Laseroterapia a nowotwór skóry – czy możliwe jest usuwanie czerniaka laserem?

Strona główna / Znamiona skórne / Laseroterapia a nowotwór skóry – czy możliwe jest usuwanie czerniaka laserem?
alkoholizm a praca

Przy wielu różnorodnych zmianach skórnych lekarz może zalecić pacjentowi laserowe usuwanie znamion. Zalecenie to dotyczy jedynie zmian om łagodnym charakterze, bez podejrzeń rozwoju choroby, w tym również nowotworu. Niemożliwe jest zatem usuwanie czerniaka laserem. Metodę tę zaleca się jednak szerokiemu gronu pacjentów, którzy nie muszą korzystać z zabiegu chirurgii inwazyjnej. Ten charakter zabiegu pozwala na szybką eliminację zmian skórnych w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności hospitalizacji pacjenta i przerywania ciągłości tkanki skalpelem.

Choć usuwanie czerniaka laserem to działanie, którego nie podejmuje się żaden wykwalifikowany lekarz, nie oznacza to, że wiązka światła laserowego jest bezużyteczna w usuwaniu zmian skórnych. Wręcz przeciwnie – w nowoczesnych zabiegach medycyny estetycznej laser wykorzystuje się coraz powszechniej. Można nim usunąć łagodne pieprzyki, brodawki, kaszaki, kurzajki, włókniaki, naczyniaki. Z użyciem lasera frakcyjnego CO2 usuwa się również blizny, przebarwienia, a nawet spłyca rozstępy i zmarszczki.

Laserowe usuwanie znamion i brodawek – wskazania

Wskazania do usuwania znamion laserem każdorazowo weryfikuje dermatolog lub chirurg. Zabieg poprzedza bowiem dokładna kwalifikacja do jego rozpoczęcia. Podczas niej lekarz przeprowadza badanie podmiotowe i przedmiotowe (również z użyciem dermatoskopu) oraz zbiera wywiad medyczny. Laserem usuwa się znamiona, które stanowią dla pacjentów defekt kosmetyczny. Stają się źródłem dyskomfortu, a nawet wstydu. Laserowe usuwanie pieprzyków można wykonywać na powierzchni całego ciała pacjenta. Wśród najczęstszych lokalizacji pola zabiegowego wymienia się twarz, okolice intymne, pachwiny dłonie i stopy. W Centrum Medycznym Galmedic laserowo usuwamy te znamiona, które wyglądają nieestetycznie i ulegają uszkodzeniom podczas codziennej pielęgnacji skóry. W placówce nie jest możliwe usuwanie czerniaka laserem. 

Kiedy nie usuwać znamion laserem – przeciwwskazania

Chorobowy charakter zmian skórnych jest głównym przeciwwskazaniem do usuwania zmian skórnych laserem CO2. Specjaliści eliminują przeciwwskazania już podczas wizyty konsultacyjnej pacjenta. Dzięki temu zapewniają mu nie tylko komfort przeprowadzanego zabiegu, ale przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa. Dla pacjentów, u których istnieje ryzyko rozwoju lub podejrzenie choroby nowotworowej, zaleca się chirurgiczne usuwanie znamion skórnych. Ponieważ charakteru zmiany często nie da się ocenić podczas samodzielnego badania znamion, przed rozpoczęciem leczenia konieczna jest diagnostyka dermatologiczna lub chirurgiczna.

Czy możliwe jest usuwanie czerniaka laserem?

Po badaniu dermatoskopowym lekarz może odradzić pacjentowi laserowe usuwanie znamion. Robi to m.in. w stosunku do osób ze złośliwymi znamionami. Wiązki światła laserowego używa się bowiem przede wszystkim w stosunku do łagodnych zmian skórnych. Tą metodą nie usuwa się znamion chorobowych. Lekarz przeprowadza zabieg w znieczuleniu miejscowym pacjenta, dbając o jego komfort i bezbolesność procedury medycznej. Wiązka światła laserowego jest absorbowana przez tkankę skórną. W wyniku tego działania na powierzchni skóry dochodzi do mikrouszkodzeń, niewidocznych gołym okiem.

Na czym polega zabieg? Proces gojenia i zalecenia po zabiegu

Na czym polega laserowe usuwanie znamion? W wyniku odparowania wody w tkankach i elektrokoagulacji laser stymuluje naturalne procesy regeneracyjne tkanek. Pobudza je równocześnie do produkcji kolagenu i elastyny. Stosowanie lasera CO2 odbywa się w sposób pulsacyjny, zwiększając komfort pacjenta i skuteczność działania terapeutycznego. Zaletą metody jest również minimalne ryzyko powstania widocznej blizny na powierzchni skóry oraz mała inwazyjność. Po laserowym zabiegu usuwania znamion rana goi się szybko. Na ciele nie ma szwów, a sam proces gojenia nie wiąże się z koniecznością odbywania kontroli lekarskich. Po zabiegu usuwania znamion i pieprzyków laserem konieczna jest ochrona znamion przed słońcem. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe sprzyja przebarwieniom i nawrotom. Skoro jednak niemożliwe jest usuwanie czerniaka laserem, które metody okazują się pomocne?

Niewskazane usuwanie czerniaka laserem a chirurgiczne usuwanie znamion i badanie histopatologiczne

Pacjenci zgłaszają się do specjalistów zazwyczaj wówczas, gdy zauważają zmiany wyglądu pieprzyka, wzrost rozmiaru znamion skórnych, pojawiające się na powierzchni skóry nowe atypowe znamiona barwnikowe lub odczuwają ból czy też świąd skóry. Nie zawsze wiedzą, jak odróżnić znamię od czerniaka, dlatego też nie mają świadomości konieczności podjęcia leczenia. W przypadku wątpliwości diagnostycznych lekarz nie zaleca laserowego usuwania znamion lub elektrokoagulacji znamion, ale rozpoczyna postępowanie chirurgiczne. To najskuteczniejszy i bezpieczny sposób leczenia czerniaka.

Usuwanie czerniaka laserem uszkadzałoby tkanki pacjenta. Po chirurgicznym usunięciu znamienia możliwe staje się natomiast wykonanie dokładnego badania histopatologicznego. Polega ono na skrupulatnym obejrzeniu pobranego wycinka tkanki skórnej w mikroskopowym powiększeniu. Tkanka pobrana od pacjenta jeszcze podczas zabiegu chirurgicznego umieszczana jest w roztworze formaliny, który zachowuje jej właściwości i cechy charakterystyczne. Następnie lekarz przekazuje ją do laboratorium. Zmianę należy jednak pobrać w sposób nienaruszający tkanki. Co więcej, lekarz wykonuje chirurgiczne wycięcie znamion wraz z marginesem zdrowej tkanki. Nie tylko nie uszkadza zatem znamienia, ale również bezboleśnie nacina zdrową skórę w jego okolicy. W badaniu histopatologicznym opisuje się wynik obserwacji, czyli dokładny charakter znamienia wraz z ewentualnym naciekiem na okoliczne tkanki.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600