Kroplówki witaminowe są najszybszym sposobem na skuteczne uzupełnienie brakujących składników mineralnych i elektrolitów w organizmie człowieka. Ze względu na prostotę działania i łatwość podawania, są coraz częściej stosowane nie tylko w warunkach szpitalnych.
Spis treści:
Suplementacja elektrolitów
Suplementacja elektrolitów powinna następować na drodze podaży do organizmu człowieka produktów zróżnicowanych pod względem dietetycznym. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pozwala uniknąć sytuacji, w których występują niedobory jakichkolwiek substancji potrzebnych w codziennym funkcjonowaniu organizmu.
Powszechne jednak są sytuacje, w których suplementacja elektrolitów staje się niezbędna poprzez inne formy niż tylko zbilansowana dieta. Suplementacja elektrolitów jest konieczna w przypadku stwierdzenia znacznych niedoborów substancji mineralnych, zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, odwodnienia. Często również stosuje się ją jako środek minimalizujący skutki zatrucia alkoholowego. Suplementacja elektrolitów jest zabiegiem stosunkowo łatwym i szybkim do wykonania. Dlatego coraz częściej wykonuje się ją w warunkach ambulatoryjnych lub domowych. Należy jednak pamiętać, że wlewu kroplówki witaminowej dokonać może jedynie wykwalifikowany personel.
Kroplówki witaminowe
Suplementacja elektrolitów odbywa się poprzez wykonanie wlewu z kroplówki witaminowej. Kroplówki witaminowe zawierają w swoim składzie witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Do podstawowych składników kroplówek witaminowych należą: sól fizjologiczna oraz witaminy D3, E, C, B1, B2, B3, B6,B12, magnez, witamina PP, biotyna i kwas foliowy. Kroplówki witaminowe dzięki bogatemu składowi są więc idealne dla osób z niskim poziomem przyswajalności witamin. Poleca się je także osobom uzależnionym, których organizm jest wycieńczony i wyniszczony poprzez nadmierne spożycie alkoholu. W przypadku chęci zniwelowania objawów zatrucia alkoholowego stosuje się wlewy dożylne zawierające glukozę i elektrolity, a bogatsze kroplówki zawierają również witaminy (np. C, B) i glutation – peptyd, który przyśpiesza neutralizowanie toksyn w wątrobie.
Kroplówki witaminowe oprócz poprawy ogólnego stanu zdrowia wywierają pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne pacjenta. Dzięki zbilansowanemu składowi kroplówek zapewniają one minimalizację stresu, niwelują uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją i dbają o prawidłowy poziom nastroju. Równowaga zapewniana organizmowi poprzez harmonijną podaż substancji odżywczych przynosi zatem wiele pozytywnych objawów psychosomatycznych.
Elektrolity
Elektrolity stanowią podstawowy składnik płynów ciała każdego człowieka. Określa się je jako jony soli, których utrzymanie prawidłowego poziomu we krwi gwarantuje prawidłowe działanie i funkcjonowanie całego organizmu i wszystkich jego układów. Elektrolity spełniają w organizmie człowieka następujące funkcje: umożliwiają i nadzorują pracę mózgu oraz całego systemu nerwowego, wpływają na prawidłowy obieg krwi i rozprowadzanie oraz wchłanianie wody i innych substancji odżywczych. Są niejako strażnikami prawidłowej współpracy wszystkich narządów w ciele człowieka.
Niedobór elektrolitów może spowodować wystąpienie takich dolegliwości jak: pogorszenie ogólnego samopoczucia, bóle głowy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, osłabienie, arytmia serca, paraliż, brak apetytu, ciężkie uszkodzenia wielonarządowe. W konsekwencji znacznych i długotrwałych niedoborów elektrolitów w organizmie człowieka dojść może do nieodwracalnych zmian, a nawet śmierci.
Elektrolity wypłukiwane są z organizmu człowieka pod wpływem zaburzeń czynności układu pokarmowego, wysiłku fizycznego, niewystarczającego nawodnienia oraz dostarczania substancji szkodliwych (zwłaszcza substancji odurzających). Zbyt niskie stężenie elektrolitów jest częste w organizmie człowieka uzależnionego od alkoholu. Spożycie etanolu, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, prowadzi do powstania w organizmie substancji silnie szkodliwej – aldehydu octowego. Konsekwencjami zatrucia alkoholowego są więc przede wszystkim: odwodnienie, hipoglikemia, ogólne zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.
Wlewy dożylne – suplementacja elektrolitów
Wlewy dożylne z kroplówek witaminowych wykonuje się zarówno podczas hospitalizacji, jak i w warunkach ambulatoryjnych i domowych. Coraz częstsze są również kliniki witaminowe, takie jak Centrum Medyczne Galmedic. Oferujemy bowiem bogatą ofertę różnych kroplówek witaminowych, w zależności od pożądanego efektu.
Wlewy dożylne wykonuje i nadzoruje wykwalifikowany personel. Kroplówkę witaminową po konsultacjach z lekarzem podaje się dożylnie przez czas ok. 30 minut. Witaminy wraz z innymi składnikami spersonalizowanej kroplówki trafiają wprost do krwiobiegu, omijając tym samym układ trawienny. Najczęściej stosuje się wenflony, które umieszcza się w zgięciu łokciowym pacjenta na czas podaży elektrolitów. Następnie od razu po zabiegu są usuwane.
Zostaw swój komentarz