Detoks alkoholowy w domu czy w szpitalu?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Detoks alkoholowy w domu czy w szpitalu?
Detoks alkoholowy w domu czy w szpitalu?

Detoks alkoholowy jest jedynym bezpiecznym sposobem na zniwelowanie pierwszych objawów abstynencji u dotychczasowego alkoholika. W związku z tym, że jest to proces najczęściej długotrwały, wymagający i niebezpieczny, należy wybrać odpowiednie miejsce do jego przeprowadzenia. Mimo wygody detoks alkoholowy w domu nie jest najlepszym pomysłem.

Wszystko ze względu na istniejące podczas detoksu ryzyko. Najlepiej, by podczas całego procesu pacjent znajdował się pod specjalistyczną opieką fachowców w dziedzinie leczenia uzależnień. Detoksykacja jest jednym z wielu elementów terapii. Detoks alkoholowy w domu nie tylko będzie nieskuteczny, może również stwarzać zagrożenie dla wycieńczonego organizmu alkoholika.

Detoks alkoholowy w domu

W domowych warunkach detoksem alkoholowym nazywamy zwykle walkę z uporczywymi objawami popularnego „kaca”. Oczywiście w łatwy sposób możemy mu zapobiec, kontrolując ilość spożywanego alkoholu. Nałogowiec nie ma jednak takiego nawyku. Najczęściej pije aż do utraty świadomości. Spożycie substancji odurzającej jest dla niego sposobem walki ze stresem, zmęczeniem, zapewnia przyjemność i złudne poczucie ukojenia. Odtrucie alkoholowe nie może jednak ograniczać się do wypicia kubka kawy, czy (co gorsza) zastosowania „klina”.

Podczas detoksu wykonywanego w domu mamy dostęp do witamin i elektrolitów w formie saszetek i tabletek, które można kupić w aptekach. Nie zapominajmy również o ich naturalnych źródłach – owocach, warzywach, sokach 100%, soli i cukrze. Skład farmaceutyków nie jest na tyle zróżnicowany, by w szybki sposób zniwelować nieprzyjemne objawy, nawodnić organizm i uzupełnić wszelkie niedobory. Ponadto, przyjmując suplement diety w formie doustnej, nie mamy gwarancji, że zostanie on całkowicie wchłonięty do krwiobiegu. W związku z tym ogromna ilość substancji odżywczych po prostu się zmarnuje, nie docierając do potrzebujących organów. Detoks alkoholowy w domu pozbawia alkoholika szansy na szybkie pożegnanie z alkoholem.

Detoks alkoholowy w szpitalu

Skuteczne leczenie uzależnienia jest możliwe tylko pod opieką i kontrolą specjalisty. Głównym powodem takiego postępowania jest fakt, że alkoholizm jest poważną chorobą. Choroby natomiast leczone są w szpitalach i placówkach medycznych. Korzystając z opieki poradni leczenia uzależnień, alkoholik ma do wyboru dwie opcje leczenia. Może nadal mieszkać w domu, ale zgłasza się na wszystkie zajęcia i spotkania, które odbywają się w oddziale dziennym. Może także poddać się terapii, a więc i opiece, całodobowej. W takim wypadku koniecznie musi jednak porzucić swoje dotychczasowe życie oraz otoczenie i przenieść się na dłużej do ośrodka leczenia uzależnień. Detoks alkoholowy jest procesem długotrwałym. Rzadko zdarza się, że trwa około kilku tygodni. Najczęściej oczyszczanie organizmu z toksyn trwa nawet kilka miesięcy, a utrwalenie rezultatów i uzupełnienie elektrolitów – kolejne.

Aby skutecznie pożegnać się z nałogiem, alkoholik powinien przejść przez różne etapy walki z uzależnieniem. Ponieważ odzwyczajenie organizmu od długotrwałych nawyków jest niezwykle trudne, może wiązać się  z nieprzewidywalnymi skutkami. Natychmiastowa hospitacja pozwala uniknąć wielu komplikacji związanych z przebiegiem detoksu alkoholowego. Zapobiega wystąpieniu niektórych z objawów zespołu odstawiennego, redukuje ich siłę, a nawet je usuwa. Stan zdrowia alkoholika jest na bieżąco monitorowany. By zapobiec niedożywieniu i odwodnieniu w pierwszej kolejności podaje się mu witaminę B1, magnez i potas w roztworach wlewów dożylnych.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Bezpieczny detoks alkoholowy może zatem odbywać się tylko w przystosowanym do tego celu miejscu. Leczenie nałogu w profesjonalnej placówce jest tak istotne przede wszystkim ze względu na niebezpieczne objawy zespołu abstynencyjnego, które występują niemal u każdego uzależnionego. Do najczęstszych z nich należą: nudności, nadciśnienie tętnicze, skurcze i drżenie mięśni, poty, bezsenność, niepokój, padaczka, omamy i majaki. Bardzo nasilone objawy są niebezpieczne dla zdrowia i życia alkoholika. Dlatego też w określonych przypadkach niezbędna staje się farmakoterapia.

Pomóc uzależnionemu można tylko w jeden sposób – zapewniając mu stałe poczucie bezpieczeństwa. Otoczony wykształconą kadrą i personelem medycznym z pewnością poczuje się dobrze. Dzięki temu cały proces odtrucia organizmu będzie szybszy i skuteczniejszy.

W publicznych oddziałach leczenia uzależnień pobyt i terapia są darmowe, finansowane ze środków NFZ. Inaczej sprawa wygląda w przypadku prywatnych ośrodków detoksykacyjnych. Tam za opiekę trzeba zapłacić, jednak (jak to w przypadku prywatnej opieki zdrowotnej bywa) często podejście personelu medycznego oraz warunki leczenia są po prostu lepsze.

Skuteczna terapia alkoholizmu

Detoks alkoholowy jest jedynie elementem kompleksowej terapii alkoholizmu. Tuż po jego zakończeniu osoba uzależniona powinna skontaktować się z psychiatrą lub psychologiem i rozpocząć psychoterapię alkoholizmu. Dla nieprzekonanych nałogowców polecamy skorzystanie z metod odstraszających, awersyjnych. Jedną z nich jest popularna wszywka alkoholowa z disulfiramem.

Przymusową terapię uzależnień stosujemy w Polsce tylko w niewielu, szczegółowo określonych prawem, przypadkach. W związku z tym najczęściej alkoholicy sami muszą dojrzeć do decyzji o rozpoczęciu walki z samym sobą. Bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego jest jednym z pierwszych kroków do życia w trzeźwości.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600