Z jakich elementów powinno składać się kompleksowe odtrucie alkoholowe?

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Z jakich elementów powinno składać się kompleksowe odtrucie alkoholowe?
kompleksowe odtrucie alkoholowe

Kompleksowe odtrucie alkoholowe nie może opierać się wyłącznie na przeprowadzeniu procesu detoksykacji. Oczyszczenie organizmu z toksyn poalkoholowych i metabolitów alkoholu to tylko jeden z etapów odwyku, na jaki powinien zgłosić się każdy uzależniony od szkodliwej substancji odurzającej. To odpowiedni sposób na szybkie i skuteczne uzupełnienie niedoborów witamin, soli mineralnych i elektrolitów. Zastosowanie odtrucia pomaga również ograniczyć lub całkowicie usunąć objawy związane z Alkoholowym Zespołem Abstynencyjnym. Z tego względu decyzja o przeprowadzeniu domowej detoksykacji powinna zostać odrzucona na rzecz terapii holistycznej w profesjonalnej placówce.

Ponieważ w chorobę alkoholową stosunkowo łatwo jest wpaść, a trudniej z niej wyjść, jej leczenie opiera się na kilku oddziaływaniach podejmowanych równocześnie, najlepiej w jednej placówce. Skuteczne i kompleksowe odtrucie alkoholowe jest najlepszym sposobem na przerwanie ciągu alkoholowego i rozpoczęcie walki z alkoholizmem. Nawet jeżeli pacjent zmaga się z zaawansowaną postacią uzależnienia, a więc fazą przewlekłą i krytyczną alkoholizmu, nie powinien rezygnować z pomocy specjalistów. Wyłącznie oni mają bowiem odpowiedni poziom wiedzy, umiejętności i doświadczenia, które umożliwiają im podejmowanie holistycznych działań antyalkoholowych.

Kwalifikacja do odtruwania alkoholowego w Centrum Medycznym Galmedic

Pierwszym etapem, z jakiego powinno składać się każde kompleksowe odtrucie alkoholowe, jest dokładna diagnostyka ogólnego stanu pacjenta. Dokonuje się jej podczas wizyty kwalifikacyjnej w placówce. Zadaniem lekarza jest bowiem określenie wskazań do detoksykacji. Jest on również odpowiedzialny za niwelowanie ewentualnych przeciwwskazań i ryzyka, z jakim wiąże się przeprowadzenie tego procesu. W celu poznania trudności i oczekiwań pacjenta lekarz wykonuje jego dokładne badanie przedmiotowe i podmiotowe oraz zbiera skrupulatny wywiad medyczny. Pomaga mu to w określeniu stopnia uzależnienia, objawów, z jakimi zmaga się pacjent oraz ustaleniu ścieżki terapeutycznej.

W Centrum Medycznym Galmedic kwalifikacja do rozpoczęcia odtrucia alkoholowego opiera się również w razie konieczności na wykonywanych badaniach diagnostycznych. Pacjentom zleca się morfologię krwi wraz z oznaczeniem poziomu podstawowych elektrolitów i substancji odżywczych. Wszystkich bada się ponadto alkomatem. Dzięki temu lekarz dowiaduje się, czy zgłaszają się oni do placówki w stanie upojenia alkoholowego, czy już po samodzielnym przerwaniu ciągu alkoholowego. Czasami przychodzą oni do placówki dopiero wtedy, gdy domowe sposoby na odtrucie alkoholowe zawodzą, a sami borykają się ze zwiększonym ryzykiem nawrotu choroby alkoholowej i wzmożoną chęcią ponownego sięgnięcia po trunek. Detoks przeprowadzany w domu pacjenta może być nawet niebezpieczny dla zdrowia.

Kompleksowe odtrucie alkoholowe – przebieg

Wielu pacjentów zastanawia się, na czym polega detoks alkoholowy – co dalej po diagnostyce? Po pozytywnej kwalifikacji pacjenta do przyjęcia do placówki można rozpocząć kompleksowe odtrucie alkoholowe. Wówczas zwykle następuje bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego, w kontrolowanych warunkach. W momencie przekroczenia progu ośrodka leczenia uzależnień przez chorego kończy się jego spożywanie substancji psychoaktywnej. W Centrum Medycznym Galmedic nie otrzyma on etanolu w żadnej postaci ani dawce. Dzięki temu jego organizm zyskuje szansę na szybszą regenerację i pozbycie się resztek alkoholu z krwiobiegu. Usunięcie toksyn i nawodnienie organizmu odbywa się za pomocą stosowanych dożylnych wlewów. Kroplówka witaminowa przeznaczona dla osób uzależnionych od nadużywania alkoholu lub dla tych, które jednorazowo nadużyły alkoholu, w swoim składzie zawiera sód, potas, wapń, magnez, glukozę, witaminy i minerały. W tym etapie detoks poalkoholowy traktuje się jako oddziaływanie wstępne, umożliwiające przygotowanie nałogowca do podjęcia holistycznej terapii uzależnienia.

