Jak odróżnić znamię od czerniaka?

Strona główna / Znamiona skórne / Jak odróżnić znamię od czerniaka?
jak odróżnić znamię od czerniaka

Zauważając na swoim ciele zmiany skórne, rzadko zastanawiamy się nad ich przyczyną. „Przecież to tylko zwykły pieprzyk” – myśli większość z nas. Oczywiście, może to być jedynie przebarwienie. W wielu przypadkach zdarza się jednak, że zmiana jest poważniejsza. Nie musi mieć od razu charakteru nowotworowego, by wzbudzić naszą czujność. Chcesz dowiedzieć się, jak odróżnić znamię od czerniaka? Zapraszamy do lektury artykułu.

Obserwując swoje ciało na co dzień, szybko zauważamy zmiany, jakie występują w jego wyglądzie. Nie zawsze jednak wiemy, jaki to charakter zmian. Czy oznaczają chorobę, problem ze zdrowiem, czy są reakcją fizjologiczną? Wiele osób nie potrafi samodzielnie odpowiedzieć na pytanie, jak odróżnić znamię od czerniaka. W tym celu korzystają z porady specjalisty dermatologa. W przypadku wątpliwości jest to bowiem najlepsze i najrozsądniejsze rozwiązanie.

Znamiona

Każde znamię zbudowane jest z namnażających się w szybkim tempie komórek zawierających barwnik skórny. Mogą mieć różny kształt i wielkość, odmienną strukturę i zabarwienie. Nie powinny jednak boleć. Najczęściej jest to defekt kosmetyczny, który nie sprawia nam problemu i nie doskwiera. Nie znaczy to jednak, że nie musimy być czujni. Nawet pozornie niegroźna zmiana może przybrać charakter nowotworowy. Dzisiaj postaramy się podpowiedzieć Wam, jak odróżnić znamię od czerniaka.

Część pieprzyków towarzyszy nam od urodzenia. Istnieją jednak takie, które pojawiają się z biegiem lat, czasem wzbudzając nasz niepokój. Te nabyte najczęściej powstają na naszym ciele wskutek ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Równie istotne są jednak czynniki genetyczne i środowiskowe.

Istnieje kilka klasyfikacji zmian skórnych ze względu na różną przyczynę powstawania. Najbardziej popularny jest podział znamion na: naskórkowe, przydatkowe, barwnikowe, guzy skórne, kaszaki, tłuszczaki, ropnie i czerniaki.

Rodzaje zmian skórnych

Znamiona naskórkowe są łagodne, występują jako efekt starzenia się skóry. To zmiany płaskie, powstałe na powierzchni skóry, głównie o regularnych kształtach. Niezwykle rzadko rozwija się z nich poważna choroba. Znamiona przydatkowe mają kształt guzków, najczęściej występują na twarzy i całej głowie. Znamiona barwnikowe występują w grupach i często szybko się powiększają. Pojedyncze zmiany są dosyć ciemne. Do tej grupy zmian skórnych zaliczamy właśnie popularne pieprzyki, które występują niemal u każdego człowieka.

Guzy skórne wymagają stałej kontroli, gdyż najczęściej to one świadczą o stanie przednowotworowym. Wyczuwalne pod palcem, często widoczne gołym okiem, mogą mieć formę brodawek, torbieli, włókniaków, mięśniaków i wielu innych. Popularna „kaszka” na skórze, czyli kaszaki, są efektem gromadzenia się nadmiaru sebum i łoju. Możliwe jest przesuwanie pojedynczych krost pod skórą. Nigdy ich nie wyciskaj – powoduje to ich rozsianie, a nawet zakażenie. Tłuszczaki powstają z dojrzałej tkanki tłuszczowej, rosną wolno, ale są bardzo podstępne. Oprócz powierzchni skóry mogą bowiem zajmować również narządy wewnętrzne. Najczęściej są przyczyną znacznego dyskomfortu, zwłaszcza jeśli osiągną spore rozmiary. Ropień skórny jest ogniskiem ropy. Powstaje najczęściej w wyniku naruszenia ciągłości skóry i zaburzenia flory bakteryjnej. Jest konsekwencją zakażenia.

