Uzależnienie od alkoholu jest zaburzeniem wymagającym leczenia pod opieką profesjonalistów. Samodzielne podejmowanie jakichkolwiek działań, mających na celu wyjście z nałogu, z góry skazane jest na niepowodzenie. Alkoholik nie jest bowiem w stanie w pełni zapanować nad własnym zachowaniem. Pod wpływem impulsu sięga po środek odurzający, który zapewnia mu dobre samopoczucie i satysfakcję. Pierwszy krok ku trzeźwości uzależnieni stawiają więc w centrach leczenia uzależnień bądź innych placówkach medycznych. W nich dostępne są różnorodne i przede wszystkim bezpieczne metody walki z nałogiem. Wśród nich wymieniamy również farmakoterapię, która może mieć formę doustną, dożylną lub nawet podskórną. Którą formę leku wybrać – Esperal czy Anticol? Podpowiadamy.
Esperal czy Anticol – obie te metody leczenia uzależnienia od alkoholu mają swoich zwolenników i przeciwników. Obie również mają swoje zalety i wady. Jak każdy farmaceutyk, również Esperal i Anticol wywierają określony wpływ na organizm człowieka.
Spis treści:
Leczenie nałogowców
Wśród najpopularniejszych metod terapii alkoholizmu wymieniamy odwyk, czyli przerwanie ciągu alkoholowego i detoks alkoholowy, psychoterapię, terapię behawioralną oraz farmakoterapię. Ostatnia z nich dostępna jest dla nałogowca w kilku formach. Tabletkę z substancją czynną możemy bowiem przyjmować w sposób tradycyjny – doustnie – ale nie tylko. Coraz większą popularnością cieszy się wszywka alkoholowa, której głównym składnikiem jest disulfiram, czyli Esperal. Środki farmakologiczne możemy również przyjmować dożylnie, za pośrednictwem wlewów kroplówkowych.
Leczenie alkoholizmu odbywa się w kilku etapach. Sama wszywka alkoholowa nie leczy alkoholizmu. Aby proces ten był skuteczny, konieczne jest skorzystanie z pełnowymiarowej, kompleksowej terapii. Niezwykle istotnym jej elementem jest psychoterapia, która pomaga zmienić nastawienie psychiczne pacjenta do własnego problemu.
Esperal czy Anticol – co wybrać?
Esperal to inna nazwa wszywki alkoholowej. Jego działanie opiera się na zasadzie blokady. Wywiera on bowiem bezpośredni wpływ na proces metabolizmu alkoholu. Blokuje wydzielanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej, który zamienia aldehyd octowy w mniej toksyczną formę, czyli kwas octowy. Zablokowanie tej reakcji zachodzi tylko w organizmie, do którego wprowadzono substancję odurzającą. Połączenie alkoholu z Esperalem powoduje wystąpienie szeregu nieprzyjemnych objawów. Przypominają one symptomy popularnego kaca, ale są o wiele mocniejsze i, w związku z tym, nieprzyjemne. O zażywaniu Esperalu nie musimy pamiętać. Wszyta pod naszą skórę tabletka uaktywnia się samoczynnie po kontakcie z alkoholem. Dzięki temu zyskujemy gwarancję jej działania „na czas”.
Anticol ma formę tabletki, a swoim składem odpowiada Esperalowi. W obu przypadkach substancją czynną leku jest disulfiram. W przypadku tabletki podawanej doustnie rozpuszcza się w żołądku, po czym przenika do krwi i trawiony jest w wątrobie. Tam bierze udział w procesie trawienia alkoholu, który skutecznie utrudnia. W efekcie jego działania, w organizmie człowieka kumuluje się szkodliwa substancja – aldehyd octowy. O przyjmowaniu tabletki musimy jednak pamiętać. Codzienną dawkę disulfiramu w Anticolu podajemy sobie samodzielnie. To główna wada tej formy leczenia. Wymaga ona ponadto silnej woli i motywacji wewnętrznej pacjenta, a o nią w przypadku osób uzależnionych niezwykle trudno.
Wybór
Esperal czy Anticol – wybór formy leku zależy od oczekiwań pacjenta. Jeśli zależy mu na wygodzie i pewności działania disulfiramu – zachęcamy do wykonania zabiegu wszywki alkoholowej. Jeśli obawia się on odrzucenia zaimplantowanej tabletki, a posiada silną motywację do dobrowolnego leczenia – tabletki mogą okazać się dla niego odpowiednie.
Kontynuowania leku w formie doustnej nie zalecamy przez okres dłuższy niż pół roku. Wszywka alkoholowa działa natomiast nawet do 12 miesięcy, bez jakiejkolwiek dodatkowej ingerencji w ciało pacjenta. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów konieczna jest regularność stosowania tabletek. Ona wymaga natomiast codziennej kontroli nad pacjentem. Pomijając dawkę leku, może on swobodnie spożywać alkohol, spisując terapię awersyjną na straty.
Skuteczność i ryzyko
Samodzielna terapia awersyjna, jaką jest zastosowanie disulfiramu (w formie tabletek lub wszywki) nie zapewnia całkowitego sukcesu w walce z nałogiem. Jako element kompleksowej terapii uzależnienia przynosi wymierne skutki, stwarzając pierwsze okazje do spędzania dni w trzeźwości. Dzięki temu alkoholik ma możliwość przerwania ciągu alkoholowego i podjęcia dobrowolnej decyzji o rozpoczęciu leczenia.
Skuteczność Esperalu uzależniona jest od dawki leku, który chirurg wszywa pod skórę pacjenta. Większość osób uzależnionych wskazuje, że jest ona większa w przypadku wszywki niż tabletek. Sam zabieg określany jest jako mało inwazyjny i szybki. Trwa maksymalnie 15-20 minut. Podczas niego lekarz znieczula pacjenta miejscowo. Wykonuje niewielkie i płytkie nacięcie w jego skórze, w okolicy mięśniowej, gdzie umieszcza tabletkę Esperalu w określonej wcześniej dawce. Po upływie kilku dni po zbiegu pacjent zgłasza się na usunięcie szwów.
Ryzyko wystąpienia komplikacji po zabiegu jest niewielkie. Pacjenci rzadko skarżą się na ból w okolicy nacięcia. Najczęściej spowodowany jest on samym procesem gojenia się rany. Jednak, aby nie dopuścić do jej zakażenia, konieczna jest dbałość o higienę i częsta zmiana opatrunków. Skutki uboczne wszywki alkoholowej związane są przede wszystkim z jej łączeniem z alkoholem. Działanie to jest niedopuszczalne i stanowczo odradzane przez wszystkich lekarzy. Gdy pacjent podczas terapii Esperalem sięgnie po kieliszek, musi liczyć się z wystąpieniem nieprzyjemnych objawów. Najczęściej są to: bóle i zawroty głowy, wymioty, nudności, zaburzenia pracy serca, zaczerwienienie twarzy, osłabienie i rozbicie, a nawet drgawki czy napady padaczki alkoholowej. Aby ich uniknąć, koniecznie należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarskich. Niezależnie od tego, czy stosujemy Esperal, czy Anticol.
Zostaw swój komentarz