Alkoholizm – jak rozpoznać uzależnienie i jak je leczyć?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Alkoholizm – jak rozpoznać uzależnienie i jak je leczyć?
Alkoholizm

Alkoholizm to uzależnienie od substancji odurzającej, jaką jest alkohol. Problem ten występuje u coraz młodszych ludzi, którzy sięgają po alkohol od okazji do okazji. Zwykle od okolicznościowego spożywania alkoholu rozpoczyna się prawdziwy nałóg.

Alkoholizm

Alkoholizm określany jest jako szeroki problem występujący w większości krajów słowiańskich, w tym również w Polsce. Jako pierwszy objaw alkoholizmu wskazuje się nieodpartą chęć sięgnięcia po alkohol. Jest to pewnego rodzaju wewnętrzny przymus, od którego nie sposób się oderwać. Osoba uzależniona traci stopniowo kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu. Inne objawy alkoholizmu to: stwierdzenie, że alkohol odpręża i rozwiązuje problemy, poszukiwanie okazji do wypicia w miejscach, w których nie powinno się spożywać alkoholu. Ponadto, alkoholik ma trudności z odtworzeniem wydarzeń, które miały miejsce podczas spożywania alkoholu, często pije w samotności.

Alkoholizm wymaga skutecznego i szybkiego leczenia. W pierwszym etapie leczenia alkoholizmu powinna nastąpić identyfikacja problemu. Osoba uzależniona powinna przyjąć do siebie świadomość choroby. Najczęściej jednak dzieje się odwrotnie – osoba uzależniona odpiera od siebie tę świadomość, nie pozwala na nazywanie siebie alkoholikiem. Rozpoczęcie szybkiej terapii wymaga więc niejednokrotnie podjęcia decyzji za alkoholika. Akceptacja stanu, w jakim on się znajduje, może bowiem trwać zbyt długo, a opóźnione w czasie leczenie staje się bardzo wymagające.

Detoksykacja alkoholowa

Alkoholizmem nazywamy również stan, w którym osoba uzależniona pije na zasadzie „klina”. Gdy zaczyna odczuwać nieprzyjemne dla organizmu dolegliwości związane z abstynencją, rozpoczyna kolejny ciąg alkoholowy. Przerwaniu takiego ciągu ma służyć detoksykacja alkoholowa. Leczenie przeprowadzają najczęściej doświadczeni specjaliści. Nie zaleca się przeprowadzania odtruć w środowisku domowym, gdy prowadzone są przez osoby nieprzygotowane merytorycznie. Często takie zabiegi rozpoczynane są, gdy pacjent jest w stanie upojenia. Dochodzi wtedy do interakcji alkoholu i leków, co stanowi duże zagrożenie dla życia chorego.

Detoksykacja alkoholowa jest jednym z etapów leczenia alkoholizmu. Polega ona na całkowitym odtruciu organizmu z substancji szkodliwych, które pochodzą z metabolizmu alkoholu. Ponadto, realizowana w warunkach ambulatoryjnych, pomaga uzupełnić niedobory substancji odżywczych w organizmie. Dzięki temu jest również metodą osiągnięcia prawidłowej równowagi poziomu gospodarki wodno-elektrolitowej.

Proces detoksykacji alkoholowej rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu o sytuacji chorobowej pacjenta. Następnie wykonuje się badanie stanu ogólnego osoby uzależnionej (badania krwi, ocena uszkodzenia i wydolności wątroby, zaburzeń wodno-elektrolitowych, metabolicznych, badanie ogólne moczu).

Psychoterapia alkoholowa

Leczenia alkoholizmu nie powinniśmy przeprowadzać w warunkach domowych. Detoksykacja alkoholowa może wywierać szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które szybko zniechęcają osoby uzależnione. Marzeniem zarówno alkoholika, jak i jego najbliższych jest jak najszybsze zakończenie terapii. Nie jest to jednak możliwe bez zastosowania psychoterapii alkoholowej.

Psychoterapia alkoholowa skupia się przede wszystkim na psychice chorego. Dzięki zastosowaniu zajęć indywidualnych lub grupowych stopniowo przywracany jest ład w psychice osoby uzależnionej. Odbywa się ona pod okiem specjalisty – psychologa, psychiatry lub terapeuty uzależnień. Najważniejszym jej zadaniem jest utrzymanie pacjenta w trzeźwości i zmiana jego sposobu myślenia o alkoholu i alkoholizmie. Celem psychoterapii alkoholowej jest ponadto przywrócenie równowagi psychicznej osoby uzależnionej. Podczas zajęć ma miejsce aktywna nauka radzenia sobie ze stresem, życia bez używek.

Esperal

Jedną z najczęściej używanych metod awersyjnych jest esperal stosowany w postaci wszywki alkoholowej. Metoda awersyjna opiera się na oddziaływaniu na system motywacji osoby uzależnionej. Jest jedną z metod leczenia uzależnienia od alkoholu. Nie stosuje się jej samodzielnie, gdyż w większości przypadków nie przynosi wymiernych skutków. Najczęściej stosuje się ją przy wsparciu psychoterapii alkoholowej.

Esperal jest substancją czynną, która, wszywana w postaci tabletki do organizmu chorego, pomaga mu zwalczyć uzależnienie. Poprzez swoje działanie ogranicza metabolizm alkoholu, powodując szereg nieprzyjemnych dolegliwości. W wyniku blokady w organizmie gromadzi się aldehyd octowy, który w normalnych warunkach przekształca się w postać nieszkodliwą. Działanie aldehydu przypomina więc zwielokrotnione dolegliwości powodowane przez zatrucie alkoholem, czyli kaca.

Dzięki zastosowaniu wszywki alkoholowej w postaci esperalu możliwa jest skuteczna terapia alkoholizmu zwłaszcza u osób nieposiadających wewnętrznej motywacji. Implantacja leku ma bowiem odstraszać alkoholika od spożywania alkoholu. Zgodnie z tą teorią osoba uzależniona, a będąca pod działaniem disulfiramu, po wypiciu alkoholu poczuje się bardzo źle. Sama myśl o dalszym piciu będzie budziła ogromny wstręt (awersję) i zniechęci w ten sposób do sięgania po alkohol w przyszłości.

Esperal

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600