W kolejnych etapach odtruwania alkoholowego pacjentowi podaje się dożylne lub domięśniowe środki farmakologiczne. Ich zadaniem jest skuteczne ograniczenie nasilenia objawów zespołu abstynencyjnego. Wśród nich najczęściej wymienia się bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty. To również zaburzenia psychiczne, kardiologiczne i neurologiczne, bezsenność, drżenie mięśniowe, a nawet padaczka. Odstawienie alkoholu w momencie, gdy gospodarka wodno-elektrolitowa i metaboliczna organizmu jest zaburzona, wiąże się bowiem ze zwiększonym ryzykiem patologicznej odpowiedzi układu na brak toksyny. Ponieważ detoksykacja może powodować nieprzyjemne objawy, konieczne jest stałe monitorowanie stanu zdrowia i parametrów życiowych pacjenta. Podczas niej wykonuje się dodatkowe badania kontrolujące przebieg procesu i jego skuteczność.

Inne metody leczenia alkoholizmu

Po zniwelowaniu nieprzyjemnych dolegliwości związanych zarówno z zatruciem alkoholem, jak i objawami głodu alkoholowego, można przystąpić do angażowania pacjenta w inne metody terapeutyczne. Do najczęściej wybieranych należy psychoterapia alkoholizmu, a także wszywka alkoholowa motywująca do niepicia. Chory może uczestniczyć w spotkaniach indywidualnych lub grupowych z psychoterapeutą, psychiatrą lub psychologiem. Podczas nich poznaje własne trudności, patologiczne wzorce zachowań i stara się powrócić do normalnego poziomu funkcjonowania w sferze życia psychospołecznego.

Kroplówki witaminowe w leczeniu kaca i AZA

Kroplówki witaminowe są obecnie powszechnie stosowane w kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Mają one znaczną przewagę nad doustnymi suplementami diety dostępnymi w aptekach bez recepty. Zawarte w nich substancje odżywcze docierają bezpośrednio do krwiobiegu chorego. Dzięki temu charakteryzują się one wysokim stopniem chłanialności. W postaci niezmienionej docierają do wszystkich komórek i tkanek układu. Odżywiają narządy wewnętrzne, poprawiając sposób ich funkcjonowania. Nawadniają organizm, wspierając naturalne procesy regeneracyjne i wydalnicze. Wlewy dożylne stosowane w leczeniu kaca i dolegliwości odstawiennych powinny jednak być podawane wyłącznie w obecności przedstawicieli personelu medycznego. W celu ich wykonania konieczne jest wkłucie do żyły obwodowej i umieszczenie w niej wenflonu. Taka procedura medyczna wiąże się z koniecznością przerwania ciągłości skóry, co sprzyja powstaniu objawów niepożądanych i dyskomfortu u chorego. Można im zapobiec, wyłącznie korzystając z opieki oferowanej przez fachowców.

Efekty detoksykacji

Celem kompleksowej terapii alkoholizmu jest zaprzestanie spożywania alkoholu przez uzależnionego, odtrucie organizmu, zniwelowanie objawów zatrucia alkoholowego i kaca. W jej wyniku następuje poprawa stanu zdrowia pacjenta. Jednak samo odtrucie nie wystarczy, by alkoholik przestał pić. Rezultatem skutecznego detoksu jest przerwanie ciągu alkoholowego i wsparcie w utrzymaniu dalszego stanu trzeźwości. Przywrócenie organizmowi równowagi wodno-elektrolitowej w optymalnym poziomie przyczynia się do znacznej poprawy samopoczucia chorego i zwiększenia jego motywacji do dalszego leczenia uzależnienia. Aby na zawsze pożegnać się z nałogiem, warto zgłosić się na psychoterapię alkoholizmu oraz skorzystać z wszywki alkoholowe.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.

668 660 600