Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych jest zabiegiem coraz częściej wybieranym przez pacjentów. Daje więcej możliwości niż laseroterapia, a jest równie nieinwazyjny. Mimo że w celu jego wykonania nacina się skórę, blizna nie jest widoczna. Dzięki zabiegowi wykonanemu chirurgicznie zyskujemy jednak coś o wiele ważniejszego niż niewielka blizna – możliwość dokładnego zbadania wyciętej zmiany. Taka opcja nie jest dostępna przy wyborze innych metod leczenia znamion. Dlatego też laseroterapia jest odradzana pacjentom, u których podejrzewa się chorobowy lub złośliwy charakter zmian skórnych. Jak przygotować się do zabiegu?
Podstawą do decyzji o pozbyciu się znamienia zawsze powinna być wizyta u dermatologa. Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych stanowi jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów tzw. chirurgii jednego dnia. Pacjenci zgłaszają się do jego wykonania zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych. Wielu z nich odczuwa znaczny dyskomfort związany z lokalizacją pieprzyków. Czasami nie tylko ich charakter, ale i położenie może być niebezpieczne dla zdrowia. Zwłaszcza gdy narażone są na częste uszkodzenia i ryzyko wystąpienia zakażenia.
Spis treści:
Zmiany skórne i ich diagnostyka
Jedynym skutecznym i najpewniejszym sposobem diagnostyki znamion skórnych jest ich zbadanie przez specjalistę. Wizyta u lekarza dermatologa to podstawa, jeżeli podejrzewamy, że na naszej skórze powstały zmiany o charakterze chorobowym. Możemy się do niego udać również, jeśli odczuwamy dyskomfort związany z lokalizacją niektórych zmian skórnych. Na podstawie badania dermatoskopem postawi on diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Nie każde znamię skórne należy bowiem od razu usuwać. Aby zmniejszyć jego widoczność, w niektórych przypadkach wystarczy stosować właściwe kosmetyki. Zdecydowaną większość pacjentów czeka jednak chirurgiczne usuwanie znamion skórnych.
Istnieje wiele rodzajów znamion skórnych. Jedne z nich są dla organizmu całkiem obojętne lub wręcz fizjologiczne, podczas gdy inne stanowią duże zagrożenie dla zdrowia lub życia. Najczęściej na powierzchni skóry występują pieprzyki. To zmiany powstałe w wyniku nagromadzenia się barwnika w obszarze podskórnym. Dlatego też znane są jako znamiona barwnikowe (melanocytowe). Inną grupę stanowią znamiona naskórkowe (brodawki) i przydatkowe oraz kaszaki. Drugie z wymienionych powstają głównie w wyniku nagromadzenia łoju w gruczołach łojowych. Dlatego też najczęściej powstają w okolicach twarzy i owłosionej skóry głowy. Istnieją również kaszaki i guzy skórne, które stanowią wypukłości na skórze. Zawsze powinny być one podstawą wizyty u specjalisty. Jedyną w pełni fizjologiczną zmianą skórną jest ropień. To odpowiedź organizmu na przerwanie ciągłości skóry. W miejscu rany najczęściej gromadzi się ropa, której zadaniem jest strzec ciała przed dostaniem się drobnoustrojów do jego krwiobiegu. Po zagojeniu się rany, ropień znika samoistnie.
Jak odróżnić znamię od czerniaka? Jeśli atypowe znamiona barwnikowe posiadają kilka określonych cech, należy jak najszybciej udać się do dermatologa, który dokona szczegółowego badania. Chodzi tu przede wszystkim o asymetrię znamienia, jego barwę (niejednolitą lub bardzo ciemną), duży rozmiar i stały, dynamiczny wzrost. Najczęściej niepokoją nas bowiem te zmiany, które zbyt szybko rosną lub pojawiają się na naszym ciele nagle. Zawsze powinna nas zaniepokoić również nagła zmiana wyglądu pieprzyka. Wczesne wykrycie zmian o charakterze nowotworowym daje możliwość całkowitego wyleczenia.
Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych – przygotowanie do zabiegu
Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych nie wiąże się z żadnym specjalnym przygotowaniem ze strony pacjenta. Wystarczy, że zgłosi się on w umówionym terminie do określonej placówki. Wcześniej należy jednak dokładnie zbadać zmianę i dokonać jej diagnostyki. Dzięki kwalifikacji znamienia do usunięcia metodą chirurgiczną pacjent zyskuje możliwość dokładnego jego zbadania. Taką zmianę skórną poddaje się bowiem badaniom histopatologicznym, które w sposób szczegółowy określają ich charakter i specyfikę. Dzięki temu można dowiedzieć się m.in. czy zmiana skórna jest złośliwa. Wynik badania otrzymuje się po około dwóch tygodniach.
Oczywiste jest, że przed zabiegiem powinno się zadbać o higienę osobistą. Lekarz odkaża skórę pacjenta przed wykonaniem zabiegu, jednak równie istotna jest sama jej czystość. Wystarczy dokładne umycie ciała wodą z mydłem lub innym środkiem myjącym.
Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych
Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych nie boli. Wykonuje się je bowiem w znieczuleniu miejscowym. Pod skórę wstrzykuje się odpowiednio dostosowaną do potrzeb ilość lidokainy, która działa znieczulająco. Dzięki temu pacjent pozostaje świadomy, ale nie odczuwa bólu ani dyskomfortu związanego z wykonywanymi przez lekarza czynnościami. Chirurg zawsze dba o precyzję ruchów i pozostawia jak najmniejszy ślad po zabiegu na ciele pacjenta.
Zatem na czym polega zabieg chirurgicznego usuwania znamion skórnych? Jest on niezwykle prosty i trwa maksymalnie 30 minut. Chirurg wykonuje nacięcie na skórze pacjenta, w miejscu, gdzie występuje wycinane znamię skórne. Pobiera wycinek wraz z niewielkim marginesem zdrowych tkanek skórnych. Takie działanie zapobiega nawrotom i odrastaniu znamion, które zdarzają się dosyć często np. po laseroterapii. Nigdy nie pobiera się jedynie wycinków znamion barwnikowych. Zadaniem lekarza jest jego usunięcie w całości. Następnie niewielką ranę zaszywa się, zwykle używając do tego celu szwów rozpuszczalnych. Jeśli zastosowano szwy tradycyjne, pacjent po kilku dniach musi pojawić się na wizycie kontrolnej, podczas której zdejmuje się je.
Po chirurgicznym usuwaniu znamion skórnych zostaje co prawda blizna, ale jest ona praktycznie niewidoczna. Rzadko przekracza swoimi rozmiarami wycięte znamię. W związku z tym korzyści płynące z wykonania zabiegu są większe niż ewentualne ryzyko posiadania widocznej blizny. Odpowiednia pielęgnacja rany w czasie rekonwalescencji pomaga dodatkowo zatuszować bliznę.
Rekonwalescencja
Rekonwalescencja po zabiegu przebiega zwykle łagodnie. Możliwe objawy niepożądane to miejscowy obrzęk, lekkie zasinienie lub zaczerwienienie obszaru skóry, który został poddany zabiegowi. Konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, które pacjent otrzymuje tuż po wizycie. Podstawą jest przestrzeganie wskazań dotyczących higieny rany pooperacyjnej. W szczególnych przypadkach lekarz wypisuje również receptę na silniejsze środki przeciwbólowe.
Zostaw swój komentarz