Znamiona barwnikowe – czym są? Jak je rozpoznać? Czy warto je usunąć?

Strona główna / Znamiona skórne / Znamiona barwnikowe – czym są? Jak je rozpoznać? Czy warto je usunąć?
Znamiona barwnikowe

Wszyscy posiadamy na swoim ciele znamiona. Czasami są one ledwo dostrzegalne, a czasem przybierają większe rozmiary. Zmiany skórne, w tym znamiona barwnikowe, są najczęstszą przyczyną wizyt pacjentów u lekarza dermatologa.

W związku z tym, że istnieje ogromna ilość rodzajów zmian skórnych, rzadko samodzielnie potrafimy określić, co widzimy na naszej skórze. Często niepozorne znamiona barwnikowe, czyli popularne pieprzyki, mogą okazać się atypowe. Zwykle prowadzą wtedy do powstania w naszym organizmie stanu chorobowego. Z drugiej strony, nie każda zmiana na naszym ciele musi być od razu alarmująca. Podstawą jest dokładna samokontrola i obserwacja.

Diagnostyka zmian skórnych

Znamiona niezwykle łatwo zauważyć. Nawet jeśli są niewielkich rozmiarów, odznaczają się na naszej skórze. Wszystko przez ich zmieniony koloryt. W miejscu powstania zmiany skórnej patologicznie kumuluje się bowiem barwnik skórny, odpowiedzialny za ciemniejszy kolor popularnego „pieprzyka”. Gdy cokolwiek w wyglądzie naszej skóry nas niepokoi, powinniśmy wybrać się do dermatologa. Lekarz tej specjalizacji posiada nie tylko wiedzę i umiejętności, dzięki którym może nam pomóc, ale i sprzęt.

Badanie stanu skóry przeprowadza on za pomocą dermatoskopu. Dzięki jego wykorzystaniu badanie dermatoskopowe jest niezwykle dokładne. Narzędzie to umożliwia obejrzenie skóry centymetr po centymetrze, w prawie dziesięciokrotnym powiększeniu. W takim rozmiarze widać dokładnie charakter naszych znamion. Lekarz bez wątpliwości może określić ich rodzaj i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Znamiona barwnikowe a czerniak

Jak już wspomnieliśmy, istnieje wiele rodzajów znamion. Część z nich jest całkowicie fizjologiczna i niegroźna dla naszego zdrowia. Do łagodnych zmian zaliczamy przede wszystkim: znamiona naskórkowe (popularne brodawki), przydatkowe, kaszaki oraz ropnie skórne. Alarmujące są dla nas natomiast znamiona barwnikowe, guzy skórne i tłuszczaki. Zmiany te mogą mieć bowiem charakter złośliwy, a z niektórych może nawet rozwinąć się czerniak.

Lekarze szacują, że statystyczny dorosły człowiek ma około 20 znamion barwnikowych na swoim ciele. Mogą być one wrodzone oraz nabyte. Te, z którymi się rodzimy, są przeważnie pojedyncze, o jednolitym kolorze. Te pojawiające się w ciągu naszego życia częściej występują w skupiskach. Zwykle powstają w miejscach narażonych na przewlekłe promieniowanie słoneczne. Bez względu na swój rodzaj, wszystkie wymagają obserwacji i kontroli. W każdym momencie naszego życia możemy zauważyć na ciele nową zmianę, która wzbudzi nasz niepokój. Alarmująca może być również zmiana wyglądu znamienia, które znamy już od dawna.

Mimo że znamiona barwnikowe rzadko przybierają charakter złośliwy, konieczne jest stałe monitorowanie ich wyglądu i stanu. Dzięki temu możemy zapobiec rozwinięciu się niebezpiecznego nowotworu skóry. Powszechne są znamiona atypowe, które występują u wielu członków rodziny, są liczne, malutkie i nieregularne. Często są oznaką zmian przednowotworowych. W celach diagnostycznych dermatolodzy posługują się kryteriami rozpoznawania czerniaka ABCDE. Cechy, które wskazują na złośliwy charakter zmian skórnych to przede wszystkim: asymetria, poszarpane brzegi zmiany, jej czerwony, czarny lub niejednolity kolor, duży rozmiar i szybka ewolucja. Zwłaszcza gdy zauważona przez nas zmiana skórna szybko zmienia swój wygląd, nie powinniśmy zwlekać z wizytą lekarską.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia czerniaka, należy stosować odpowiednią ochronę skóry przed promieniami słonecznymi. U osób, które posiadają na ciele wiele zmian, wskazana jest kontrola dermatoskopowa wykonywana przynajmniej raz w roku, a najlepiej co 6 miesięcy.

Leczenie

Ocena dermatoskopowa jest podstawą kwalifikacji pacjenta do zabiegu usunięcia znamienia. W przypadku podejrzanych zmian lekarz niemal zawsze zleca chirurgiczne usuwanie znamion skórnych. Jest to zabieg skuteczny i mało inwazyjny. Podczas niego usuwa się zmieniony obszar skóry oraz odpowiedni margines zdrowych tkanek. Dzięki temu zyskujemy większe prawdopodobieństwo, że znamię z czasem nie odrośnie.

Bezpieczne usuwanie znamion skórnych w Krakowie oferujemy w Centrum Medycznym Galmedic. Wykwalifikowany personel obejmuje pacjenta opieką już od pierwszych chwil spędzonych w placówce. Przeprowadzamy szczegółowy wywiad lekarski, badanie oraz doradzamy, w jaki sposób podjąć się leczenia zmian skórnych. Wykonujemy chirurgiczne usuwanie znamion w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest więc całkowicie bezbolesny. Rekonwalescencja po zabiegu również nie jest wymagająca. Pacjent może wykonywać swoje codzienne obowiązki. Jedyne, o czym musi pamiętać, to odpowiednia dbałość o higienę rany i blizny.

Usuwanie pieprzyków jest również popularne z powodów estetycznych. Powodowany przez nie dyskomfort może być związany nie tylko z ich wyglądem, ale i lokalizacją. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest umiejscowienie znamienia w okolicy twarzy, karku, pachwin, narządów intymnych, dolnej części pleców. Są to bowiem części ciała narażone w największym stopniu na wystąpienie otarć spowodowanych krawędzią odzieży. W związku z tym nawet przez swoją nieuwagę możemy doprowadzić do uszkodzenia zmiany skórnej. To może z kolei prowadzić do wystąpienia zakażenia.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600