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Początkowo pojawia się na powierzchni skóry, ale szybko wnika głęboko w jej struktury. Uzyskuje dostęp do naczyń krwionośnych i sieje spustoszenie w całym organizmie człowieka. Charakterystyczny jest dla niego bardzo szybki wzrost.

Jak odróżnić znamię od czerniaka?

Każda narośl, znamię lub pieprzyk, pojawiające się nagle na naszej skórze, powinna wzbudzić naszą czujność. Regularna i dokładna obserwacja ciała pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych. Znamiona najczęściej występują na odkrytych miejscach ciała, dzięki czemu łatwo je zauważyć nawet podczas codziennej toalety. Niepokojące nas zmiany jak najszybciej powinniśmy pokazać czujnemu oku dermatologa.

Zatem jak odróżnić znamię od czerniaka? Wystarczy prosty test wykorzystywany również przez lekarzy. W celach diagnostycznych określają oni bowiem występowanie 5 kryteriów (ABCDE) czerniaka:

A – asymetria,
B – brzegi nieregularne,
C – czerwony/czarny, niejednolity kolor,
D – duży rozmiar,
E – ewolucja.

Jeżeli w przypadku Twojej zmiany występują przynajmniej dwa z wymienionych kryteriów, powinieneś niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Jest ona również konieczna w przypadku, gdy Twoje znamiona krwawią i pękają. Wczesne wykrycie zmian pozwala na szybkie i prawidłowe rozpoznanie. To działanie jest natomiast konieczne do podjęcia odpowiedniego leczenia. Usunięcie czerniaka miejscowego jest metodą leczenia stosowaną u chorych z ogromnym powodzeniem. Pozwala na wyleczenie nawet 97% pacjentów.

Usuwanie znamion skórnych w Krakowie

Usuwanie pieprzyków jest konieczne w przypadku, gdy zagrażają one zdrowiu pacjenta lub są powodem znacznego dyskomfortu. Zdarza się tak przede wszystkim, gdy umiejscowione są w okolicach karku, ramion i pach, narządów płciowych, sutka, oczu i nosa oraz owłosionej skóry głowy. Są to bowiem miejsca szczególnie narażone na pocieranie krawędziami ubrań, bielizny, okularów. Co więcej, takie ulokowanie zmian skórnych skutecznie utrudnia ich codzienną obserwację i kontrolę.

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych, oferowane przez Centrum Medyczne Galmedic, jest zabiegiem nieskomplikowanym. Wykonuje je lekarz chirurg w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Cała zmiana zostaje usunięta podczas zabiegu wraz z marginesem tkanek. Najczęściej pobrany wycinek przekazuje się do badania histopatologicznego. To rutynowe działanie, pozwalające szczegółowo poznać i określić charakter zmiany. Usuwanie znamion skórnych jest u nas bezpieczne.

Kiedy do lekarza?

O tym, czy zmiana skórna jest groźna dla naszego zdrowia, powinien zadecydować lekarz dermatolog. Na podstawie szczegółowego wywiadu i badania stwierdzi on nie tylko, z jaką zmianą mamy do czynienia, ale doradzi również dobór odpowiedniej metody leczenia. Bardzo często bywa tak, że lekarz zaleca ostrożność  i bierną obserwację znamion. Jeżeli ich stan wzbudzi niepokój specjalisty, konieczne staje się ich usunięcie.

Niepokojące są takie objawy jak: mocna asymetria zmiany, nieregularna, postrzępiona krawędź, bardzo ciemna barwa lub niejednolity kolor. Czujność wzbudzić powinny również wielkość i widoczność zmian. Jeśli dostrzegamy, że nasz pieprzyk zmienił wygląd lub powiększył się, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600