Jak długo trwa zabieg usuwania znamion skórnych?

Strona główna / Znamiona skórne / Jak długo trwa zabieg usuwania znamion skórnych?
jak długo trwa zabieg usuwania znamion

Wielu pacjentów, decydujących się na kosmetyczne lub profilaktyczne wycięcie zmian skórnych, zastanawia się, jak długo trwa zabieg usuwania znamion i czy jest całkowicie bezpieczny. Wykonywany w specjalistycznej placówce zawsze powinien bowiem przebiegać wedle ścisłego schematu, który umożliwia zapewnienie jak najwyższego poziomu jakości świadczonych usług. Jeżeli stan pacjenta na to pozwala, zwykle zabieg kończy się szybko. Jest bowiem mało inwazyjny.

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jak długo trwa zabieg usuwania znamion, nie jest jednak możliwa. Czas, jaki przeznacza się na zniwelowanie widocznych zmian skórnych, uzależniony jest bowiem od wielu czynników. Do głównych z nich należą: stan zdrowia pacjenta, lokalizacja znamion, ich rozmiar i charakter. Inaczej można bowiem postępować ze znamionami, u których stwierdza się charakter chorobowy, a inaczej z tymi uznawanymi za łagodne. Czas trwania zabiegu zależy również od metody jego wykonania, którą pacjent wybiera wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Usuwanie znamion – wskazania

Usuwanie znamion jest bezpieczne i wskazane wszystkim pacjentom, którzy borykają się z atypowymi zmianami skórnymi bądź nie znają ich charakteru i obawiają się rozwoju choroby. Lekarze usuwają znamiona również ze względów kosmetycznych, by poprawić ogólny wygląd skóry, jej koloryt i zniwelować uczucie wstydu u pacjenta. O tym, jak długo trwa zabieg usuwania znamion i ile kosztuje, nie decyduje nawet sam lekarz. Na wszystkie te okoliczności zabiegowe wpływ mają niemal wszystkie czynniki.

Dyskusji nie podlega jednak, że sytuacja, w której kuracjusz zauważy na swojej skórze niepokojące zmiany skórne, jest powodem do odbycia kontrolnej wizyty u lekarza. Chodzi tu przede wszystkim o takie znamiona, które są asymetryczne, mają nieregularne brzegi, niejednolity lub dziwny kolor, szybko wzrastają, osiągając duże rozmiary i zauważalnie ewoluują. Te cechy mogą świadczyć o rozwoju czerniaka. Są bowiem kryteriami jego rozpoznawania. O tym, kiedy wyciąć zmianę decyduje specjalista wraz z pacjentem, po przedniej konsultacji i badaniu.  Zabieg można wykonać w dowolnym czasie, u osoby dorosłej. Często im szybciej, tym lepiej, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z podejrzeniem znamienia mającego cechy chorobowe. Wszelkie nieścisłości diagnostyczne, niepokój onkologiczny i strach pacjenta mogą zostać rozwiane wyłącznie po wykonaniu chirurgicznego zabiegu usuwania znamion. Umożliwia ono bowiem wykonanie biopsji, czyli przekazanie tkanek do dalszych badań.

Długotrwałe przygotowania?

Aby przygotować się do zabiegu usuwania znamion, nie trzeba podejmować żadnych specjalistycznych działań. Wystarczy, że pacjent zgłosi się do placówki w planowanym terminie wykonania zabiegu. Powinien on posiadać przy sobie dowód tożsamości, który umożliwi weryfikację jego danych i stworzenie tzw. karty pacjenta. Po zapisaniu się na wizytę zabiegową pacjent zostaje poinformowany o działaniach koniecznych do podjęcia przed zabiegiem. Zawsze musi odbyć wizytę kwalifikacyjną, podczas której lekarz oceni wskazania do wykonania wycięcia znamion skórnych oraz zniweluje ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań. Podczas wizyty wstępnej lekarz bada dokładnie wszystkie kłopotliwe dla pacjenta znamiona, zwraca również uwagę na te, które nie wzbudziły czujności kuracjusza. Przeprowadza skrupulatny wywiad medyczny, określając ryzyko genetycznego podłoża występowania chorób skóry, w tym również nowotworu złośliwego – czerniaka.

