Detoks alkoholowy – szybki i skuteczny sposób na odtrucie alkoholowe

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Detoks alkoholowy – szybki i skuteczny sposób na odtrucie alkoholowe
detoks alkoholowy

Większość osób uzależnionych od alkoholu, nawet posiadających odpowiednio silną motywację, w początkowych fazach leczenia ma trudności z utrzymaniem samokontroli. Wynika to z faktu, że nagła przerwa w przyjmowaniu substancji alkoholowych powoduje w organizmie uzależnionego niszczące konsekwencje. Trudno mu wobec tego kontrolować własne działania i utrzymywać samodyscyplinę. Dlatego też nieodłącznym elementem terapii uzależnień od alkoholu jest detoks alkoholowy.

Detoks alkoholowy – w domu czy w szpitalu?

Detoks alkoholowy przeprowadza się zwykle w szpitalu ze względu na uciążliwe dolegliwości, które dotknąć mogą osobę uzależnioną podczas jego trwania. Jego głównym celem jest odtrucie alkoholowe – bezpieczne przeprowadzenie pacjenta przez pierwsze dni życia w trzeźwości. Przede wszystkim wtedy bowiem zauważa się wzmożone objawy odstawienia używki.

Detoks przeprowadzany w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych jest uważany za bezpieczniejszy od przeprowadzanego w warunkach domowych. Co więcej, określany jest jako fachowy, pod względem przygotowania personelu do radzenia sobie z objawami zespołu abstynencyjnego. Lekarze i specjaliści są doświadczeni, gotowi na przyjęcie pacjentów uzależnionych z występującymi objawami niepożądanymi – tak jak ma to miejsce w Centrum Medycznym Galmedic. Najczęściej chory pozostaje pod obserwacją ekspertów przez okres dziesięciu dni. Opiekę sprawuje się nad nim całodobowo. Działania personelu polegają przede wszystkim na przetaczaniu płynów w postaci podawanych kroplówek oraz podawaniu leków mających na celu regenerację osłabionego organizmu.

Detoks przeprowadzany w warunkach domowych najczęściej określany jest jako nieskuteczny. Ponieważ w środowisku domowym chory nie ma dostępu do fachowej opieki, zwiększa się ryzyko ponownego sięgnięcia po alkohol, a co za tym idzie, przerwania ciągłości detoksu. Detoks alkoholowy domowy przypomina zatem bardziej działania mające na celu zwalczenie objawów zatrucia alkoholowego (kaca). Opierając się głównie na czynnościach związanych z uzupełnieniem elektrolitów i substancji odżywczych w organizmie, ma niewiele wspólnego z przeprowadzanym w szpitalu czy klinice profesjonalnym odtruciem alkoholowym.

Odtrucie alkoholowe

Odtrucie alkoholowe, inaczej nazywane detoksem alkoholowym, to proces skomplikowany i długotrwały. Sam detoks tylko go rozpoczyna. Następnie przed pacjentem kreowane są różnorodne możliwości terapeutyczne mające na celu ostateczne pożegnanie z nałogiem. Odtrucie alkoholowe polega na usunięciu z organizmu uzależnionego wszelkich szkodliwych substancji zalegających w wyniku nadmiernego spożycia alkoholu. Odtrucie alkoholowe odbywa się zawsze w komfortowych, bezpiecznych i dyskretnych warunkach, co wspomaga proces terapii.

Detoks jest działaniem bezpośrednio przerywającym tzw. ciąg alkoholowy. Może on trwać od kilku dni, nawet do kilku, kilkunastu miesięcy. Po osiągnięciu stabilizacji stanu fizycznego oraz psychicznego pacjenta następuje najczęściej ostatni etap leczenia – terapia nawrotów. Uczestnictwo w tego rodzaju terapii pomaga minimalizować ryzyko wystąpienia nawrotu uzależnienia w przyszłości. Pacjent uczestniczy w spotkaniach terapeutycznej grupy wsparcia, które, organizowane w regularnych odstępach czasu, wspomagają proces jego motywacji oraz samokontroli.

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

Działanie detoksykacyjne pomaga choremu w przywróceniu stabilizacji i równowagi, powrocie do trybu życia prowadzonego przed nałogiem. Należy jednak pamiętać, że nie jest to proces łatwy. Choremu podczas detoksu alkoholowego doskwiera szereg objawów niepożądanych, związanych z brakiem podaży substancji uzależniającej. Do głównych objawów zespołu abstynencyjnego obserwowanego podczas detoksu należą: drgawki, obniżenie nastroju, depresja, stany lękowe, kłopoty ze snem.

Co więcej, za jeden z najbardziej niebezpiecznych objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego uważa się omamy i majaczenia alkoholowe. To one najczęściej są przyczyną zgonów uzależnionych osób, doprowadzając do irracjonalnych i niebezpiecznych zachowań. Główną przyczyną występowania wszystkich wymienionych wyżej objawów jest niewystarczające nawodnienie organizmu, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, powodujące w konsekwencji złą pracę wszystkich układów organizmu.

Specjaliści uważają Alkoholowy Zespół Abstynencyjny za jedną z najniebezpieczniejszych dolegliwości, na które cierpią osoby uzależnione. Najczęściej decyzja o rozpoczęciu detoksu nie zapada w umyśle samego chorego, ale jego rodziny i najbliższych. To oni bowiem, zachowując trzeźwość myślenia, starają się ratować zdrowie i życie osoby uzależnionej. Ta, pozostając w ciągu alkoholowym, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych własnego działania. Dlatego też detoks nie wydaje jej się odpowiednim rozwiązaniem. Kojarzy się bowiem z przymusem odstawienia używki, której spożywanie sprawia radość i przyjemność. Dlatego też uważa się, że jedynym skutecznym sposobem odtrucia alkoholowego jest jego przeprowadzenie pod okiem specjalistów. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi lub niewystarczająca siła, by niedopilnowany pacjent ponownie sięgnął po alkohol i po raz kolejny w swym życiu rozpoczął ciąg alkoholowy. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Nasi wykwalifikowani lekarze oraz doświadczony personel medyczny skutecznie pomagają w bezpiecznym przerwaniu ciągu alkoholowego. Masz problem? Zadzwoń. Gwarantujemy dyskrecję.

alkoholowy zespol abstynencyjny

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600