiast wzmocnić organizm, złagodzić skutki odstawienia używki i przygotować pacjenta do dalszego leczenia.
Zostaw swój komentarz