Usuwanie pieprzyków przeprowadzane jest podczas mało skomplikowanego i całkowicie bezbolesnego zabiegu. Mimo to nadal bezpodstawnie boimy się tego rodzaju ingerencji chirurgicznych. Aby pozbyć się choć odrobiny strachu, polecamy potraktować zabieg w kategoriach kwestii kosmetycznych. Często bowiem nasz pieprzyk jest nie tyle niebezpieczny dla zdrowia, ile po prostu niewygodny.
Istnieje kilka zaleceń, w przypadku których usuwanie pieprzyków jest konieczne i powinno być podjęte jak najszybciej. Należą do nich przede wszystkim: złośliwość zmian skórnych oraz ich lokalizacja. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej znamionom skórnym.
Spis treści:
Co mi dolega?
Aby stwierdzić, czy usuwanie znamion skórnych jest działaniem koniecznym, musimy zdać sobie sprawę z ogromu rodzajów zmian skórnych, jakie mogą nas dotyczyć. Na powierzchni naszego ciała wystąpić bowiem mogą różne znamiona, mniej lub bardziej podobne do pieprzyków. Nie oznacza to jednak, że wszystkie nimi są.
Popularne pieprzyki należą do znamion barwnikowych, powstających wskutek nadmiernego gromadzenia się komórek barwnikowych skóry. Ponieważ każde znamię zbudowane jest z takich komórek, czasami trudno jest odróżnić poszczególne ich rodzaje. Dlatego też w przypadku jakichkolwiek wątpliwości doradzamy kontakt z lekarzem dermatologiem.
Najczęściej spotykamy na powierzchni skóry właśnie znamiona barwnikowe. Oprócz nich na naszym ciele możemy równie często zauważyć popularną „kaszkę”. Tych krost nie powinniśmy wyciskać. Są one bowiem wynikiem nagromadzenia łoju, który możemy rozsiać wraz z bakteriami po całym naszym ciele. Wynikiem zakażenia toczącego się w organizmie jest natomiast ropień skórny. Rozpoznajemy go po obecności ropy i sporym zaczerwienieniu występującym wokół zmiany.
Innymi rodzajami zmian skórnych są znamiona naskórkowe, które stanowią naturalny efekt starzenia się skóry. Można je rozpoznać po ich płaskim i bardzo regularnym kształcie. Częste są również znamiona przydatkowe, mające formę guzków wyczuwalnych pod skórą. Nie są to jednak guzy skórne, które najczęściej świadczą o chorobie nowotworowej. Te mają bowiem głównie formę włókniaków, torbieli lub mięśniaków. Wyczuwając guz na powierzchni skóry, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty. Szybka diagnoza pozwoli nam wyeliminować ryzyko wystąpienia poważnych chorób oraz sprzyja powodzeniu leczenia. Zatem jak odróżnić znamię od czerniaka? Pomoże tu wprawne oko dermatologa.
Usuwanie pieprzyków – wskazania i przeciwwskazania
Z czerniakiem możemy mieć do czynienia, gdy zauważymy kilka niepokojących objawów. Zmiana o charakterze nowotworowym często jest asymetryczna, ma nieregularne brzegi, niejednolity kolor. Co najbardziej zauważalne: osiąga duże rozmiary i bardzo agresywnie wzrasta. Może zdarzyć się nawet sytuacja, w której jednego dnia nic na swojej skórze nie zauważymy, a drugiego zmiana ta będzie miała już kilka milimetrów. Również zmiana wyglądu pieprzyka powinna być dla nas sygnałem alarmowym. W takim przypadku konieczna staje się konsultacja dermatologiczna. Tylko dokładne badanie zmiany skórnej i szczegółowy wywiad pozwolą określić, czy niepokojące objawy są wskazaniem do wykonania zabiegu.
Oprócz zaleceń lekarskich wskazaniem do usunięcia pieprzyków jest najczęściej ich kłopotliwa lokalizacja lub duży rozmiar. Częste jest usuwanie pieprzyków, które znajdują się na twarzy, w okolicach ramion, karku, pach, narządów intymnych. Pacjenci proszą o zabieg ze względu na znaczny dyskomfort, który wynika z ciągłego kontaktu znamienia z krawędziami odzieży. Zatem nie tylko zagrożenie zdrowia może być wskazaniem do wykonania zabiegu.
Z usuwania znamion powinny zrezygnować osoby, które borykają się z zakażeniem bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym, powstałym w obrębie miejsca, w którym znajduje się znamię. Aby nie doprowadzić do zaburzenia pracy całego organizmu, najpierw musimy wyleczyć infekcję oraz znaleźć jej źródło. Zabiegowi nie powinny się poddawać osoby z tendencją do powstawania bliznowców i blizn przerosłych. Bezpośrednim przeciwwskazaniem do usunięcia znamienia jest również ciąża oraz okres karmienia piersią.
Usuwanie znamion skórnych w Krakowie – metody
Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych metod usuwania pieprzyków. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny. Lekarz wycina zmianę z odpowiednio dużym marginesem tkanek, co ma zapobiec jej nawrotom i ponownym rozrostom. Rana zabezpieczona jest kilkoma szwami, które usuwa się po kilku dniach od zabiegu. Pamiątką po wycięciu pieprzyka będzie dla nas niewielka blizna.
Rzadziej wybierane przez pacjentów jest laserowe usuwanie zmian skórnych. Cieszy się ono mniejszą popularnością przede wszystkim ze względu na zwiększoną liczbę przeciwwskazań. Oprócz już wymienionych zaliczyć do nich należy również wszelkie choroby układu krążenia. Ponieważ metoda ta nie wymaga ingerencji w ciało pacjenta, paradoksalnie trudniej jest zapanować nad przebiegiem zabiegu wykonywanego laserowo. Co więcej, nie można w ten sposób usunąć zmian chorobowych ani pieprzyków płaskich.
Zostaw swój komentarz