Czy usuwanie znamion skórnych z twarzy jest bezpieczne?

Strona główna / Znamiona skórne / Czy usuwanie znamion skórnych z twarzy jest bezpieczne?
usuwanie znamion skórnych z twarzy

Znamiona obecne na skórze twarzy bywają atutem lub powodem wstydu. Zależnie od swojego szczegółowego umiejscowienia i charakteru sprawiają dyskomfort lub stają się znakiem rozpoznawczym człowieka. Choć zazwyczaj w niczym nie przeszkadzają, niektórzy pacjenci decydują się na wykonanie zabiegu, jakim jest usuwanie znamion skórnych z twarzy. Dotyczy on zwłaszcza tych kuracjuszy, u których stwierdzono chorobowy charakter zmiany skórnej. Zawsze w takim przypadku wycina się ją chirurgicznie.

Pacjent nie musi się jednak obawiać wyglądu estetycznego blizny, powstałej w wyniku kontaktu skalpela ze skórą. Chirurg dba bowiem o to, by usuwanie znamion skórnych z twarzy nie pozostawiło po sobie widocznych śladów. Najczęściej prowadzi linię cięcia chirurgicznego zgodnie z liniami kosmetycznymi, istniejącymi na ciele pacjenta. Są nimi głównie zmarszczki mimiczne. Odpowiednia pielęgnacja rany i późniejszej blizny również wpływa na zmniejszenie jej widoczności.

Usuwanie znamion skórnych z twarzy – przyczyny

Znamiona na twarzy mogą sprawiać wiele trudności, ale również pozostawać niemal niezauważone. Wszystko zależy od ich charakteru i rozmiaru. Na usuwanie znamion skórnych z twarzy pacjenci zgłaszają się zatem z różnorodnych powodów. Pierwszym z nich są względy medyczne. Obserwując własne ciało, niejednokrotnie zauważają, że popularne pieprzyki zmieniają wygląd. Czujność wzbudzić powinny zwłaszcza takie cechy znamienia jak asymetria, nieregularność jego brzegów, niejednolity, niecodzienny kolor, duży rozmiar i ewolucja. Wszystkie te symptomy należą bowiem do kryteriów rozwoju czerniaka (ABCDE). Ich obecność nie zawsze zwiastuje skomplikowaną chorobę nowotworową. Objawy te nie muszą zatem wzbudzać strachu pacjenta, ale powinny być dla niego alarmujące. Stanowią podstawę do odbycia wizyty diagnostycznej u lekarza chirurga lub dermatologa.

Chirurgiczne usuwanie znamion jest sposobem na czerniaka. Stosuje się je profilaktycznie zwłaszcza w stosunku do tych znamion skórnych, co do których charakteru nie stwierdza się jednoznaczności diagnostycznej. Jeżeli lekarz nie jest pewny, z jakim rodzajem zmiany skórnej ma do czynienia, lepiej dla pacjenta, gdy zaleci on metodę chirurgiczną. Jedynie chirurgiczne usuwanie znamion daje możliwość wykonania badania histopatologicznego. Pobrany tą metodą wycinek tkanki jest nieuszkodzony, można go więc obejrzeć pod mikroskopem i dokładnie ocenić charakter. Biopsja daje jednoznaczną odpowiedź diagnostyczną. Często właśnie dzięki niej pacjent dowiaduje się, z jakim znamieniem miał do czynienia i czy zostało ono wycięte bezpiecznie w całości. Takie działanie zapobiega z kolei nawrotom.

Estetyka

Niektórzy pacjenci usuwają znamiona głównie ze względów kosmetycznych. Zwłaszcza jeżeli są to zmiany o charakterze przydatkowym, brodawki, ropnie o wystającej i widocznej strukturze, trudno gojące się. Szpecą one wygląd pacjentów, stając się powodem dyskomfortu estetycznego. Pieprzyki na twarzy często są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Można je zranić podczas golenia, depilacji, a nawet codziennych czynności higienicznych. Również z tego względu zaleca się ich usunięcie. Częste naderwania zmian skórnych mogą przyczyniać się do powstawania owrzodzeń, stanów zapalnych i zakaźnych. Możliwe jest usunięcie kilku znamion jednorazowo. Zwłaszcza jeżeli są one niewielkie i umieszczone blisko siebie. Decyzja ta zawsze należy jednak do operatora.

