W natłoku codziennych spraw, pod wpływem negatywnych emocji, nadmiernego stresu, zmartwień i zbyt wielu obowiązków, coraz częściej poszukujemy odskoczni od tego, co nas przytłacza. Alarmujące dane statystyczne podają, że już dla około 800 tysięcy Polaków odskocznię tę stanowi alkohol spożywany w nadmiernych ilościach. Brak kontroli nad tym ile i jak pijemy, skutkuje uzależnieniem, z którego szponów nie tak łatwo się wydostać. Mimo że istnieje wiele różnorodnych metod terapii uzależnienia od alkoholu, nie wszystkie są jednakowo skuteczne. Jedną ze skuteczniejszych jest popularne wśród nałogowców „zaszycie się” z wykorzystaniem tabletki z Esperalem. Jednak, czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm? Czy jej samodzielne zastosowanie działa cuda? Odpowiadamy.
Bezpieczne i skuteczne leczenie alkoholizmu nie może być procesem szybkim. Do powrotu do pełnego zdrowia nie wystarczy kilka sesji terapeutycznych. Nawet przerwanie ciągu alkoholowego i pozostawanie w trzeźwości przez kilka tygodni nie jest gwarancją pożegnania z nałogiem. Konieczna jest bowiem złożona i kompleksowa współpraca alkoholika z terapeutami. Zastosowanie różnorodnych metod, stosowanie się do zaleceń terapeutycznych, terapia awersyjna – to tylko kilka z postulowanych zachowań alkoholików, którzy chcą wyjść z nałogu. By odpowiedzieć jednak na pytanie, czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm, należy przyjrzeć się jej działaniu i skuteczności.
Spis treści:
Zasady skutecznej terapii
Aby terapia alkoholizmu przynosiła długofalowe i pozytywne rezultaty, alkoholik powinien poddawać się jej wyłącznie w specjalistycznych ośrodkach i placówkach leczenia uzależnień. Alkoholik znajduje się tam pod okiem specjalistów, którzy w każdej chwili służą pomocą i czujnym okiem obserwują poczynania uzależnionego. Skuteczna terapia alkoholizmu rozpoczyna się od przerwania ciągu alkoholowego i odtrucia organizmu. Aby pozbyć się alkoholu i toksyn, specjaliści polecają skorzystanie z elektrolitowych i witaminowych wlewów dożylnych. Zarówno wlew, jak i detoks alkoholowy w Krakowie oferuje Centrum Medyczne Galmedic. Również tutaj przeprowadzamy psychoterapię alkoholizmu, która stanowi trzon prawidłowej terapii uzależnienia. Aby alkoholik mógł wrócić do swojego dawnego życia w trzeźwości, konieczna jest zmiana jego myślenia oraz wzbudzenie silnych motywacji. Dokonać tego mogą jedynie specjaliści – terapeuci uzależnień, psychologowie oraz psychiatrzy.
Wobec tego pytanie, czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm, wydaje się pytaniem retorycznym. Nie jest ona bowiem cudownym antidotum, którego implementacja gwarantuje odstawienie alkoholu. Jednakże stosowana z rozmysłem, pod okiem specjalisty i w towarzystwie innych form terapii, jest jedną ze skuteczniejszych metod walki z uzależnieniem.
Zastosowanie Esperalu
Esperal, czyli substancja zawarta w tabletce będącej głównym elementem wszywki alkoholowej, jest związkiem chemicznym, który blokuje wydzielanie jednego z enzymów wątrobowych. Fakt ten jest o tyle istotny, że enzym nazywany dehydrogenazą aldehydową bierze czynny udział w procesie metabolizmu alkoholu. W normalnych warunkach utlenia on aldehyd octowy do mniej szkodliwego dla organizmu kwasu octowego. Jednak skuteczność Esperalu opiera się na zaburzeniu prawidłowości przebiegu tego procesu. W wyniku patologicznego działania substancji na prawidłową pracę wątroby, w organizmie kumuluje się aldehyd octowy. Szkodliwy aldehyd octowy powoduje występowanie u alkoholika szeregu nieprzyjemnych dolegliwości, zbliżonych do objawów zatrucia alkoholowego.
