Rekonwalescencja po usunięciu znamienia – jak długo trwa?

Strona główna / Znamiona skórne / Rekonwalescencja po usunięciu znamienia – jak długo trwa?
rekonwalescencja po usunięciu znamienia

Wielu pacjentów intryguje, jak wygląda rekonwalescencja po usunięciu znamienia. Sam zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania kuracjusza. Czy wobec tego również okres po jego wykonaniu niczym nie różni się od stanu wcześniejszego? Oczywiście pacjent będzie odczuwał pewien dyskomfort związany z przebiegiem zabiegu i efektem (zwłaszcza z powodu rany), ale nie jest on ani nasilony, ani długotrwały. Sam proces gojenia się rany przypomina zasklepianie innych ran ciętych.

Ponieważ rekonwalescencja po usunięciu znamienia nie trwa długo i nie jest skomplikowana, obawa przed powikłaniami nie powinna wpływać na decyzję pacjenta o rozpoczęciu leczenia. Co więcej, nawet po zakończeniu zabiegu pozostaje on pod opieką lekarza, do którego może zgłosić się z niepokojącymi objawami i wątpliwościami. Skutki uboczne usuwania znamion zdarzają się niezwykle rzadko. Również przeciwwskazań do wykonania zabiegu nie jest wiele. Z tego względu pacjentom zaleca się wykonywanie tej mało inwazyjnej ingerencji nawet w celach profilaktycznych.

Które znamiona należy usunąć?

Korzyści wynikające z przeprowadzenia zabiegu usuwania znamion skórnych znacznie przewyższają ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań. Również rekonwalescencja po usunięciu znamienia przebiega zwykle łagodnie i bezproblemowo. Dlatego też chirurgicznie można usunąć niemal wszystkie rodzaje znamion u każdego pełnoletniego pacjenta. Niemal, ponieważ istnieją takie znamiona, które mogą zniknąć samoistnie z powierzchni naszej skóry, a zatem nie wymaga się i nie zaleca ich leczenia. Tak jest np. w przypadku ropnia, kaszaków czy znamion przydatkowych. Oczywiście leczenia nie podejmuje się, jeżeli znamiona te nie dają pacjentowi żadnych objawów oraz nie są powodem jego dyskomfortu czy wstydu. W przypadku gdy lekarz nie stwierdza przeciwwskazań do wykonania zabiegu, pacjenta przyjmuje się do placówki „od ręki”.

Najczęściej znamiona skórne wycina się z powodów zdrowotnych i kosmetycznych. Zabiegowi poddaje się pieprzyki, brodawki, guzy skórne, tłuszczaki, naczyniaki, a także atypowe znamiona barwnikowe. Zwykle wzbudzają one niepokój pacjenta głównie ze względu na zmieniający się ich wygląd. Każdy z nas powinien systematycznie obserwować wszystkie zmiany skórne widoczne na ciele. Do ich charakterystyki najlepiej jest używać kryteriów rozpoznawania czerniaka (ABCDE), które podpowiadają, na jakie cechy znamion należy zwracać szczególną uwagę. Są nimi: asymetria, brzegi, kolor, wielkość, ewolucja. Jeżeli którakolwiek z tych cech zwróci naszą uwagę, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza. Nie musi to być jednak od razu czerniak. Również łagodne zmiany skórne mogą zmieniać swój wygląd i nie zawsze przybierają charakter nowotworowy.

Możliwe jest usuwanie znamion z miejsc intymnych, twarzy, pachwin, a nawet powiek. Są to jednak zabiegi niezwykle precyzyjne, których wykonanie szczególnie powinno się skonsultować z lekarzem specjalistą.

Efekt zabiegu

Bezpieczne usuwanie znamion w Centrum Medycznym Galmedic polega na wycięciu podejrzanej lub nieestetycznej zmiany skórnej w całości. Zabieg ten jest szybki i bezbolesny ze względu na użyte znieczulenie miejscowe. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie na skórze pacjenta, posługując się skalpelem. Z tego względu metoda ta nazywana jest właśnie chirurgiczną. Wycina znamię w całości, najczęściej tworząc ranę w kształcie koła czy owalu. Zależnie od brzegów znamienia, wycinek ma zwykle wielkość od kilku milimetrów, nie przekraczając 2 centymetrów. Zmianę skórną wycina się bowiem wraz ze zdrowymi tkankami. Tak przeprowadzony zabieg umożliwia wykonanie badania histopatologicznego. Powstałą ranę zaszywa się, stosując nici chirurgiczne, dbając, by późniejsza blizna była mało widoczna i estetyczna.

W efekcie zabiegu pacjent pozbywa się szpecących i niebezpiecznych znamion, ale zyskuje jednocześnie ranę na powierzchni swojej skóry. Jest ona jednak niewielka i nie stwarza żadnego ryzyka. Odpowiednia dbałość o jej stan i higienę gwarantuje szybki proces gojenia oraz zasklepienia blizny. Bezpieczeństwo zabiegu określane jest jako wysokie, zwłaszcza jeżeli wykonuje się go w placówkach specjalizujących się w jego wykonaniu.

Rekonwalescencja po usunięciu znamienia

Wiedząc już, na czym polega zabieg, należy zastanowić się nad postępowaniem pozabiegowym oraz należytym do niego przygotowaniem. Rekonwalescencja po usunięciu znamienia nie jest zbyt skomplikowana. W ciągu następnych kilku dni po przeprowadzeniu wycięcia pacjent musi stosować się do kilku zaleceń lekarskich. Nie powinien narażać operowanej okolicy na ekspozycję na promieniowanie UV, korzystać z basenów, saun, kąpieli, naciągać skóry, ocierać ani uciskać. Pacjent powinien również samodzielnie przestrzegać zasad utrzymania higieny rany. Konieczne jest jej dezynfekowanie z użyciem łagodnego środka i zakładanie jałowego opatrunku. W razie konieczności lekarz może przepisać pacjentowi mocniejsze środki farmaceutyczne, uśmierzające ból.

U niektórych pacjentów po kilku dniach od zabiegu mogą pojawić się miejscowe objawy niepożądane. Zwykle jednak nie są one ani uciążliwe, ani niebezpieczne dla zdrowia. Do zgłaszanych przez kuracjuszy dolegliwości należą: zasinienie lub zaczerwienienie okolicy rany, miejscowy obrzęk, ból i pieczenie. Jeżeli objawy nie przybierają na sile i nie są zbyt dotkliwe, można je uznać za fizjologiczne, związane z procesem gojenia się rany. Jeżeli natomiast wzbudzają niepokój pacjenta, zalecamy konsultację lekarską.

Po okresie gojenia się rany i utworzeniu blizny zaleca się nie tylko konsultację lekarską, ale również fizjoterapeutyczną. Fizjoterapia pozwala bowiem na uelastycznienie blizny, zmniejszenie jej widoczności i poprawę estetyki skóry. Korzystając z niektórych środków farmaceutycznych dostępnych bez recepty w aptekach, można samodzielnie zniwelować widoczność blizny. Jednym  nich są plastry silikonowe, coraz częściej stosowane właśnie na zabliźnione, prawidłowo zagojone rany.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600