Zabieg

Usuwanie znamion skórnych z twarzy to zabieg bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Mogą z niego skorzystać wszyscy, którzy chcą na zawsze pozbyć się ze skóry twarzy niewygodnych lub niezdrowych zmian. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest stwierdzenie aktywnego zakażenia skóry u pacjenta, choroby naczyniowe, krążenia, neurologiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzyca czy zatorowość płucna. Ponieważ zabieg nadal pozostaje procedurą medyczną, przed przystąpieniem do jej rozpoczęcia należy wykonać dokładne badanie stanu zdrowia pacjenta, wstępną diagnostykę i przeprowadzić wywiad. Na tej podstawie ocenia się istnienie wskazań do chirurgicznego usunięcia znamion.

Wielu pacjentów zastanawia się ponadto nad tym, jak długo trwa zabieg chirurgicznego usuwania znamion. Zwykle nie przekracza on 30 minut, podczas których pacjent pozostaje znieczulony miejscowo, a lekarz wycina znamię w całości wraz z marginesem zdrowej tkanki. Operację wykonuje z użyciem skalpela, którym nacina skórę kuracjusza i cięcie prowadzi wzdłuż brzegów wycinanego znamienia. Na ciele pacjenta powstaje niewielka blizna, która zwykle swoimi rozmiarami nie przekracza wielkości wcześniejszej obecnej w danym miejscu zmiany skórnej. Powstałą ranę zabezpiecza się przy użyciu nici chirurgicznych. W przypadku niektórych pacjentów, gdy rana jest rozległa, dokonuje się przeszczepu skóry. Ta sytuacja rzadko jednak dotyczy operacji wykonywanych w obrębie twarzy.

Inne lokalizacje znamion na ciele człowieka a ich samoobserwacja

O ile obserwacja pieprzyków zlokalizowanych na twarzy pacjenta nie jest utrudniona, istnieją takie miejsca na jego ciele, do których trudno samodzielnie dotrzeć. Dlatego też w samoobserwacji pomocne może okazać się towarzystwo bliskich osób lub wykorzystanie niewielkich lusterek kosmetycznych. Każde znamię na skórze powinno się dokładnie obejrzeć przynajmniej raz na kwartał. Dermatolodzy zalecają systematyczną kontrolę znamion raz w miesiącu. Jeżeli w rodzinie pacjenta stwierdzono w przeszłości istnienie chorób skórnych (zwłaszcza nowotworów), powinien on być bardziej skrupulatny i ostrożny, niż pacjenci niebędący w grupie ryzyka.

Pacjenci często decydują się również na usuwanie znamion z miejsc intymnych. Zwykle są one powodem dyskomfortu głównie ze względu na bezpośrednią bliskość linii bielizny. Uszkadza ona pieprzyki i inne zmiany skórne, doprowadzając do ich złej kondycji. W Centrum Medycznym Galmedic jednorazowe usunięcie zmiany skórnej z twarzy kosztuje od 600 złotych, z  innej lokalizacji na ciele – 500 złotych.

Usuwanie znamion skórnych z twarzy – rekonwalescencja

W celu zniwelowania widoczności blizny i przyspieszenia procesu gojenia się rany warto przykładać wagę do zaleceń wydanych nam przez chirurga po zakończeniu zabiegu. Blizna tuż po wycięciu zmiany skórnej jest zaczerwieniona, z czasem jednak blednie. Może również zmaleć, zwłaszcza jeżeli zastosuje się specjalistyczne preparaty, zmniejszające widoczność blizny. Jednym z nich jest plaster silikonowy, zapewniający skórze odpowiednie warunki higieniczne, sprzyjający jednocześnie procesowi zasklepiania się rany i blednięcia blizny. Rekonwalescencja po usunięciu znamienia nie jest długotrwała. Pacjent powinien unikać wizyt w saunie, na basenie, w solarium, ekspozycji na promieniowanie UV, naciągania skóry w pobliżu rany i przeciążania miejsca wykonania zabiegu. Konieczne jest ponadto zgłoszenie się do specjalisty po upływie 10-14 dni od daty wykonania zabiegu, celem zdjęcia szwów. Wtedy też lekarz ocenia stan rany i zaleca kolejne działania.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600