Pieprzyk zmienił wygląd – czy pora go wyciąć?

Strona główna / Znamiona skórne / Pieprzyk zmienił wygląd – czy pora go wyciąć?
Pieprzyk zmienił wygląd

Oceny znamion skórnych, które znajdują się w różnych miejscach naszego ciała dokonać może jedynie specjalista. W tym celu udajemy się do dermatologa, na badanie zwane dermatoskopią. Z wykorzystaniem specjalnego narzędzia, lekarz obejrzy nasze zmiany w aż dziesięciokrotnym powiększeniu. Dzięki temu postawi trafną diagnozę. Samodzielnie możemy jednak zauważyć pierwsze symptomy, które powinny nas zaniepokoić. Gdy pieprzyk zmienił wygląd, nagle urósł lub zmienił zabarwienie – jest to podstawą do kontroli u specjalisty.

Twój pieprzyk zmienił wygląd? Sprawdź, czy to nie czerniak! Coraz większa świadomość pacjentów owocuje zwiększeniem ilości wykonywanych zabiegów chirurgicznego usuwania znamion. To bardzo dobra wiadomość, biorąc pod uwagę, że każdego roku na czerniaka choruje ogromna ilość osób. Do tej pory powszechne było przekonanie, że powstaje on niemal jedynie jako wynik nadmiernej ekspozycji ciała na promieniowanie UVA  i UVB. Istotne są jednak również inne czynniki.

Znamię czy czerniak?

Jak odróżnić znamię od czerniaka? Jest przecież tyle różnorodnych rodzajów zmian skórnych, które nie od razu zwiastują problemy zdrowotne. Najłagodniejszymi znamionami są te barwnikowe, naskórkowe oraz przydatkowe. Można powiedzieć, że są to naturalne i fizjologiczne znamiona, powstające wskutek nagromadzenia w jednym miejscu zbyt dużej liczby komórek barwnikowych. W ciele każdego człowieka zauważyć możemy przynajmniej kilka takich miejsc. Najpopularniejsze są pieprzyki, które każdy z nas ma. Jednak, gdy pieprzyk zmienił wygląd, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza. Objaw ten nie jest bowiem pożądany.

Znamiona przydatkowe powstają wskutek gromadzenia się łoju w obszarze mieszków włosowych. By tak się stało, wcale nie musimy zaniedbywać swojej higieny. Wystarczy, że wydzielamy nadmiar sebum, które samodzielnie nie jest w stanie się odprowadzać. Na naszej skórze powstają wtedy właśnie znamiona przydatkowe albo kaszaki, mające postać niewielkich krost. Niegroźne są również zmiany ropne, które powstają w wyniku infekcji.

Pieprzyk zmienił wygląd – pierwszy objaw czerniaka?

Naszą ogromną czujność powinny wzbudzać wszelkie guzy skórne, niezależnie od ich rozmiaru. Czasami bowiem malutki guzek może świadczyć o powstawaniu w naszym ciele zmiany przednowotworowej. Duże guzy nie muszą natomiast od razu być dla nas groźne. Ze względu na brak możliwości oceny zagrożenia zdrowia gołym okiem, każdorazowo zalecamy konsultację specjalistyczną. Guzy mogą okazać się torbielami, mięśniakami, włókniakami, tłuszczakami i innymi.

Nowotworem złośliwym skóry jest czerniak. Aby go rozpoznać, należy dokonać oceny zmiany pod kątem pięciu kryteriów ABCDE. Wykorzystują je również specjaliści podczas badania naszych znamion. Jeśli znamię jest A – asymetryczne, B – ma zmienioną barwę, C – czerwony, czarny lub niejednolity kolor, D – duży rozmiar i E – ewoluuje, może być to czerniak. Cechy te pomagają w rozpoznawaniu czerniaka. Ten rodzaj nowotworu skóry jest najczęściej samodzielnie rozpoznawany przez pacjentów, głównie ze względu na fakt, że rozwija się na powierzchni skóry. Jest dzięki temu dobrze widoczny i możliwa jest jego samokontrola.

Zmianie może ulec niemal wszystko w wyglądzie znamienia – barwa, wypukłość, rozmiar, a nawet lokalizacja. „Wędrujące” pieprzyki nie są zbyt częste, jednak gdy się zdarzają, niezwykle trudno je rozpoznać. Również, gdy nagle jakiś pieprzyk pojawi się na naszej skórze, powinniśmy bacznie go obserwować. Zbyt szybki wzrost czy zmiana barwy powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Niezwykle istotny jest fakt, że bez względu na rodzaj znamienia, żadne z nich nie powinno nas boleć.

Chcę pozbyć się znamienia

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych jest jedną z możliwości usunięcia niepożądanych lub groźnych dla naszego zdrowia zmian skórnych. Z wykorzystaniem technik chirurgicznych dokonuje się całościowego wycięcia zmiany wraz z marginesem zdrowych tkanek. Wskazaniem do wykonania takiego zabiegu jest podejrzenie zmian przednowotworowych lub nowotworowych, duży rozmiar zmiany, jej niewygodna lokalizacja, zwłaszcza taka, która powoduje dyskomfort w kontakcie z odzieżą. Jeśli posiadamy wypukłe, duże znamiona na twarzy, karku, w okolicach intymnych, nie jest to już tylko kwestia estetyczna. Możemy bowiem łatwo zahaczyć o nie krawędzią odzieży i spowodować ich uszkodzenie. To natomiast może skutkować nawet trudnym do wyleczenia zakażeniem. Również, gdy zauważymy, że pieprzyk zmienił wygląd, a badanie dermatoskopem wykaże nieprawidłowości w jego budowie, powinniśmy niezwłocznie się go pozbyć. Dzięki temu możemy zapobiec powstaniu groźnych dla naszego zdrowia następstw bagatelizowania zmian skórnych.

Usuwanie znamion skórnych dostępne jest niemal dla każdego. Istnieje tylko kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Nie możemy się mu poddać, gdy w naszym organizmie toczy się infekcja, znamię jest zakażone lub nasz ogólny stan zdrowia na to nie pozwala. Zabieg powinny odroczyć również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. W przypadku, gdy liczy się czas, warto zastanowić się nad skorzystaniem z innej metody usuwania znamion.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600