Elektrolity są substancjami niezbędnymi do życia i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Dzięki nim możliwa jest odpowiednia współpraca wszystkich tkanek i narządów. Niedobory elektrolitów zdarzają się często. Mogą przytrafić się każdemu, nie tylko osobom nadużywającym substancji odurzających. Alkoholikom jest jednak o wiele trudniej uzupełnić ich braki. Wszystko ze względu na nieodwracalne zmiany, jakie w ich organizmie powoduje alkohol. Zwalczyć je pomaga właściwie przeprowadzony detoks alkoholowy.
Prawidłowy poziom elektrolitów wpływa korzystnie zwłaszcza na pracę układu nerwowego i mięśniowego. To substancje, które naturalnie rozpuszczają się w płynach ustrojowych człowieka. Dzięki nim możliwe staje się utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Jej przywrócenie i utrzymanie jest również celem odtrucia, na jakie decydują się alkoholicy. Detoks alkoholowy ma kilka etapów, wśród których jednym z ważniejszych jest wykonanie wlewów dożylnych. W ich składzie znajdują się witaminy i właśnie niezbędne do życia elektrolity.
Spis treści:
Prawidłowy poziom elektrolitów a niedobory
Najczęstszą przyczyną niedoborów elektrolitów, jakie występują wśród osób uzależnionych, jest alkoholizm i narkomania. W przypadku pierwszej z nich pomóc może detoks alkoholowy. Jednak nadużywanie substancji odurzających to nie jedyne powody złej kondycji gospodarki organizmu. Niedobór elektrolitów może być konsekwencją posiadanych przez pacjenta chorób, wynikać z zaburzeń czynności układu pokarmowego, dolegliwości żołądkowych, błędów żywieniowych. Zbyt niskie stężenie elektrolitów we krwi może również wystąpić w następstwie wycieńczenia organizmu nadmiernym lub wzmożonym wysiłkiem fizycznym, upałem, odwodnieniem czy dietami.
Wszelkie niedobory elektrolitów związane z alkoholizmem wyrównywane są podczas terapii choroby alkoholowej. Odtruwanie alkoholowe jest najskuteczniejszym sposobem na szybkie oczyszczenie organizmu z toksyn i dostarczenie substancji odżywczych. Trwa zwykle od kilku dni do kilku tygodni. Co prawda, mogą skorzystać z niego nawet osoby, które nie są uzależnione, jednak z reguły decydują się na to rozwiązanie nałogowcy. Po suto zakrapianej imprezie odtrucie pomaga wrócić do zdrowia i pozbyć się uciążliwych objawów kaca.
Detoks alkoholowy
Jedną z przyczyn występowania niedoborów elektrolitów i wszelkich substancji odżywczych w organizmie człowieka są uzależnienia. Nie tylko od alkoholu, ale przede wszystkim od różnych substancji odurzających. Dostarczanie do organizmu dużych ilości toksyn oraz brak odpowiedniej dbałości o zróżnicowaną dietę i zbilansowany tryb życia doprowadzają do powstania zniszczeń. Aby je zredukować, coraz więcej alkoholików decyduje się na detoks alkoholowy.
Bezpieczny detoks alkoholowy to dobry pierwszy krok do zmiany trybu życia. Nie może być on jednak przeprowadzany na własną rękę. Osoba uzależniona powinna znajdować się pod czujnym okiem specjalistów podczas trwania całego odtrucia alkoholowego. Polega ono bowiem nie tylko na uzupełnieniu elektrolitów. Wiąże się przede wszystkim z koniecznością abstynencji. Przerwanie ciągu alkoholowego to proces długotrwały i niebezpieczny. To pierwszy etap detoksykacji organizmu alkoholika. Pozbycie się szkodliwych produktów przemiany alkoholu nie byłoby przecież możliwe w stanie upojenia alkoholowego. Trzeźwy alkoholik rozpoczyna zatem terapię, której celem jest abstynencja, przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej, poprawa ogólnego stanu fizycznego i psychicznego oraz oswojenie z nową sytuacją. Detoks alkoholowy powinien być częścią kompleksowej terapii alkoholizmu. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów konieczna jest jednoczesna psychoterapia alkoholizmu.
Objawy nieprawidłowego poziomu elektrolitów – niedoboru i nadmiaru
Aby odtrucie alkoholowe było skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne, należy przeprowadzać je tylko w specjalistycznej placówce medycznej lub ośrodku terapii uzależnień. Domowe sposoby na odtrucie alkoholowe są bowiem nie tylko nieskuteczne, ale i niebezpieczne. Nie sposób również przeprowadzać detoksu bez uzyskania odpowiedzi na pytanie, z jakiego rodzaju niedoborami mamy do czynienia. W tym celu wykonuje się specjalistyczne badania laboratoryjne.
Zleca się je podczas wizyty lekarskiej, która ma miejsce zawsze przed rozpoczęciem leczenia. Podczas tego spotkania lekarz określa preferencje i cele pacjenta. Pomaga mu wybrać najlepszą metodę terapii alkoholizmu i zleca wykonanie niezbędnych badań. Dzięki kompletowi wyników badania krwi wie on, jakich elektrolitów brakuje w organizmie alkoholika, które są na odpowiednim poziomie, a których występuje nadwyżka. To niezwykle istotne, ponieważ zarówno niedobór, jak i nadmiar substancji odżywczych może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia pacjenta. Suplementowanie elektrolitów, których stężenie jest odpowiednie, to działanie pozbawione sensu.
Najczęściej występujące objawy niedoboru elektrolitów to: zaburzenia pracy serca, zaburzenia widzenia, wahania ciśnienia tętniczego krwi, drżenie dłoni i mięśni, ich skurcze, drętwienie ciała, nadmierna męczliwość, potliwość, uczucie osłabienia. Wszystkie powinny zostać skonsultowane z lekarzem, ponieważ oprócz niedoborów mogą być znakiem choroby.
Zostaw swój komentarz