Wszystko o detoksie alkoholowym – Centrum Medyczne Galmedic

Strona główna / Leczenie alkoholizmu / Wszystko o detoksie alkoholowym – Centrum Medyczne Galmedic
Wszystko o detoksie alkoholowym – Centrum Medyczne Galmedic

Wszystko o detoksie alkoholowym – Centrum Medyczne Galmedic

Detoks alkoholowy, w ogromnym skrócie, polega na pozbyciu się toksyn z organizmu. Długotrwałe dostarczanie do naszego ciała substancji szkodliwych może mieć destrukcyjny wpływ na wszystkie nasze narządy. Jedną z takich substancji jest alkohol. Trwając w ciągu alkoholowym, narażamy się na niemały uszczerbek na zdrowiu. Czy wiemy jednak wszystko o detoksie alkoholowym?

Alkoholizm

Uzależnienie od substancji odurzającej, jaką jest alkohol, nazywamy alkoholizmem. Dotyka ludzi w różnym wieku, różnej płci i pochodzących z różnych środowisk. To poważna choroba, która bagatelizowana może doprowadzić do zdarzeń tragicznych w skutkach. Osoba uzależniona znajduje w substancji odurzającej ukojenie, uspokojenie, oderwanie od codzienności i stresu. Rzadko zdaje sobie jednak sprawę z powagi swojego problemu. Dlatego też alkoholik potrzebuje pomocy i wsparcia innych osób, najlepiej bliskich, którzy zadbają o stan jego zdrowia i uświadomią problem, z jakim się boryka. Warto, aby i oni wiedzieli wszystko o detoksie alkoholowym.

Ponieważ alkoholizm uznawany jest obecnie za jeden z największych polskich problemów społecznych, nie sposób przejść obok tematu obojętnie. Obecnie posiadamy bowiem wiele metod i możliwości, dzięki którym alkoholik może w łatwy sposób wyjść z nałogu. Jednakże, aby tego dokonać, potrzebna jest determinacja i zgoda samego uzależnionego.

Odtruwam organizm czy wiem wszystko o detoksie alkoholowym?

Aby odtrucie alkoholowe było skuteczne, niezbędna jest motywacja do pokonania nałogu. Odtruwanie alkoholowe jest bowiem procesem długotrwałym, wymagającym czasu, a co za tym idzie samozaparcia oraz chęci uzależnionego. Niejednokrotnie zdarza się sytuacja, w której alkoholik nie wyraża zgody na leczenie i tkwi sam z własnym problemem. Wtedy to nieoceniona staje się pomoc osoby z zewnątrz dbającej o odpowiedni stan zdrowia uzależnionego, próbującej przekonać go do zmiany sposobu myślenia i podjęcia prawidłowej decyzji.

Odtrucie alkoholowe polega na usunięciu z organizmu pacjenta alkoholu i wszelkiego rodzaju toksyn powstałych na skutek metabolizowania szkodliwej substancji. Co więcej, w procesie detoksykacji do organizmu uzależnionego wprowadzane są substancje odżywcze i witaminy, które pomagają mu zniwelować objawy odstawienia alkoholu. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu pacjenta, zapewniają równowagę wodno-elektrolitową oraz regenerują i regulują pracę wszystkich narządów. Głównymi składnikami dostarczanymi do wycieńczonego organizmu są: witamina B1, magnez i potas. Pomagają one przywrócić zdrowie oraz dobrą kondycję całego organizmu. Proces ten trwa najczęściej kilka dni. Dni te są jednak niełatwe dla pacjenta boryka się on bowiem ze skutkami odstawienia alkoholu. Najczęściej są to nieprzyjemne objawy takie jak: ból głowy, drgawki, niepokój, rozchwianie emocjonalne, wyczerpanie, a nawet padaczka poalkoholowa. Symptomy te określamy mianem alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Detoksykacja

Zabieg detoksykacji rozpoczyna się od konsultacji stanu zdrowia pacjenta z lekarzem. To on określa potrzeby uzależnionego, jego realne możliwości oraz ustala plan terapii. Zalecamy wykonywanie detoksykacji w warunkach szpitalnych lub w specjalnych klinikach. Odtruwanie alkoholowe w warunkach domowych najczęściej nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Uzależnieni przerywają je w najmniej odpowiednim momencie, a alkoholik z łatwością powraca do starych nawyków.

