Jak odtruć organizm po ciągu alkoholowym? Bezpieczny detoks alkoholowy
Alkoholizm to nie tylko problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu, ale i jego skutkami. Długotrwałe przyjmowanie środka odurzającego prowadzi bowiem do powstania nieodwracalnych zmian w całym naszym organizmie. Alkohol wpływa nie tylko na pracę narządów, ale również na nasze zdrowie psychiczne. Dlatego też w procesie leczenia uzależnienia tak istotne jest odstawienie substancji i detoks. Jednak jak odtruć organizm po ciągu alkoholowym, który trwa kilka tygodni, miesięcy, a czasami nawet dłużej?
Dzięki odtruciu alkoholowemu szybko znikają objawy przedawkowania alkoholu. Pozbędziemy się w ten sposób objawów kaca, zatrucia alkoholowego oraz szybciej powrócimy do pełni sił. Odtrucie to nie tylko pomoc w odstawieniu alkoholu przez uzależnionego. Pomocne może okazać się również dla tej osoby, która alkohol spożywa okazjonalnie, a w określonej sytuacji nadużyła jego ilości. Nie zmienia to jednak faktu, że najczęściej pacjentami detoksu są nadal alkoholicy. Jak odtruć organizm po ciągu alkoholowym? Bezpiecznie możesz to zrobić jedynie w specjalistycznej placówce.
Terapia alkoholizmu
Uzależnienia są obecnie jednymi z najpowszechniejszych zaburzeń natury psychicznej. Mimo że dotyczą naszego ciała, zaczynają się w umyśle chorego. To właśnie substancja uzależniająca, którą dostarcza on do organizmu, powoduje w jego umyśle powstanie złych nawyków. Alkohol, spożywany w określonych sytuacjach, kojarzy się z odprężeniem i przyjemnością. Kieliszek wódki lub wina staje się dla niektórych pocieszycielem, sposobem na stres, chwilą wytchnienia po kolejnym ciężkim dniu w pracy. Postępując w ten sposób raz czy drugi, przyszły alkoholik nie zdaje sobie sprawy, że przyzwyczaja swój organizm do pewnych reakcji. Uruchamia w mózgu układ nagrody, za którego pośrednictwem do krwiobiegu dostarczane są odpowiednie hormony odpowiadające za dobry nastrój i pozytywne nastawienie psychiczne. Jak odtruć organizm po ciągu alkoholowym, by skutecznie pozbyć się złego nawyku?
Odzwyczajenie się od pewnych nawyków nie przychodzi z dnia na dzień. Aby odtruwanie alkoholowe uzależnionego przyniosło pożądany skutek, powinno być jedynie elementem kompleksowej terapii alkoholizmu. Nie można spodziewać się, że przerwany ciąg alkoholowy będzie cudowną drogą do wcześniejszego życia uzależnionego. To jedynie niewielki element, który pomoże alkoholikowi odzyskać równowagę. Detoks, odbywający się bez takich składowych, jak chociażby psychoterapia alkoholizmu, nie będzie skuteczny, a osiągnięty efekt będzie krótkotrwały.
Jak odtruć organizm po ciągu alkoholowym – bezpieczeństwo
Bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego oferuje wiele ośrodków leczenia uzależnień. Większość uzależnionych ma trudności z samodzielnym zaprzestaniem spożywania alkoholu. W związku z tym ciągle rosnącym powodzeniem cieszy się wszywka alkoholowa. Ten rodzaj terapii awersyjnej odstrasza alkoholika od substancji, która dotychczas była dla niego wyłącznie źródłem przyjemności. Dostępny w placówkach medycznych polega na wykonaniu krótkiego zabiegu, polegającego na umieszczeniu pod skórą chorego tabletki z Esperalem. Dzięki temu, że w połączeniu z alkoholem substancja ta wywołuje nieprzyjemne objawy przypominające kaca, skutecznie pomaga alkoholikowi walczyć z nałogiem.
Czy detoks alkoholowy jest bezpieczny? Ponieważ w czasie detoksu mogą wystąpić dolegliwości będące konsekwencją zespołu odstawiennego, należy przebywać pod specjalistyczną opieką. Jeżeli więc zastanawiasz się, czy podjąć detoks alkoholowy w domu, czy w szpitalu, odpowiedź jest prosta. Sam proces odstawienia alkoholu powinien być poprzedzony specjalistycznym i dokładnym badaniem lekarskim. Dzięki temu zyskujemy wiedzę na temat stanu zdrowia pacjenta i szkód, które wyrządził alkohol w jego organizmie. W razie potrzeby do krwiobiegu pacjenta podłącza się kroplówki witaminowe, które mają zapobiec odwodnieniu i nadmiernym niedoborom witamin oraz elektrolitów wypłukanych przez alkohol. W czasie tej interwencji terapeutycznej pacjent może liczyć również na pomoc farmakologiczną, niwelującą nieprzyjemne dolegliwości wynikające z niedoboru alkoholu.
Czas trwania
O tym, jak długo trwa detoks alkoholowy, nie decyduje w praktyce ani alkoholik, ani specjaliści zajmujący się terapią. Każdy organizm inaczej reaguje na różne dawki alkoholu. Nie można zatem z góry założyć, że detoks potrwa kilka dni lub dwa tygodnie. To od indywidualnych możliwości organizmu pacjenta i jego stanu zdrowia zależy powodzenie tego elementu terapii.
Z pewnością nie należy pod żadnym pozorem przerywać detoksu. Dlatego też nie zaleca się przeprowadzania go w warunkach domowych. Tam czyha na nas zbyt dużo pokus, nie mamy określonych możliwości kontroli. W specjalistycznym ośrodku czuwa nad nami personel medyczny, który w porę zareaguje na niepokojące objawy i pomoże przetrwać w trzeźwości chwile zwątpienia.
Przeciwwskazania i ryzyko
Okres kilku dni bez spożywania alkoholu może być przez alkoholika odczuwany jako nie do wytrzymania. W związku z dolegliwościami, które mogą wystąpić w tym czasie, istnieje kilka przeciwwskazań do podjęcia detoksu. Są nimi: ciężkie choroby przewlekłe pacjenta, schorzenia nerek oraz układu krążenia, a nawet zwykłe przeziębienie, które jest aktywne.
Ryzyko związane z przeprowadzeniem detoksu wynika przede wszystkim z możliwości wystąpienia uciążliwych objawów u pacjenta odstawiającego alkohol. Dolegliwości te są najczęstszą przyczyną przerwania detoksu i rozpoczęcia nowego ciągu alkoholowego. Aby odtrucie było w pełni bezpieczne i skuteczne, należy przeprowadzić je w komfortowych warunkach pod opieką specjalistów.
Dodaj komentarz