Usuwanie zmian skórnych cieszy się rosnącą popularnością wśród pacjentów. Jednocześnie rośnie ich świadomość związana z prewencją i zapobieganiem rozwojowi niebezpiecznych chorób skórnych. Z tego też względu wielu z nich zastanawia się również nad tym, ile znamion można usunąć jednorazowo. Ponieważ zwykle na swoim ciele obserwujemy mnóstwo mniejszych i większych pieprzyków, wygodnie byłoby móc się ich pozbyć w czasie jednej operacji. Nie jest to działanie niemożliwe, lecz wyłącznie lekarz może zadecydować o jego zasadności. Może to zrobić po wizycie kwalifikacyjnej pacjenta.
Podczas niej dokładnie bada on wszystkie zmiany skórne kuracjusza, a szczególnie te, które wzbudzają jego niepokój. W celu zbadania znamion można udać się zarówno do dermatologa, jak i chirurga. W przypadku wątpliwości diagnostycznych lekarze zlecą wykonanie dokładniejszych badań, w tym również obrazowych (USG, TK, dermatoskopia, wideodermoskopia). U niektórych pacjentów nawet w momencie wykonywania zabiegu lekarz nie wie do końca, z jaką zmianą ma do czynienia. Odpowiedź na to pytanie dostarczy mu wyłącznie wynik badania histopatologicznego, które wykonuje się po zakończeniu zabiegu chirurgicznego usuwania znamion. To, ile znamion można usunąć jednorazowo, zależy również od ich charakteru i ryzyka chorobowego.
Spis treści:
Kiedy znamię wzbudza niepokój…
Każdy człowiek powinien przynajmniej raz w tygodniu dokładnie obejrzeć całą powierzchnię swojego ciała. Obserwując wszystkie zmiany skórne, które znajdują się w różnych lokalizacjach na ciele, można najszybciej zauważyć wszelkie nieprawidłowości w ich rozwoju. Niepokój powinny wzbudzić zmiany koloru, struktury, wyglądu brzegów, rozmiaru, symetrii. Ponadto, jeżeli na ciele zauważymy obecność wielu nowych pieprzyków naraz, również jest to sygnał alarmujący. Do lekarza można zgłosić się z kilkoma wątpliwościami. Biorąc pod uwagę to, ile znamion można usunąć jednorazowo, zbadanie ich wszystkich podczas jednej wizyty nie powinno mu sprawić trudności.
Zatem które znamiona można usunąć chirurgicznie? Lekarze uważają, że każde, bez względu na jego charakter, rozległość i umiejscowienie. Zwłaszcza te, które mają charakter chorobowy, nie powinny być usuwane za pośrednictwem innych metod. Znamię wzbudzające niepokój pacjenta podczas samokontroli z pewnością wymaga konsultacji lekarskiej. Zwykle kończy się ona skierowaniem na zabieg. Obecnie jednak zdecydowana większość wykonywanych wycięć znamion to działania profilaktyczne. Chirurgię dermatologiczną uważa się bowiem za najlepszą, bo najskuteczniejszą metodę zapobiegania rozwojowi wszystkich chorób skórnych. Mowa tu również o czerniaku, który tylko początkowo atakuje jedynie tkanki skórne. W zaawansowanym stadium swojego rozwoju dociera do wszystkich komórek organizmu za pośrednictwem naczyń krwionośnych. Dlatego też, jeżeli jest to możliwe, lekarze nie zabraniają usuwania pieprzyków „na wyrost” (i to kilku jednocześnie).
Ile znamion można usunąć jednorazowo?
Usuwanie kilku zmian naraz jest bezpieczne i możliwe za zgodą lekarza. Wiąże się jednak z koniecznością pozostania dłużej w placówce i poniesienia większych kosztów zabiegu. Wycięcie jednej zmiany skórnej w Centrum Medycznym Galmedic kosztuje 500 złotych. Każda następna związana jest z kosztem 350 złotych. Likwidacja tych znamion, które znajdują się na twarzy, jest droższa (600 zł). Cena całego zabiegu ustalana jest indywidualnie z pacjentem jeszcze przed jego rozpoczęciem. Na podstawie zebranego wywiadu i szczegółowego badania lekarz stawia wstępne rozpoznanie i określa, czy możliwe będzie wycięcie kilku zmian jednocześnie.
Ile znamion można usunąć jednorazowo? Przebieg zabiegu
Znamiona barwnikowe, czyli popularne pieprzyki, usuwa się z powierzchni skóry pacjentów najczęściej. Równie często zgłaszają się oni z nieestetycznymi brodawkami, kaszakami, czy niebezpiecznymi guzami skórnymi. Zabieg usunięcia tych znamion niemal zawsze wygląda tak samo. Najpierw pacjent przechodzi wizytę kwalifikacyjną, a później zostaje zaproszony do gabinetu zabiegowego. Tam zostaje znieczulony miejscowo i przygotowany do rozpoczęcia zabiegu. Lekarz wykonuje na skórze niewielkie nacięcie, dbając o to, by było ono jak najmniej widoczne oraz estetyczne. Za pomocą skalpela okala wycinaną zmianę skórną. Cięcie wykonuje wraz z marginesem zdrowych tkanek. Nie może bowiem naruszyć w żaden sposób znamienia, jeżeli chce przekazać wycinek do dalszej diagnostyki. Ranę zaszywa się przy użyciu szwów. Jeżeli wycinane znamię było duże, może okazać się konieczne wykonanie przeszczepu skóry. Są to jednak rzadkie przypadki.
Kilka znamion skórnych naraz usuwa się w ten sam sposób – albo każdą pojedynczo, albo tworząc większą ranę na skórze pacjenta. O ilości i sposobie pozbywania się znamion podczas zabiegu decyduje lekarz. Ile znamion można usunąć jednorazowo? Zwykle pacjenci mogą liczyć na usunięcie 2-3 zmian bez żadnych trudności podczas jednego zabiegu. Taka ilość wynika przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, estetyki, a w mniejszym stopniu – czasu zabiegu. Nie można go bowiem zbytnio przedłużać, głównie ze względu na zastosowane znieczulenie.
Skuteczność, biopsja
Wyłącznie chirurgiczne usuwanie znamion umożliwia biopsję, czyli wykonanie szczegółowego badania histopatologicznego. Głównie z tego względu, że ta metoda jako jedyna pozwala na pobranie wycinka skóry nienaruszonej, nieuszkodzonej i w całości. Podczas gdy laseroterapia, mezoterapia, kriochirurgia czy elektrokoagulacja niszczą tkanki znamienia, wywołując fizjologiczny proces ich odbudowy, chirurgia po prostu je usuwa.
Zostaw swój komentarz