Uzależniony powinien przebywać pod stałą opieką specjalistów, którzy zareagują odpowiednio w razie nagłej potrzeby. Ze względu na niekorzystne, a nawet niebezpieczne objawy, jakie daje alkoholowy zespół abstynencyjny, należy unikać samodzielnego przeprowadzania detoksu. W warunkach domowych nie posiadamy bowiem ani wiedzy, ani sprzętu, by pomóc uzależnionemu zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości.

Jak przestać pić?

Wszystko o detoksie alkoholowym wiedzą ci, którzy mają ten proces już za sobą. Celem detoksykacji jest przerwanie ciągu alkoholowego. Nie jest to jednak łatwe zadanie dla osoby, która spożywa alkohol przez kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni z rzędu. Przerwa w dostarczaniu do organizmu toksycznej substancji jest niezwykle niebezpieczna przede wszystkim ze względu na swoisty szok, jakiego doznaje układ nerwowy alkoholika. Opieka wykwalifikowanego personelu pomaga w sposób nieoceniony przejść przez ten trudny etap detoksykacji. Z każdym kolejnym dniem jest to jednocześnie i łatwiejsze i trudniejsze.

Nieodłącznym elementem odtrucia alkoholowego i terapii uzależnień jest psychoterapia alkoholizmu. Gdy wiemy wszystko o detoksie alkoholowym, jego przebiegu, wiemy czego się spodziewać, łatwiej jest znieść skutki jego przeprowadzania. Dbałość o stan psychiczny pacjenta stawiana jest na pierwszym miejscu na równi z jego ogólnym stanem zdrowia. Osoba uzależniona najczęściej czuje niepewność, lęk, a jej obawy związane są z wyglądem i przebiegiem życia bez używek. Alkoholik nie pamięta bowiem, jak powinno wyglądać życie bez dostarczanej do organizmu szkodliwej substancji. Dlatego też powinien znaleźć nowe metody na radzenie sobie w trudnych chwilach.

Poradzić sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami pomaga mu udział w zajęciach indywidualnej i grupowej psychoterapii. Pacjent ma szansę otrzymać fachową pomoc nie tylko od specjalistów, ale i innych uzależnionych. Często kontakt z alkoholikami pomaga mu zrozumieć powagę sytuacji, w której się znajduje, otworzyć oczy na swój problem i trudności.

Skuteczność

Skuteczność detoksu alkoholowego uzależniona jest od prawidłowego sposobu jego przeprowadzenia oraz indywidualnej determinacji pacjenta. Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiedniego ośrodka leczenia uzależnień. Osoba uzależniona powinna bowiem otrzymać kompleksową opiekę i czuć się bezpiecznie podczas całego procesu odtruwania. Personel pracujący w specjalistycznych ośrodkach powinien wiedzieć wszystko o detoksie alkoholowym.

Przy wyborze ośrodka należy zwrócić uwagę nie tylko na obecność wykwalifikowanego personelu, ale i organizację czasu oraz zajęć podczas procesu detoksykacji. Prawidłowo i intensywnie zaplanowane pozwalają alkoholikowi oderwać myśli od chęci sięgnięcia po używkę, zapewniając maksimum aktywności w ciągu całej doby. Im bardziej intensywnie osoba uzależniona spędzi tam czas, tym lepsze są jej rokowania dotyczące pokonania nałogu. Istotne jest również przeprowadzanie procesu odtruwania organizmu przy asyście rodziny lub najbliższych uzależnionego. To oni bowiem stanowią otoczenie osoby, która wychodząc z ośrodka, może wykazywać chęci powrotu do nałogu.

 

Detoks alkoholowy

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie pojawi się w komentarzu.