Jeżeli pacjent chce samodzielnie przygotować się do zabiegu wycięcia znamion skórnych, może dokładnie umyć swoją skórę z użyciem delikatnego środka myjącego. Niewskazana jest natomiast samodzielna depilacja czy golenie owłosienia znajdującego się w okolicy operowanych znamion. Takie działanie pacjenta może bowiem doprowadzić do powstania tzw. zacięć na skórze, które utrudniają bezpieczne przeprowadzenie zabiegu, a czasem wręcz go uniemożliwiają. Mogą bowiem stać się przyczyną zakażenia, zagrażającego zdrowiu pacjenta. W razie konieczności personel medyczny przygotuje skórę w należyty sposób, również ją depilując. Owłosienie nie powinno być zatem powodem dyskomfortu czy wstydu.

Jak długo trwa zabieg usuwania znamion w Centrum Medycznym Galmedic?

Chirurgiczne usuwanie jednej zmiany przez lekarza pracującego w Centrum Medycznym Galmedic trwa zwykle kilkadziesiąt minut. Jeżeli pacjent decyduje się na wycięcie większej liczby znamion, musi liczyć się z koniecznością pozostania w placówce przez dłuższy czas. To, ile zmian skórnych można usunąć podczas jednego zabiegu, zależy przede wszystkim od stanu pacjenta, rozmiaru znamion i ich lokalizacji. Jeżeli są one małe i występują w skupiskach, zwykle lekarz nie widzi przeciwwskazań do usunięcia całej grupy zmian podczas jednorazowego zabiegu. W przypadku gdy są one rozległe i umiejscowione w trudno dostępnych miejscach, specjalista może odmówić podjęcia się tego działania. Musi on bowiem brać pod uwagę również wygląd późniejszej blizny. Ważne jest zarówno bezpieczeństwo przeprowadzanego zabiegu, jak i jego estetyka.

Oprócz kwestii, jak długo trwa zabieg usuwania znamion, pacjentów interesuje również, na czym polega ten zabieg. Po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym pacjenta lekarz przystępuje do przygotowania pola operacyjnego. Mianem tym określa się miejsce na jego skórze, które poddane zostanie zabiegowi. Jest to zatem bezpośrednia okolica wycinanych znamion skórnych. Następnie lekarz zazwyczaj zaznacza rysunek pomocniczy cięcia, jakie w kolejnym kroku wykonuje skalpelem. W ten sposób może zwizualizować sobie przebieg kosmetycznych i mimicznych linii na skórze pacjenta. Dzięki temu jest w stanie tak poprowadzić swoje narzędzie, by stworzyć jak najmniejszą ranę. Ona zaś następnie stanie się mało widoczną, wręcz niezauważalną blizną. Operator wycina całe znamię, wraz z marginesem około 2 milimetrów zdrowej skóry. Ranę zaszywa, wykorzystując nici chirurgiczne, a w przypadku znacznych ubytków skórnych, wykonuje przeszczep.

Rekonwalescencja

Blizna po usunięciu znamienia goi się stosunkowo łatwo i szybko. Całkowity proces jej zasklepienia i gojenia trwa około 10 tygodni. W tym czasie należy dbać o higienę rany i nie narażać jej na zbytnie przeciążenia. Tuż po zabiegu należy unikać naciągania skóry, naciskania, obciążania. Pacjent nie może się opalać i narażać na nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV. Nie powinien również korzystać z saun, basenów, kąpielisk. W warunkach domowych zaleca się codzienny prysznic, przy jednoczesnym odejściu od kąpieli w wannie. Higiena rany powinna opierać się na codziennej zmianie opatrunku na jałowy oraz przemywaniu rany delikatnym środkiem dezynfekującym.

Podczas codziennych czynności higienicznych pacjent powinien zwracać również uwagę na wygląd rany i objawy, jakie daje. Jeżeli zauważy on wysięk, krwawienie, nadmierne zaczerwienienie lub odczuje ból, świąd czy pieczenie, powinien swój stan zdrowia skonsultować z lekarzem. Objawy te mogą bowiem świadczyć o wystąpieniu zakażenia – rzadkiego, ale zgłaszanego powikłania po zabiegu wycięcia znamienia.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600