Skutki uboczne Esperalu występują wyłącznie jako odpowiedź organizmu na bezpośredni kontakt substancji z alkoholem. Ponieważ podczas kuracji za pomocą wszywki alkoholowej spożywanie środków odurzających jest surowo zabronione, wszelkie objawy niepożądane pojawiają się na własne życzenie uzależnionego. Wtedy to na własnej skórze odczuwa on symptomy ostrego zatrucia alkoholowego. Popularny kac jest jednak w tym przypadku o wiele silniejszy i nieustępliwy. Natężenie objawów wynika bezpośrednio z mechanizmu działania substancji czynnej wszywki alkoholowej – Esperalu, czyli inaczej mówiąc disulfiramu. Skutki uboczne w postaci bólu i zawrotów głowy, nudności, zaburzeń neurologicznych i kardiologicznych, nazywamy reakcją disulfiramową.
Czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm? – zabieg szansą na sukces
Wśród alkoholików stosujących wszywkę alkoholową popularne jest stwierdzenie „zaszyłem się”. Oznacza to nic innego jak poddanie się zabiegowi wszycia Esperalu. Przeprowadza go lekarz chirurg po wcześniejszej konsultacji z pacjentem i wykonaniu szczegółowego wywiadu. Podczas pierwszej rozmowy z osobą uzależnioną określamy jej potrzeby i preferencje oraz staramy się odpowiedzieć sobie na pytanie, jak duże jest jej uzależnienie od alkoholu. Odpowiedź pozwala nam na określenie dawki Esperalu, jaka niezbędna będzie, by przynieść dobre rezultaty w procesie leczenia pacjenta.
Zabieg nie jest niebezpieczny dla zdrowia, trwa około 15-20 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Przez cały czas jego trwania pacjent pozostaje zatem świadomy i przytomny. Chirurg wykonuje niewielkie i płytkie nacięcie skóry pacjenta i w okolicy mięśniowej wprowadza tabletkę do wnętrza jego ciała. Po prawidłowej implantacji substancji zaszywa on powłoki skórne, a na ciele pacjenta pozostaje niewielka blizna otoczona szwami. Po kilku dniach od przeprowadzenia zabiegu należy się zgłosić na ich usunięcie. Miejsce wszycia Esperalu jest niewidoczne dla osób trzecich. Najczęściej jest to bowiem okolica łopatki, obojczyka lub pośladka. Zapewnia to całkowitą dyskrecję.
Ten nieskomplikowany i szybki zabieg określamy jako szansę na sukces dla alkoholika ze względu na prostotę działania wszywki alkoholowej. Oddziałuje ona aktywnie na psychikę osoby uzależnionej, która mając świadomość posiadania w ciele Esperalu, powstrzymuje się od sięgnięcia po trunek. Alkoholik zwyczajnie boi się reakcji swojego organizmu na uwolnienie nadmiaru toksycznej substancji do krwiobiegu. Należy jednak pamiętać, że sam Esperal nie jest dla nas niebezpieczny. Dla trzeźwego organizmu pozostaje całkowicie obojętny. Jego działanie aktywuje każdy rodzaj i każda, nawet niewielka, ilość alkoholu.
Gdy brak motywacji
Zabieg wszycia Esperalu stosujemy przede wszystkim u pacjentów, którzy nie posiadają odpowiednio silnej motywacji wewnętrznej do podjęcia walki z nałogiem. Często nie są oni świadomi istnienia własnego problemu. Po pomoc zwracają się do nas ich najbliżsi, niejako przecierając szlaki dla osoby uzależnionej. Świadomość działania Esperalu oraz skuteczności podejmowanych działań terapeutycznych pomaga w zachęceniu alkoholika do rozpoczęcia detoksu alkoholowego. To, czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm i w jakim stopniu pomaga wyjść z nałogu, zależy zatem poniekąd od samego uzależnionego.
Z zabiegu wszycia Esperalu nie mogą skorzystać tylko osoby, które są nadwrażliwe na substancję czynną wszywki, znajdują się pod wpływem alkoholu, bądź cierpią na schorzenia układu krążenia lub choroby psychiczne. Przeciwwskazań do wykonania zabiegu jest niewiele, a o każdym z nich pacjenta informuje lekarz specjalista na długo przed wszyciem Esperalu. Wszywka alkoholowa w Krakowie stosowana jest w Centrum Medycznym Galmedic jako element kompleksowej terapii uzależnień.
Zostaw swój komentarz