Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych jest najpopularniejszą metodą na pozbycie się niechcianych zmian. Wybierane jest przez zdecydowaną większość pacjentów głównie ze względu na bezpieczeństwo zabiegu, jego prostotę i małą ilość przeciwwskazań. Przed jego wykonaniem niezbędna jest jednak konsultacja lekarska. Tylko podczas badania dermatologicznego oraz szczegółowego wywiadu lekarz może stwierdzić, co nam dolega.
Ponieważ zmian skórnych nie usuwa się zapobiegawczo, o tym, czy chirurgiczne usuwanie znamion skórnych jest w naszym przypadku konieczne, decyduje zawsze specjalista. W przypadku, gdy na swoim ciele zauważymy niepokojące zmiany skórne, powinniśmy jak najszybciej się do niego zgłosić. Szybka diagnoza pozwala bowiem nie tylko zapobiec wystąpieniu poważnej choroby, ale i umożliwia wdrożenie odpowiedniej ścieżki leczenia. Nie każde znamię należy od razu usuwać.
Spis treści:
Zmiany skórne – niegroźne…?
Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych konieczne jest w przypadku wystąpienia zmian przednowotworowych, nowotworu lub gdy lokalizacja zmiany powoduje znaczny dyskomfort. Nie każda zmiana stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Na naszym ciele możemy bowiem dostrzec wiele ciemniejszych punktów, popularnie nazywanych pieprzykami. Każde znamię powstaje bowiem w wyniku nagromadzenia komórek barwnikowych skóry. To one odpowiedzialne są za zabarwienie znamienia i jego widoczność.
Znamiona skórne dzielimy na kilka typów. Najbardziej popularne są te naskórkowe, czyli takie, które najczęściej są jedynie defektem kosmetycznym. Rzadko niosą ze sobą zagrożenie. Popularnie określa się je mianem brodawek, gdyż najczęściej są one wypukłe i ciemniejsze od skóry. Powszechne pieprzyki, obecne na skórze każdego z nas to znamiona barwnikowe. Mogą przybierać różnorodne wymiary i kształty, jednak ich wypukły kształt powinien nas zaniepokoić. Podobnie w przypadku, gdy zauważymy, że pieprzyk zmienił wygląd.
…łagodne…?
Łagodny charakter mają najczęściej również znamiona przydatkowe, powstałe na naszej skórze wskutek nagromadzenia łoju. Zatkane pory skórne tworzą wtedy niewielkie guzki, wyczuwalne na powierzchni skóry, powstające z mieszka włosowego oraz gruczołów łojowych. Łatwo pomylić je z kaszakami, które występują w tej samej lokalizacji (twarz i owłosiona część głowy), ale możliwe jest jego przesuwanie pod skórą. Zmian tych nie należy wyciskać ani rozdrapywać.
Łatwą do rozpoznania zmianą jest natomiast ropień skórny, który też niemal każdy z nas miał choć raz na swojej skórze. Powstaje w wyniku zranienia, przerwania ciągłości skóry. Najczęściej bezpośrednią przyczyną jego powstania jest zakażenie lub zabrudzenie rany. Pod powierzchnią skóry zbiera się wtedy ropa, której zadaniem jest chronić organizm przed rozprzestrzenieniem się bakterii.
… czy wręcz przeciwnie?
Inny charakter mają guzy skórne, które są z reguły większych rozmiarów. Mogą przeistoczyć się w guzy przednowotworowe, dlatego też niezwykle istotna jest ich szybka i trafna diagnostyka. Możemy je bowiem pomylić ze znamionami przydatkowymi lub „kaszką”, jednak zaniepokoić nas powinien ich rozmiar. Najczęściej są to torbiele, tłuszczaki, mięśniaki, włókniaki, żółciaki, kłębczaki, naczyniaki.
Z alarmującej zmiany może powstać czerniak. Jest to złośliwy nowotwór skórny, pojawiający się najpierw na powierzchni naskórka. Z czasem wnika jednak w powierzchnie głębsze, docierając ostatecznie do naczyń krwionośnych. Tam zbiera swoje żniwo. Docierając do wszystkich komórek organizmu, powoduje zmiany w ich budowie, a przez to zaburza pracę układów i narządów. Pozornie niegroźne znamię może mieć zatem niszczycielską siłę.
Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych w Krakowie
Ponieważ zwykle nie wiemy, jak odróżnić znamię od czerniaka, musimy zasięgnąć opinii specjalisty. W tym celu udajemy się do lekarza dermatologa. Za pomocą dermatoskopu zbada on znamiona barwnikowe i niebarwnikowe pod dziesięciokrotnym przybliżeniem. Dzięki temu uzyska pełen obraz zmiany i określi jej charakter. Dermatoskopia jest badaniem całkowicie bezbolesnym. Trwa jedynie kilka minut, a dzięki niej zyskujemy odpowiedź na nurtujące nas pytania.
O tym, czy powinniśmy zdecydować się na chirurgiczne usuwanie znamion skórnych, postanowi lekarz. Jedynie po konsultacji i badaniu jest on w stanie wskazać nam właściwą drogę ewentualnego leczenia. Nie zawsze bowiem konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. W wielu przypadkach wystarczy samokontrola i baczna obserwacja własnego ciała.
Jeśli jednak zmiana jest „podejrzana” lub w znaczący sposób przyczynia się do naszego dyskomfortu, nie powinniśmy zwlekać z jej usunięciem. Podczas zabiegu nic nam nie grozi, a zostawiając na skórze groźne znamię, ryzykujemy znacznym pogorszeniem naszego stanu zdrowia. Korzyści znacznie przewyższają w tym przypadku ewentualne ryzyko. Usuwanie pieprzyków jest jednym z częstszych rezultatów wizyty u dermatologa.
Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych – przebieg zabiegu
Zmian skórnych nie usuwa się zapobiegawczo. Celem zabiegu jest najczęściej profilaktyka stanów przednowotworowych (w przypadku jednoznacznych podejrzeń) czy leczenie nowotworu. Dużo osób decyduje się na wykonanie zabiegu również przez względy estetyczne czy chęć walki z nawracającymi infekcjami skórnymi lub powiększającymi się, doskwierającymi znamionami.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas niego następuje pobranie wycinka zmiany skórnej wraz z marginesem tkanek. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko nawrotu zmiany. Usunięty materiał podlega badaniu histopatologicznemu. Zabieg trwa około pół godziny i jest całkowicie bezbolesny, dzięki zastosowanemu znieczuleniu. Również rekonwalescencja nie doskwiera pacjentom w sposób znaczący.
Po zabiegu należy jedynie unikać naciągania skóry i wykonywania gwałtownych ruchów. Warto również dbać o ranę po zabiegu, systematycznie ją przemywać i zmieniać opatrunki. Dzięki temu zapobiegniemy wystąpieniu zakażenia. Tuż po zabiegu blizna jest dosyć dobrze widoczna, jednak z biegiem czasu blednie i ulega zmniejszeniu. Przez pół roku po wykonaniu zbiegu niewskazane jest opalanie miejsca, z którego pozbyliśmy się znamienia.
Zostaw swój komentarz