Znamiona w miejscach intymnych. Czy należy je wycinać?

Strona główna / Znamiona skórne / Znamiona w miejscach intymnych. Czy należy je wycinać?
znamiona w miejscach intymnych

Wszelkiego rodzaju zmiany skórne mogą pojawiać się w różnych miejscach. Na ich lokalizację nie mamy wpływu. Zwykle powstają one w miejscach widocznych, narażonych na nadmierne działanie szkodliwych czynników (głównie promieniowania UV). Jednak czasami na ciele pojawiają się takie zmiany, których nie sposób zauważyć od razu. Wnikliwa samoobserwacja stanu własnej skóry, która powinna odbywać się przynajmniej co miesiąc, pozwala na uniknięcie przeoczenia zmian skórnych, jakie znajdują się w niecodziennej, a często i wstydliwej lokalizacji. Głównie z tego względu znamiona w miejscach intymnych wymagają szczegółowej obserwacji i wnikliwej diagnostyki.

Znamiona w miejscach intymnych najczęściej zlokalizowane są między pośladkami, na jądrach lub mosznie, wzgórku łonowym, wargach sromowych większych oraz piersiach. W tych miejscach są one szczególnie narażone na uszkodzenia i otarcia. Może do nich dojść głównie podczas zmiany bielizny, depilacji lub innych czynności kosmetyczno-higienicznych. Mimo że ich występowanie wzbudza irracjonalny wstyd, należy pokazać je lekarzowi, który określi ich charakter i podpowie, w jaki sposób najlepiej je wyleczyć.

Rodzaje znamion

Zanim zastanowimy się nad tym, czy usuwanie znamion skórnych jest bezpieczne, należy zaznajomić się z ich rodzajami. Nie każde z nich wymaga bowiem leczenia. Istnieją łagodne zmiany, które nie powodują dyskomfortu i nie są obciążone ryzykiem wywołania niebezpiecznej dla zdrowia pacjenta choroby. Zwykle do ich grona zalicza się znamiona przydatkowe, kaszaki, naczyniaki i ropnie. Często samoistnie się wchłaniają, co uspokaja pacjentów i zadowala. Jeżeli dotyczą nas znamiona w miejscach intymnych o charakterze łagodnym, możemy je usunąć wyłącznie zw względów kosmetycznych.

Najczęściej zmieniają swój wygląd te znamiona, które występują na naszej skórze w dużej ilości. Mowa tu o znamionach barwnikowych, powstających w wyniku nagromadzenia się w tkankach melanocytów – komórek barwnikowych. To one odpowiedzialne są za ciemniejszy kolor i widoczność popularnych pieprzyków. Gdy zmieniają one swój wygląd, rosną, bolą, swędzą lub krwawią, powinny stać się powodem do wizyty u lekarza. Bez względu na miejsce występowania zmiany skórnej, objawy te zawsze są oznaką pewnych nieprawidłowości. Groźne dla zdrowia mogą również okazać się wszelkiego rodzaju guzy, widoczne na powierzchni skóry gołym okiem. Są one wyczuwalne pod naciskiem. Często stanowią zwiastun stanu przednowotworowego.

Znamiona w miejscach intymnych

Znamiona w miejscach intymnych równie często wycina się z przyczyn estetycznych, co zdrowotnych. Są one bowiem narażone na ciągłe drażnienie, uszkodzenia i nie podobają się pacjentom. Mimo że zmiany te są przez większość czasu zakryte pod ubraniem, wzbudzają u pacjenta niepokój i dyskomfort. Można je zdiagnozować nie tylko u chirurga i dermatologa, ale nawet ginekologa.

Jeżeli nie wiemy, jak odróżnić znamię od czerniaka, warto zapoznać się z diagnostycznymi kryteriami ABCDE. Zmiany skórne, niezależnie od lokalizacji, mogą bowiem zmieniać swój wygląd z biegiem czasu i przekształcać w stany chorobowe. W celu zapobiegania ich rozwojowi zaleca się przeprowadzanie systematycznej samokontroli ich stanu. Należy obserwować przede wszystkim, czy naszych znamion nie dotyczą takie cechy jak: asymetria, nieregularność brzegów, niejednolity kolor, ewolucja i duży rozmiar. Jeżeli zauważymy przynajmniej jedno kryterium, powinniśmy niezwłocznie skonsultować zmianę skórną z lekarzem. Doświadczony chirurg jest w stanie szybko określić, z jakim charakterem zmiany ma do czynienia. Podczas wizyty możliwe jest ponadto ustalenie możliwej metody leczenia.

Zalecane postępowanie

Wielu pacjentów zastanawia się, jak przygotować się do zabiegu chirurgicznego usuwania znamion skórnych. Zwłaszcza jeśli zabieg będzie dotyczył zmian zlokalizowanych w okolicach intymnych. Nie trzeba jednak podejmować szczególnych działań. Wystarczy odpowiednia dbałość o poziom higieny osobistej. Jeśli to zwiększy poczucie komfortu pacjenta, może on samodzielnie wykonać depilację. Chirurg przed zabiegiem w odpowiedni sposób przygotowuje pole operacyjne. Myje i dezynfekuje skórę, zaznacza kontur usuwanego znamienia i znieczula miejscowo pacjenta. Zabieg jest na tyle mało inwazyjny, że nie wymaga podejmowania specjalistycznych działań poprzedzających jego wykonanie. Jeżeli pacjent zażywa jakiekolwiek leki, powinien poinformować o tym lekarza. Niektóre z nich należy odpowiednio wcześniej odstawić.

Chirurgiczne usuwanie znamion jest bezbolesne. Wykonuje je chirurg przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego. Nacina skórę w pobliżu miejsca występowania wycinanego znamienia i usuwa je w całości, okalając je skalpelem. W ten sposób pobiera jednocześnie tkankę do badania histopatologicznego. Rana powstała w wyniku wycięcia zmiany skórnej zwykle jest niewielka. Do jej zaszycia wystarcza zastosowanie nici chirurgicznych. W przypadku pacjentów, u których zmiany skórne są rozległe i wymagają wycięcia znacznych powierzchni skóry, można dodatkowo przeprowadzić zabieg przeszczepienia zdrowych tkanek.

Powrót do codzienności

Rekonwalescencja po zabiegu trwa zwykle około 2 miesięcy. Ostateczny kształt i formę blizna przybiera jednak dopiero po upływie kilku miesięcy. Tuż po zabiegu pacjent powinien wystrzegać się namaczania rany, długich kąpieli, wizyt w solarium, na basenie czy w saunie. Nie może ponadto przeciążać operowanego miejsca. Powinien nosić luźną, zwiewną i bawełnianą bieliznę, ułatwiającą gojenie się rany. Konieczne jest ponadto codzienne przemywanie i obserwacja powstającej blizny oraz zmiana opatrunku.
Jeżeli usunęliśmy znamiona w miejscach intymnych, przez kilka tygodni powinniśmy powstrzymać się od podejmowania kontaktów seksualnych. Blizna po zabiegu musi odpowiednio się zagoić, by nie doszło do zakażenia lub zabrudzenia rany. Aktywność seksualna może ponadto sprzyjać powstawaniu otarć, przeciążeń i napięć skóry, które nie są pożądane podczas rekonwalescencji.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600