Znamię atypowe jest jednym z rodzajów znamion barwnikowych. Powstaje na powierzchni naszej skóry w wyniku patologicznego i nadmiernego nagromadzenia się barwnika. U wielu zdrowych osób pojawiają się one znienacka podczas młodości lub dorosłego życia. Często mają też charakter wrodzony. Czy atypowe znamiona barwnikowe są groźne dla zdrowia?
Przyczyny powstawania znamion atypowych nie są do końca znane. Badacze wymieniają wśród nich jednak predyspozycje genetyczne oraz czynniki środowiskowe, a zwłaszcza nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV. Podobne zmiany mogą występować u wielu członków rodziny jednocześnie. Ponieważ niektóre ze znamion, w tym również atypowe znamiona barwnikowe, niosą ze sobą ryzyko rozwoju czerniaka, konieczna jest ich stała i skrupulatna kontrola. Szczególnym ryzykiem transformacji znamienia obciążone są osoby, których bliscy krewni chorowali na czerniaka.
Spis treści:
Atypowe znamiona barwnikowe
Wszelkie znamiona, które mają cechy atypowych, powinny być powodem wizyty u dermatologa. Istnieje bowiem tak wiele rodzajów zmian skórnych, że często niemożliwa jest samodzielna ich ocena. Niewprawne oko może przecież nie dostrzec kilku cech, których nigdy nie przeoczy specjalista. Główne cechy, które zawsze posiadają atypowe znamiona barwnikowe to ich występowanie rodzinne, obecność licznych znamion o małej średnicy, o nieregularnych krawędziach i niejednolitym kolorze. Bez wątpienia jest to choroba dziedziczna, jednak nie każda osoba, która odziedziczy wadliwy gen, w przyszłości zachoruje.
Powierzchnia znamienia atypowego może być niezwykle różnorodna. Płaska, wypukła, grudkowata, o różnym nasileniu barw. Pojawia się zwykle w dowolnym miejscu na skórze. Jako najczęstsze lokalizacje podaje się okolice pleców, klatki piersiowej, pośladków, piersi i skóry głowy. Każdy z nas może posiadać takich zmian kilka, kilkadziesiąt, a niektórzy nawet kilkaset. Ponieważ ich kształt często wydaje się nam podejrzany, warto wiedzieć, jak odróżnić znamię od czerniaka.
Niebezpieczeństwo wystąpienia czerniaka
Każde znamię atypowe niesie ze sobą ryzyko zezłośliwienia. Popularny i niepozorny „pieprzyk” może z czasem okazać się nośnikiem choroby nowotworowej, która zaatakuje całe ciało. Mowa tu o czerniaku. To nowotwór, który wnika w głąb skóry, a przenikając do krwiobiegu, dociera do wszystkich tkanek i narządów. Może wobec tego siać ogromne spustoszenie w naszym ciele.
Aby skutecznie zdiagnozować czerniaka, konieczna jest wizyta u specjalisty dermatologa. Wykona on badanie dermatoskopowe, dzięki któremu oceni charakter naszej zmiany. Samodzielnie możemy jednak zauważyć pewne sygnały alarmowe, które powinny skłonić nas do kontaktu z lekarzem. Z pewnością niepokojąca jest sytuacja, gdy pieprzyk zmienił wygląd. Jego szybki wzrost lub zmiana koloru również nie są normą. Dla oceny diagnostycznej ryzyka rozwoju czerniaka stosuje się 5 kryteriów: ABCDE. Poszczególne litery oznaczają asymetrię zmiany, nierówność brzegów, niejednolity kolor, duży rozmiar i szybką ewolucję zmiany. Jeśli zauważymy u siebie przynajmniej jeden z tych czynników, warto zasięgnąć porady lekarskiej. Szybkie wykrycie zmian nowotworowych jest bowiem kluczem do skutecznego wyleczenia.
Sposoby leczenia zmian skórnych
Nie wszystkie zmiany skórne wymagają podjęcia leczenia. Niektóre z nich znikną z powierzchni naszej skóry samoistnie. Najczęściej dzieje się tak w przypadku zmian, które powstały w wyniku nagromadzenia nadmiaru łoju. Są to przede wszystkim znamiona przydatkowe i kaszaki. Dużego niepokoju nie powinny również wzbudzać u nas ropnie. Zwłaszcza gdy na ciele mamy ranę, a ropień powstał w jej okolicy. Jest on bowiem naturalną odpowiedzią organizmu na obecność w nim drobnoustrojów. Ropa ma charakter obronny i chroni nas przed rozprzestrzenianiem się zakażenia. Jeśli tylko ropień diametralnie nie rośnie ani nie pogarsza się jego wygląd, nie musimy zbytnio się nim przejmować.
Jeśli lekarz stwierdzi, że na skórze mamy atypowe znamiona, często zaleca ich obserwację i ścisłą kontrolę. W przypadku gdy są one niepokojące i mogą mieć szkodliwy wpływ na stan naszego zdrowia, specjalista skieruje nas na leczenie. Zwykle odbywa się to poprzez chirurgiczne usuwanie znamion skórnych. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, a tuż po nim pacjent może wrócić do swoich zwyczajnych obowiązków.
Usuwanie pieprzyków jest częste również z przyczyn estetycznych. Gdy wpływają one w sposób znaczący na komfort pacjenta, możemy zdecydować się na przeprowadzenie zabiegu. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jedynie zabieg kosmetyczny. Do jego przeprowadzenia konieczne są jasne przesłanki. Może być to przykładowo znaczne poczucie dyskomfortu, które powoduje znamię ze względu na miejsce swojej lokalizacji.
Jeżeli nasza zmiana ma charakter przednowotworowy, zostaniemy skierowani na konsultację z chirurgiem onkologiem. Każdy usunięty wycinek poddawany jest ponadto badaniom histopatologicznym, dzięki którym o charakterze zmiany możemy dowiedzieć się już po krótkim czasie od jej usunięcia.
Zostaw swój komentarz