Znamiona skórne

Usuwanie znamion laserem – lepsze niż chirurgiczne?

usuwanie znamion laserem

Zmiany skórne występują u każdego człowieka, bez względu na jego wiek, płeć czy ogólny stan zdrowia. Mogą być zlokalizowane w różnorodnych miejscach na ciele, również na twarzy, okolicach intymnych, a nawet dłoniach i owłosionej skórze głowy. Są klasyfikowane jako pieprzyki, brodawki, kurzajki, naczyniaki, włókniaki, kaszaki, tłuszczaki i wiele innych. Często są również źródłem problemów estetycznych, dyskomfortu, a nawet poczucia wstydu. W wielu partiach ciała są powodem bólu, nawet podczas codziennych czynności higieniczno-pielęgnacyjnych. Wówczas lekarz zaleca usuwanie znamion laserem.

Usuwanie znamion laserem możliwe jest wyłącznie wówczas, gdy na ciele pacjenta stwierdzono istnienie niechorobowych i niezłośliwych zmian skórnych. W innych przypadkach znamiona należy usunąć chirurgicznie, z użyciem skalpela. Jedynie takie działanie umożliwia wykonanie późniejszego badania histopatologicznego pobranego wycinka. Co więcej, chirurgiczne usuwanie znamion jest jedyną skuteczną metodą leczenia nowotworu złośliwego skóry, czyli czerniaka.

Na czym polega usuwanie znamion laserem?

Przy wielu rodzajach zmian skórnych lekarz może wykonywać usuwanie znamion laserem CO2. Wiązka światła laserowego jest w trakcie zabiegu absorbowana przez tkankę skórną. W jej wnętrzu dochodzi do mikrouszkodzeń w wyniku zjawiska odparowania wody i elektrokoagulacji. Nowoczesne lasery nie uszkadzają termicznie tkanek. Pracują w trybie pulsacyjnym, zwiększając jednocześnie komfort pracy operatora oraz pacjenta. Zaletą tej metody jest również niewielkie ryzyko powstania widocznej blizny. Zwykle po zabiegu laserowego usuwania znamion rana goi się szybko, a blizna pozostaje niezauważalna gołym okiem. Jest ponadto mniejsza niż usuwane znamię.

Wskazania i przeciwwskazania do laserowego usuwania znamion

Laserem usuwa się przede wszystkim te znamiona, które stanowią dla pacjenta defekt kosmetyczny i estetyczny. To przede wszystkim znamiona barwnikowe (popularne pieprzyki), brodawki łojotokowe, kłykciny kończyste, włókniaki, naczyniaki i łagodne zmiany skórne w formie guzów czy blizn. Zabiegi wykonuje się na całym ciele pacjenta: nawet na twarzy, w okolicach intymnych, pachwinach, dłoniach czy stopach. Weryfikacją wskazań do laserowego usuwania znamion skórnych zajmuje się chirurg. W Centrum Medycznym Galmedic usuwa on przede wszystkim te zmiany, które wyglądają nieestetycznie i ulegają uszkodzeniom podczas codziennej pielęgnacji skóry. Pacjent może bowiem ranić je nawet w trakcie mycia, depilacji, golenia skóry czy stosowania kremów, balsamów, a nawet wykonywania makijażu.

Zabiegi medycyny estetycznej, podczas których wykonuje się usuwanie znamion laserem, nie są wskazane dla pacjentów, u których istnieje ryzyko lub podejrzenie zmiany nowotworowej. Wówczas wykonuje się chirurgiczne usuwanie znamion i badanie histopatologiczne. Wśród innych przeciwwskazań do usuwania znamion laserem frakcyjnym CO2 wymienia się ciążę i karmienie piersią, choroby skórne, nowotwory, posiadanie rozrusznika serca oraz implantów zlokalizowanych w okolicy zabiegowej. Procedury medycznej nie można rozpocząć także u pacjentów z zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi.

Usuwanie znamion laserem – jak się przygotować?

Do laserowego usuwania znamion nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Pacjent powinien jednak zgłosić się na konsultację lekarską. Podczas niej specjalista wykona podstawowe badanie znamion, zapozna się również z ewentualnymi objawami doskwierającymi pacjentowi. Podczas samodzielnego badania znamion w warunkach domowych można bowiem zauważyć pierwsze nieprawidłowości świadczące o patologicznym rozwoju zmian skórnych. Niepokojące są rosnące, swędzące znamiona, zmieniające kolor i kształt oraz ewoluujące.

Na ok. 3-4 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić wszelkie preparaty z witaminą C, pochodne witaminy A oraz kwasów owocowych. Na tydzień poprzedzający zabieg nie zaleca się wykonywania peelingów, depilacji woskiem i kremem. Wskazana jest również rezygnacja z ekspozycji na promieniowanie UV. Niestosowanie się do zaleceń może przyczyniać się do licznych podrażnień i reakcji alergicznych. Na pół roku przed planowanym leczeniem należy ponadto zrezygnować ze stosowania retinoidów.

Przed laserowym usuwaniem zmian lekarz stosuje znieczulenie miejscowe. Dzięki temu zabieg jest całkowicie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta. Nie wywołuje objawów niepożądanych w obrębie skóry oraz nie prowadzi do powikłań. Dzięki temu usuwanie znamion laserem cieszy się opinią bezpiecznej i mało inwazyjnej metody likwidacji zmian skórnych.

Efekty i zalecenia po zabiegu z użyciem lasera CO2 na zmiany skórne

Usuwanie znamion laserem jest wysoce skuteczne, a na efekty zabiegu nie trzeba długo czekać. Są one bowiem widoczne od razu po zabiegu. Na powierzchni skóry pacjenta nie widać znamion skórnych, które poddano laseroterapii. Redukcja zmian pozwala zatem na cieszenie się pięknym wyglądem i podniesienie poziomu jakości życia oraz satysfakcji z wyglądu zewnętrznego skóry. Laserowe usuwanie pieprzyków stymuluje skórę do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych, które wpływają korzystnie na kondycję skóry i jej witalność. W procesie gojenia w miejscu znamion i pieprzyków, a czasem nawet przebarwień, powstaje nowa tkanka skórna.

Proces gojenia się rany po laserowym usuwaniu zmian skórnych jest krótkotrwały. Zabieg nie wymaga stosowania szwów chirurgicznych. Na powierzchni skóry powstaje niewielki strupek, który samoistnie odpada, uwidaczniając zdrową tkankę skórną. Nie należy go podważać, ani uszkadzać. Po laserowym usuwaniu znamion i pieprzyków należy szczególnie dbać o higienę i pielęgnację rany. Pacjent powinien jednak zrezygnować z kąpieli na rzecz krótkich pryszniców, powstrzymać się od opalania, wizyt w saunach i na basenach. W przypadku zauważenia niepokojących objawów konieczna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem.

Zabieg usuwania znamion można przeprowadzić również metodą elektrokoagulacji znamion skórnych. Również tą metodą można usuwać znamiona nieestetyczne, nawet znamiona w miejscach intymnych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

668 660 600