Laserowe usuwanie znamion należy do najskuteczniejszych metod walki z łagodnymi zmianami skórnymi zlokalizowanymi w różnych miejscach na ludzkim ciele. Z wykorzystaniem lasera możliwe staje się dotarcie do nietypowych miejsc, w których mogą powstawać pieprzyki, brodawki i inne nieestetyczne znamiona. To mało inwazyjny zabieg, podczas którego dochodzi do uszkodzenia zmienionej tkanki i stymulacji procesów regeneracyjnych skóry. Laser nie zostawia jednak blizn, a stosować go można na niemal wszystkie rodzaje i typy znamion, pod warunkiem ich łagodnego (niechorobowego) charakteru.
Znamiona barwnikowe należą do najliczniejszej grupy zmian skórnych, w stosunku do których wykonuje się laserowe usuwanie znamion. Powstają bowiem w wyniku nadmiernego (patologicznego) nagromadzenia się komórek barwnikowych skóry (melanocytów) w jednym miejscu. Zabieg wykonuje się głównie ze względów kosmetycznych i estetycznych, a przeciwwskazań do jego zastosowania jest niewiele. Eliminuje się je podczas konsultacji lekarskiej.
Spis treści:
Pieprzyki, brodawki, naczyniaki, guzy – które znamiona należy usuwać?
Laserowe usuwanie znamion najczęściej dotyczy pieprzyków, brodawek (również wystających ponad powierzchnię skóry i pokrytych owłosieniem), kłykcin, kurzajek, znamion barwnikowych i naczyniaków. Za pomocą lasera można również usuwać blizny, przebarwienia i rozstępy, w czym specjalizuje się przede wszystkim medycyna estetyczna. Zamiast laserowego usuwania zmian, wybranym pacjentom lekarze zalecają zabiegi chirurgiczne z użyciem skalpela. Takiego postępowania wymagają zwykle guzy skórne, prosaki, włókniaki, tłuszczaki czy kaszaki.
Niezalecane jest laserowe usuwanie znamion ze względów zdrowotnych. Wykonuje się je z powodów kosmetycznych i estetycznych. Chirurgicznie należy niezwłocznie usunąć wszystkie znamiona skórne, które zmieniają swój wygląd, a ich rozwój staje się zauważalnym dla pacjenta sygnałem alarmowym. Samodzielne badanie znamion ma nieocenioną wartość diagnostyczną. W ocenie rodzaju znamienia skórnego pomocne okazują się kryteria ABCDE rozwoju czerniaka. Do lekarza należy się udać zawsze, gdy znamię staje się asymetryczne, o nieregularnych brzegach, niejednolitym kolorze, osiąga duże rozmiary i nagle wzrasta. Wszystkie z tych objawów stają się wskazaniami medycznymi do wykonania zabiegu usuwania znamion skalpelem i zlecenia badania histopatologicznego. Usunięcia wymagają również m.in. brodawki wirusowe, a także bolące, krwawiące lub swędzące znamiona. Zabieg chirurgiczny jest ponadto jedyną metodą leczenia nowotworu złośliwego skóry, czyli czerniaka.
Chirurgia a laser – bezpieczeństwo i przeciwwskazania
Zarówno chirurgiczne, jak i laserowe usuwanie znamion skórnych wykonuje się w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Główną różnicą pomiędzy tymi zabiegami jest narzędzie, jakim posługuje się podczas zabiegu operator. W przypadku chirurgicznego usuwania zmian skórnych chirurg wycina je w całości skalpelem. Z kolei jak sama nazwa wskazuje, podczas zabiegu laserowego wykorzystuje się laser frakcyjny CO2.
Chirurgiczne usuwanie znamion i laser CO2 nie mogą jednak zostać zastosowane u wszystkich pacjentów. Wśród przeciwwskazań do wykonania zabiegów wymienia się skłonność do powstawania bliznowców i blizn hipertroficznych. Do zabiegu nie kwalifikują się pacjenci z aktywnymi chorobami skóry w okolicy usuwanego znamienia, przyjmujący leki i zioła światłoczułe, z cukrzycą, padaczką, stosujący retinoidy doustne, kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Laserowe usuwanie znamion – jak się przygotować?
Laserowe usuwanie znamion nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta. Warto zadbać o czystość skóry, a w przypadku występowania znamion w miejscach intymnych – również o depilację. Pozostałymi formalnościami zajmie się lekarz specjalista. To on samodzielnie lub z pomocą przedstawicieli personelu pielęgniarskiego oczyszcza, dezynfekuje i znieczula skórę w miejscu zabiegowym. Przeprowadza również kwalifikację poprzedzającą wykonanie zabiegu. Podczas krótkiego spotkania z pacjentem dokonuje diagnostyki stanu skóry pacjenta oraz zbiera informacje medyczne w formie wywiadu lekarskiego. W ten sposób weryfikuje istnienie wskazań i eliminuje ewentualne przeciwwskazania do usuwania zmian.
Jak przebiega usuwanie znamion laserem?
Laser nie narusza całej struktury skóry. Dociera do zmienionych tkanek i na ich powierzchni tworzy serię niewielkich nakłuć. Po wygojeniu się obszaru zabiegowego pacjenci dostrzegają jednolity kolor skóry i brak zmian skórnych. Efekt ten zawdzięczają stymulacji procesów regeneracyjnych skóry, odpowiedzialnych za jej witalny i młodzieńczy wygląd. Chirurg lub dermatolog nie jest jednak w stanie za pomocą lasera wyciąć znamienia w całości i przekazać wycinka do dalszej diagnostyki. Wiązka lasera uszkadza bowiem tkanki. Wśród popularnych metod wymienia się również elektrokoagulację znamion skórnych. Warto wspomnieć, że laser posiada także właściwości koagulujące naczynia krwionośne. Dzięki temu podczas zabiegu nie dochodzi do krwawienia. Zabieg trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut. Jest bezbolesny oraz komfortowy dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego (najczęściej w formie maści lub kremu).
Laserowe usuwanie znamion – zalecenia po zabiegu, proces gojenia, rekonwalescencja
Po odparowaniu i usunięciu zmian za pomocą lasera lekarz nie zakłada na skórę pacjenta szwów. Laserowe usuwanie pieprzyków i innych zmian skórnych nie wiąże się zatem z długotrwałą rekonwalescencją. Nie wymaga również hospitalizacji pacjenta. Rana goi się zwykle około 14 dni. Najpierw na powierzchni skóry tworzy się niewielki strupek, który następnie odpada samoistnie. Nie należy go odrywać – działanie to może zwiększać ryzyko powstania blizny. Podczas procesu gojenia pacjent powinien pamiętać o szczególnej dbałości o higienę i pielęgnację skóry. Co więcej, należy unikać moczenia rany, jej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe i działanie wysokich oraz niskich temperatur. Przez kilka tygodni po laserowym usuwaniu znamion należy (bez względu na pogodę) używać kremów z wysoką ochroną UV (SPF 50). Należy ponadto stosować kosmetyki i leki zlecone przez lekarza. W razie wątpliwości oraz wystąpienia niepokojących objawów konieczna jest konsultacja ze specjalistą.
Zostaw swój komentarz