Leczenie alkoholizmu polega na przerwaniu ciągu alkoholowego, detoksykacji, uzupełnieniu niedoborów elektrolitów i nawodnieniu organizmu oraz zmiany sposobu myślenia alkoholika. W pierwszym etapie terapii pomocna może okazać się wszywka alkoholowa. To ratunek dla wielu alkoholików, którzy nie radzą sobie z utrzymaniem wstrzemięźliwości. Jej składnikiem jest disulfiram, czyli Esperal. Wszyty pod skórę uwalnia się stopniowo do organizmu człowieka, wpływając na pracę niektórych narządów.
Wszywka alkoholowa przez wielu uzależnionych traktowana jest jako ostatnia deska ratunku. Na wstępie należy jednak zaznaczyć, że samo jej zastosowanie nie zagwarantuje alkoholikowi cudownego ozdrowienia. Do wyjścia z nałogu potrzebny jest nie tylko Esperal, ale wiele różnorodnych oddziaływań terapeutycznych. Działania te podjęte w odpowiedniej placówce pod okiem specjalistów gwarantują pełen sukces.
Spis treści:
Wszywka alkoholowa, czyli Esperal
Substancją czynną wszywki alkoholowej jest disulfiram. To lek całkowicie bezpieczny dla alkoholika, który stosuje się do zaleceń lekarza. Wśród nich najważniejszym jest wstrzemięźliwość alkoholowa. Disulfiram obecny jest na polskim rynku farmaceutycznym pod postacią jałowych tabletek przeznaczonych do wszywania podskórnego lub tabletki doustnej (Anticol). Jak sama nazwa wskazuje, wszywka alkoholowa to ratunkowy lek dla alkoholika, implementowany bezpośrednio do wnętrza ciała pacjenta.
Jak wszywka alkoholowa działa na organizm? To bardzo proste. Dla trzeźwego alkoholika Esperal pozostaje niewyczuwalny i całkowicie obojętny. Jednakże, gdy sięgnie on po alkohol w jakiejkolwiek postaci, wszywka rozpocznie swe działanie. Obecność w organizmie Esperalu i jego połączenie z alkoholem doprowadzi do wystąpienia reakcji disulfiramowej. Dlaczego?
Esperal blokuje wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej. To enzym, który odgrywa istotną rolę w procesie metabolizmu alkoholu. Dzięki niemu możliwe jest strawienie szkodliwych produktów przemiany tej szkodliwej substancji odurzającej. W wyniku „zaszycia” i spożycia alkoholu dochodzi jednak do zaburzenia pracy wątroby. Enzym nie wydziela się w potrzebnej ilości. W związku z tym organizm nie radzi sobie z ilością toksyn i „buntuje się”. Aldehyd octowy, który jest pośrednim produktem przemiany alkoholu, nie może być bezpośrednio strawiony do kwasu octowego, czyli postaci nieszkodliwej. W konsekwencji „zaszyty” alkoholik, który próbuje przepić wszywkę, boryka się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości. Z reguły przypominają one kaca, jednak ich nasilenie może być niezwykle uciążliwe, a w niektórych przypadkach nawet niebezpieczne dla zdrowia. Konsekwencje połączenia Esperalu z alkoholem mogą być odczuwalne przez kilka lub kilkanaście godzin.
Dostępność zabiegu
Zabieg implementacji wszywki alkoholowej wykonuje się w specjalistycznych placówkach medycznych. Najczęściej są to szpitale z oddziałami leczenia psychiatrycznego oraz ośrodki leczenia uzależnień. Coraz więcej prywatnych placówek zajmuje się kompleksową terapią alkoholizmu. Dzięki temu osoby uzależnione mają coraz powszechniejszy dostęp do wszystkich elementów leczenia choroby alkoholowej.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Wszywkę umieszcza w organizmie pacjenta doświadczony lekarz chirurg. Pozwala to uniknąć błędów w implementacji leku, które mogłyby wpłynąć negatywnie na skuteczność Esperalu. Dawkę leku ustala się wspólnie z pacjentem na podstawie przeprowadzonego przed zabiegiem wywiadu i badania. Wtedy też stwierdza się obecność ewentualnych przeciwwskazań.
Chociaż przeciwwskazania do zabiegu implementacji wszywki nie są częstym powodem rezygnacji z zabiegu, należy pamiętać, że nie każda osoba może się „zaszyć”. Lekarz nie może bowiem umieścić Esperalu w organizmie pacjenta, który jest w stanie upojenia alkoholowego, jest nadwrażliwy na disulfiram, cierpi na schorzenia układu krążenia, oddechowego, choroby wątroby, zaburzenia neurologiczne czy psychiczne. Wszycie Esperalu do wnętrza organizmu mimo istniejących przeciwwskazań może negatywnie wpłynąć na ogólne samopoczucie i stan zdrowia pacjenta. Wszywka może wtedy również nie zadziałać prawidłowo. Dlatego też niezwykle istotna jest szczerość w relacji z personelem medycznym. Sprzyja jej atmosfera zaufania i dyskrecji.
Cena i czas trwania leczenia
Koszt wykonania zabiegu waha się w zależności od dawki leku i dostępnych opcji dodatkowych. Pacjent może bowiem skorzystać z różnorodnych udogodnień, za które naliczane są dodatkowe opłaty. Dzięki temu dobiera standard wykonywanej usługi do własnych potrzeb i preferencji.
Wszywka alkoholowa ratuje alkoholika przez dłuższy okres. Prawidłowo wszyta dawka leku pozostaje aktywna w organizmie nawet przez rok. Po tym czasie można ponownie skorzystać z zabiegu jej wszycia. Całkowity czas trwania leczenia zależy od indywidualnych potrzeb alkoholika. Wyjście z nałogu jest procesem długotrwałym. Aby leczenie było skuteczne, powinno składać się z kilku etapów i elementów. Esperal wykorzystywany we wszywce alkoholowej jest awersyjną metodą wspomagającą leczenie. Pomaga przede wszystkim przerwać ciąg alkoholowy i rozpocząć okres abstynencji. Aby rezultaty leczenia były jak najtrwalsze, należy połączyć ją z detoksem i psychoterapią alkoholizmu.
Zostaw swój komentarz